Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów również w najbliższych miesiącach w tej kwestii nie powinno dojść do zmian.
Decyzja bez zaskoczenia
Komunikat Rady Polityki Pieniężnej oznacza, iż stopa referencyjna wciąż wynosi 5,75%. Co ciekawe, dokładnie rok temu organ rozpoczął cykl obniżek, zmniejszając wysokość stopy referencyjnej z 6,75 do 6%. Od października 2023 roku wysokość stóp procentowych utrzymuje się jednak na stałym poziomie.
Analitycy zaznaczają, iż kolejna decyzja o jego utrzymaniu nie jest w tym wypadku zaskoczeniem. Co więcej, czynniki wewnętrzne i sytuacja gospodarcza sprawia, iż również w najbliższych miesiącach trudno spodziewać się obniżenia ich poziomu.
Przyczyny decyzji RPP
Eksperci wskazują na skok inflacji w ostatnich miesiącach, który oddala jej poziom od celu NBP. Przewidują także jego dalszy wzrost, choćby do wartości 6% na początku przyszłego roku. To jeden z czynników, który jest argumentem przemawiającym za nie obniżaniem poziomu stóp procentowych w najbliższym czasie. Jego utrzymanie ma pomóc zniwelować skutki całkowitego odejścia od tarcz osłonowych w gospodarce. Ostry kurs polityki pieniężnej skutkuje także wzrostem atrakcyjności polskiej waluty.
Prognozując przyszłe decyzje RPP, analitycy za termin możliwego luzowania restrykcyjnej polityki pieniężnej wskazują wiosnę przyszłego roku. To według nich pierwszy możliwy termin, w którym presja cenowa może zacząć wygasać.