Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zwrócił się do federalnego sądu apelacyjnego o utrzymanie przepisów wymagających od chińskiej firmy ByteDance sprzedaży amerykańskich aktywów TikTok do 19 stycznia 2025 roku.
Organ argumentuje w swoim zgłoszeniu, iż chiński TikTok stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na dostęp do ogromnych danych osobowych Amerykanów. Chodzi o to, iż Chiny mogą potajemnie manipulować informacjami, które Amerykanie przetwarzają za pośrednictwem aplikacji.
TikTok na cenzurowanym
„Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego stwarzane przez TikTok jest realne” – czytamy we wniosku Departamentu Sprawiedliwości. „TikTok zapewnia chińskiemu rządowi środki do podważania bezpieczeństwa narodowego USA na dwa główne sposoby: gromadzenie danych i tajną manipulację treścią” – dodano.
Administracja Joe Bidena zwróciła się do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii o odrzucenie pozwów TikTok, firmy macierzystej ByteDance i grupy deweloperów IT, którzy chcą zablokować prawo, które może zakazać aplikacji używanej przez 170 milionów Amerykanów.
Przypomnijmy, iż TikTok wielokrotnie zaprzeczał, iż kiedykolwiek udostępni dane użytkowników z USA Chinom lub iż manipuluje wynikami wideo. „Rząd (amerykański – przyp. red.) nigdy nie przedstawił dowodów na swoje twierdzenia, w tym kiedy Kongres uchwalił to niekonstytucyjne prawo. Dzisiaj, po raz kolejny, rząd podejmuje ten bezprecedensowy krok, ukrywając się za tajnymi informacjami” – napisała firma na platformie X w odpowiedzi na brief Departamentu Sprawiedliwości.
Dokumentacja Departamentu Sprawiedliwości zawiera szczegółowe informacje na temat szeroko zakrojonych obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego związanych z prawami właśności do aplikacji, które posiada ByteDance. „Długoterminowa strategia geopolityczna Chin obejmuje rozwijanie i wstępne pozycjonowanie aktywów, które mogą wykorzystać w odpowiednich momentach” – czytamy w dokumentacji.
Dowodów brak
Rząd USA przyznał w osobnym oświadczeniu, iż nie posiada informacji, iż chiński rząd uzyskał dostęp do danych amerykańskich użytkowników TikTok, ale stwierdził, iż ryzyko takiej możliwości jest zbyt duże. „Stany Zjednoczone nie muszą czekać, aż ich zagraniczny przeciwnik podejmie konkretne szkodliwe działania, zanim zareagują na takie zagrożenie” – czytamy w oświadczeniu.
Podpisane przez prezydenta Joe Bidena 24 kwietnia br. przepisy dają ByteDance czas do 19 stycznia na sprzedaż oprogramowania. Alternatywą dla firmy jest sprzedaż udziałów – Biały Dom twierdzi, iż chce, aby aplikacja nie była własnością Chin, ale nie zakazuje jej używania.
Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump, który jest użytkownikiem TikTok, w czerwcu br. powiedział, iż nigdy nie poprze zakazu. Z kolei wiceprezydent Kamala Harris, która jest kandydatką Demokratów, zarejestrowała się na TikTok w mijającym tygodniu.