Deprecjacja dolara postępuje, kurs eurodolara narusza poziom 1,17

2 tygodni temu

Wczorajsze sygnały możliwego zawieszenia broni pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Iranem i Izraelem przyczyniły się do poprawy nastrojów inwestorów i powrotu apetytu na aktywa ryzykowne. Zmniejszenie napięcia geopolitycznego przełożyło się na wyraźny spadek cen surowców energetycznych – notowania ropy naftowej i gazu ziemnego cofnęły się do poziomów sprzed izraelskiego ataku na Iran.

Kurs dolara osłabł, notowania EUR/USD naruszyły poziom 1,17, natomiast złoty zyskał na wartości, a polskie obligacje skarbowe odnotowały wzrosty. Kurs EUR/PLN obniżył się nieznacznie poniżej 4,25, a USD/PLN spadł pod 3,65 a dziś kurs znajduje się niżej niż 3,625.

Dane makroekonomiczne z USA

Uwaga uczestników rynku przenosi się dziś na dane makroekonomiczne z USA, gdzie poznamy drugi szacunek PKB za pierwszy kwartał 2025 roku, dane o bilansie handlowym za maj oraz najnowsze informacje dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Wstępne dane pokazały, iż gospodarka amerykańska skurczyła się w Q1 o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym, po wzroście o 2,4 proc. w Q4 2024 roku. Tak silne wyhamowanie wzrostu wynikało głównie z negatywnego wpływu eksportu netto, co odzwierciedla konsekwencje napięć w handlu międzynarodowym. Wydatki konsumpcyjne również zwolniły – wzrosły zaledwie o 1,2 proc., wobec 4,0 proc. w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Z kolei inwestycje prywatne pozytywnie zaskoczyły, rosnąc o solidne 7,8 proc., po wcześniejszym spadku o 1,1 proc.

W nadchodzących miesiącach można spodziewać się stopniowego odbicia gospodarczego, o ile napięcia w polityce handlowej ulegną złagodzeniu. W tym kontekście dane o handlu zagranicznym za maj mogą dostarczyć wskazówek na temat aktualnych trendów w eksporcie i imporcie. Konsensus rynkowy zakłada ponowne wystąpienie wysokiego deficytu handlowego, gdzieś w okolicy 91 mld USD.

Spekulacje szybszych obniżek stóp proc.

Z perspektywy rynku pracy inwestorzy będą analizować dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Nie jest to publikacja najwyższego kalibru, jednak jakakolwiek negatywna niespodzianka może wywołać większą zmienność na dolarze. Oczekuje się, iż liczba nowych zgłoszeń pozostanie zbliżona do ubiegłotygodniowego poziomu, czyli ok. 245 tys. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na dane dotyczące długotrwałego bezrobocia, które mogą wskazywać na postępujące ochłodzenie rynku pracy i słabnący popyt na siłę roboczą.

Dzisiejsze dane mogą wpłynąć na oczekiwania dotyczące przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. o ile raporty okażą się rozczarowujące, a rynek pracy wykazywać będzie oznaki spowolnienia, może to wzmocnić spekulacje szybszych obniżek. Dodatkowo informacje o możliwym ogłoszeniu przez Donalda Trumpa jego następcy już w październiku wzmagają założenie, iż Powell nie będzie w stanie skutecznie kierować polityką monetarną, co może przyspieszyć oczekiwania dotyczące wcześniejszej redukcji kosztu pieniądza.

Źródło: OANDA TMS Brokers

Idź do oryginalnego materiału