RealT, emitent RWA z Florydy, jest pozwany po zaoferowaniu tokenizowanych udziałów w dziesiątkach domów, których nie posiada. Detroit pozywa firmę, ponieważ narosły kody i naruszenia podatkowe dotyczące 408 nieruchomości w posiadaniu RealT.
Ten incydent podkreśla poważny potencjalny problem dla całego rynku RWA. Czy te firmy naprawdę mogą oferować zwroty z dochodów z nieruchomości? Czy też są to zwykłe schematy Ponziego, które napędzają rzekome zyski inwestorów?
Detroit pozywa firmę RWA RealT
Jak przystało na supercykl przestępczości kryptowalutowej z 2025 roku, wiele nowatorskich oszustw, hacków i innych oszustw żeruje w tej chwili na inwestorach.
Rynek RWA wytrzymał na rynkach niedźwiedzia, rosnąc pomimo szerszych spadków. Jednak wydaje się, iż teraz firma RealT zapoczątkowała nowy rodzaj przestępczości kryptowalutowej w Detroit.
Lokalne media doniosły, iż fałszywy schemat RWA RealT był bardzo prosty. Firma oferowała tokenizowane udziały w 39 domach w dzielnicy Eastside w Detroit.
RealT użył tej metody, aby uzyskać 2,72 mln USD od inwestorów, znacznie przekraczając cenę wywoławczą 1,1 mln USD za te domy. Jednak nigdy nie zakupił tych nieruchomości. Anonimowy rozmówca powiedział w wywiadzie dla dziennkarzy:
“Zbliżamy się do schematu typu Ponzi/Madoff. jeżeli to prawda, sama koncepcja Real World Asset jest nieważna, a ja poddałbym w wątpliwość całą moją strategię inwestycyjną. Mówiąc bardziej jasno, wycofuję wszystkie moje inwestycje z RealT.”
Firma zaczęła reklamować te RWA w 2023 roku. Potencjalnym użytkownikom obiecywano udział w dochodach z wynajmu nieruchomości, ale wiele domów RealT jest pustych i/lub zniszczonych. Miasto Detroit choćby pozywa za naruszenia kodów i podatków w 408 jego nieruchomościach.
Dla jasności, RealT faktycznie posiada setki nieruchomości w Detroit, które promuje dzięki RWA. Jednak nie dokończył zakupu 39 domów w jednej dzielnicy, ale mimo to przejął zarządzanie nieruchomościami.
Dalsze śledztwo ujawniło ponad 20 podobnych przypadków, w których RealT sprzedawał tokenizowane udziały w domach, których nie posiadał. Ponadto mogą istnieć jeszcze inne.
Duży problem rynku RWA
Oszustwo RealT podważa niektóre z podstawowych zasad rynku RWA. W istocie, ta operacja nie mogłaby być opłacalna, choćby gdyby firma faktycznie posiadała każdą reklamowaną nieruchomość.
Krótko mówiąc, praktycznie nie ma żadnego punktu wspólnego między prowadzeniem startupu Web3 a wynajmowaniem zniszczonych domów.
Wskaźnik pustostanów w domach RealT był do 10 razy wyższy niż reklamowano. Jak właściciele tokenów mogą zbierać udział w nieistniejących czynszach? Wiele z tych domów było wyraźnie kontrolowanych czynszowo, zachęcając najemców do zamieszkania w opuszczonych dzielnicach.
Ten środek może zachęcić do odnowy miejskiej Detroit, ale nie do zwrotów dla inwestorów.
To bez uwzględnienia podatków od nieruchomości, mandatów za zaniedbania i innych takich kwestii. Zarządzanie nieruchomościami to praca na pełen etat, ale wiele operacji RealT musi skupić się na przyciąganiu inwestorów kryptowalutowych. W tym środowisku kapitał inwestorów może zastąpić rzekomy silnik rzeczywistego wzrostu. Krótko mówiąc, był to klasyczny schemat Ponziego.
Wszystko to oznacza, iż rynek RWA przyciąga uwagę regulatorów i inwestorów. Jednak przypadek RealT przypomina o praktycznych trudnościach z tym związanych.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut od BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Detroit pozywa firmę krypto z Florydy za schemat Ponziego RWA