Debata w sejmie o krypto: Czy polscy politycy zablokują rozwój branży?

1 miesiąc temu

W sejmie odbyła się debata w sprawie przyszłości rynku kryptowalut w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli politycy, eksperci oraz przedstawiciele branży krypto. Dyskusja dotyczyła wprowadzanych regulacji oraz ich wpływu na innowacyjność w kraju.

5 marca 2025 roku, po 9 latach, w sejmie po raz drugi w historii odbyła się debata na temat przyszłości rynku kryptowalut w Polsce.

Wprowadzenie regulacji MiCA w Polsce

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu “Proste Podatki”, poseł PIS Janusz Kowalski zwrócił uwagę na konieczność dostosowania polskiego prawa do europejskich standardów MiCA. Zaznaczył, iż implementacja przepisów będzie przedmiotem dalszych prac sejmowych.

Wskazał, iż ustawodawcy będą dążyć do kompromisu między regulacjami a wspieraniem innowacji. Podkreślił również, iż debata w sejmie o krypto nie będzie upolityczniona.

“Będziemy przekonywać wszystkich posłów do wspólnego podejścia, ponieważ zależy nam na najlepszych rozwiązaniach.”

Eksperci z branży krypto zwracali uwagę na obawy związane z nowymi regulacjami. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego wskazał, iż regulacje mogą ograniczyć rozwój technologii blockchain w Polsce.

Spór między innowacją a regulacją

W czasie debaty, Krzysztof Piech podkreślił, iż Europa stawia na regulacje zamiast wspierania innowacji. W kontraście wskazał, iż w USA prawo dostosowuje się do rynku, a nie odwrotnie.

“Jeśli nie zaczniemy traktować nowych technologii jako szansy, a nie zagrożenia, stracimy kolejne możliwości rozwoju i konkurencyjności na globalnym rynku.”

Jego zdaniem nadchodzące przepisy w Polsce mogą być jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Dodał, iż jeżeli Polska nie zmieni podejścia, straci szansę na rozwój sektora blockchain.

Uczestnicy debaty zgodzili się, iż przepisy powinny uwzględniać głos branży. Podkreślili, iż Polska ma potencjał, by stać się liderem technologii krypto.

Debata w sejmie o krypto a przyszłość rynku

Natomiast Zbigniew Wiliński z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) podkreślił, iż celem regulatora nie jest blokowanie rynku. Zaznaczył, iż KNF posiada ekspertów gotowych do współpracy:

“Jesteśmy gotowi do dialogu, ale potrzebujemy podstaw prawnych (czyt. ustawy o kryptoaktywach – przyp. red.), by prowadzić rozmowy.”

Z kolei Sławomir Zawadzki z Kanga Exchange podkreślił, iż kooperacja między sektorem prywatnym a regulatorem może przynieść korzyści:

“Polska przestrzeń kryptowalutowa może zmieniać świat, ale musimy skoncentrować się na przyszłości.”

Uczestnicy debaty wskazywali, iż brak jasnych regulacji może odstraszać inwestorów. Podkreślili, iż konieczne jest stworzenie przepisów wspierających rozwój rynku.

Problemy polskiego rynku krypto

Na koniec dyskusji, adwokat dr Aleksandra Ossowska, która współpracuje z Rafałem Brzoską, zwróciła uwagę, iż rozporządzenie MiCA nie obejmuje wszystkich kryptoaktywów. Dodatkowo wskazała, iż Polska nie zajęła stanowiska w tej sprawie:

“ESMA prowadzi konsultacje od 2019 roku. Polska jako jedyne państwo wciąż nie określiła swojego podejścia.”

Kolejnym problemem jest dostęp do rachunków bankowych. Firmy zajmujące się kryptowalutami napotykają trudności w uzyskaniu wsparcia bankowego.

Branża krypto liczy na pozytywne zmiany, które pozwolą Polsce konkurować na arenie międzynarodowej. Wskazuje, iż regulacje powinny być dostosowane do potrzeb rynku.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Debata w sejmie o krypto: Czy polscy politycy zablokują rozwój branży?

Idź do oryginalnego materiału