Deutsche Bank prowadzi rozmowy w sprawie inwestycji w firmy kryptowalutowe w ramach swoich wysiłków na rzecz „położenia fundamentów pod cyfrową przyszłość”.
Deutsche Bank zainwestuje w spółki kryptowalutowe
Firma DWS Group, kierowana przez prezesa Stefana Hoopsa, przeprowadziła kilka rozmów skupionych na zakupie mniejszościowego pakietu udziałów w Deutsche Digital Assets, frankfurckim dostawcy produktów wymiany kryptowalut.
Tradias, animator rynku należący do Bankhaus Scheich, jest kolejnym potencjalnym celem inwestycji. Podobnie jak w przypadku DDA, negocjacje dotyczące inwestycji w Tradias koncentrują się na zakupie pakietu mniejszościowego.
W grudniu Hoops przedstawił zarys strategii banku dotyczącej blockchain i walut cyfrowych, który obejmuje plan „budowania lub kupowania różnych niestandardowych usług związanych z blockchain” jako sposób na „położenie fundamentów pod cyfrową przyszłość”.
Rozpoczęło się badanie due diligence
W zeszłym tygodniu Hoops powiedział, iż DWS „rozpoczęło ocenę strategicznych partnerów i przeprowadzanie due diligence potencjalnych celów” w obszarach, w których chce rozwijać nowe możliwości, w tym zasoby cyfrowe. Według Hoppsa niedawny spadek cen aktywów cyfrowych może zapewnić „interesujące możliwości” dla DWS.
Zainteresowanie technologią blockchain i tym, jak można ją zintegrować z tradycyjnymi finansami, wzrosło w ostatnich miesiącach, ponieważ w tę technologię zaangażowanych było wielu poważnych graczy. W październiku najstarszy amerykański bank, Bank of New York Mellon (BNY Mellon), ogłosił, iż zacznie umożliwiać klientom przechowywanie aktywów cyfrowych na tej samej platformie , co ich tradycyjne inwestycje, co czyni go pierwszym dużym amerykańskim bankiem, który to zrobił.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie banku wykazały, iż 70% ankietowanych stwierdziło, iż zwiększyłoby swoją aktywność w zakresie aktywów cyfrowych, gdyby usługi pochodziły od znanych, wiarygodnych instytucji. 88% zasygnalizowało, iż pomimo recesji na rynku kontynuuje realizację swoich z góry ustalonych planów.
Według badania zdecydowana większość (91%) inwestorów instytucjonalnych jest zainteresowana inwestowaniem w produkty tokenizowane, ale chce to robić w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami.
Nie tylko Deutsche Bank
BlackRock, największy na świecie zarządzający aktywami finansowymi przez AUM, również zwiększył swoją aktywność w przestrzeni kryptowalut w ciągu ostatniego roku. W sierpniu firma nawiązała współpracę z amerykańską giełdą kryptowalut Coinbase, aby zapewnić większy dostęp do kryptowalut inwestorom instytucjonalnym, zaczynając od Bitcoin (BTC).
BlackRock uruchomił także prywatny fundusz powierniczy, który oferuje amerykańskim klientom instytucjonalnym bezpośrednią ekspozycję na Bitcoin. W następnym miesiącu firma uruchomiła fundusz ETF iShares Blockchain Technology UCITS, stworzony w celu śledzenia indeksu NYSE FactSet Global Blockchain Technologies Capped. Fundusz jest „przeznaczony dla inwestorów poszukujących ekspozycji na szeroką gamę spółek zaangażowanych w rozwój, innowacje i wykorzystanie technologii blockchain i kryptowalut”.
Według Josepha Chaloma, globalnego szefa Strategic Ecosystem Partnerships w BlackRock, klienci instytucjonalni firmy są „coraz bardziej zainteresowani rynkami aktywów cyfrowych i koncentrują się na efektywnym zarządzaniu operacyjnym cyklem życia tych aktywów”.