Pewien trader kryptowalutowy zmienił prawie 1 milion USD na 18 000 USD. A wszystko to 4 godziny
Inwestor kryptowalutowy zamienia prawie 1 milion dolarów w 18 000 dolarów w 4 godziny. Wraz z rollercoasterem na rynku crypto, niektórzy traderzy 'poczuli bluesa’… I ponownie rzucili się w wir spekulacji tokenami memowymi napędzanymi. Rynek ten za nos wodzi euforia i panika, a zjawisko FOMO (ang. Fear Of Missing Out, pol. strach przed ominięciem okazji – przyp. red.) przechodzi przez rynek memowych projektów na porządku dziennym, jak tornado wchłaniające kapitał, obłaskawiając tylko nielicznych szczęśliwców.
Fani tego rodzaju projektów nie mają im nic do zarzucenia. Dlaczego? Przynajmniej niczego nie udają. Spekulacni rzucający się w handel robią to dla sportu, inni z uzależnienia. Wszyscy są świadomi, iż wyceny są oderwane od fundamentów, ale… Nikomu to nie przeszkadza. Pewien nieszczęśnik stracił prawie 900 000 USD na Solanie (SOL). W dniu 8 sierpnia portal analityczny Lookonchain przytoczył jego krótką historię… Informując obserwujących profil na X „Prosimy, nie kupujcie memowych projektów na FOMO”. Poinformował o jego niemal milionowych, błyskawicznych stratach.
Restore The Republic 'przewiózł’ spekulanta
Tym razem obiektem westchnień (a ostatecznie finansowej klęski) stał się Restore The Republic (RTR). Projekt o politycznym zabarwieniu, mający przynieść fortunę traderom, w oczekiwaniu na wybory prezydenckie w USA. Nazwa nawiązuje do wyborczego hasła Donalda Trumpa 'Make America Great Again’. Rzeczony anonimowy trader kupił 7,2 miliona RTR za 5 800 SOL. Wydał na zakup równowartość 916 400 USD. Zakup miał miejsce po rekordowej cenie memowego tokena.
To jednoznacznie wskazuje na strach przed przegapieniem okazji (efekt FOMO). Tym razem przyniósł on odwrotny skutek. W 4 godziny trader stracił ponad 98%. Token RTR zrobił, to co robi większość memcoinów. Czyli zanotował krach, zmuszając tradera do wycofania się ze swojej pozycji, zbierając z zainwestowanych 58000 SOL ok. 113 SOL, wartych 18,000 USD. W efekcie straty wyniosły 898 500 USD, zgodnie z danymi Lookonchain.
Co ciekawe, Polymarket ocenia już zbliżone ok. 49% szanse na zwycięstwo Kamali Harris i Trumpa, po tym jak z wyścigu wypadł Joe Biden. Wielu traderów na X sugeruje, iż ankiety Polymarket stały się obiektem manipulacji, a zakłady na Harris mogą być powiązane ze środowiskiem Demokratów, próbującym wpływać na 'psychikę’ wyborców, przed wyborami. Z kolei zwolennicy Demokratów są przekonani, iż w nadchodzącej debacie z Trumpem, Harris wypadnie dużo lepiej. Spadek tokena RTR zbiegł się w czasie ze skokowym wzrostem wycenianych szans na triumf liderki Demokratów.
Projekty tematyce politycznej i te odnoszące sie do celebrytów odniosły wielki sukces wśród spekulantów. Na rynku tym 'kręci się’ loteria, z miliardami dolarów w grze. Ma miejsce prawdziwie 'wolna Amerykanka’ i regulacyjny Dziki Zachód. Postacie takie jak Iggy Azalea, Andrew Tate … A w ostatnim czasie Donald Trump przyciągnęli spekulacyjne trendy. Bańka trwa i się nie skończy?