Z danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących budownictwa mieszkaniowego w Polsce wynika, iż w pierwszym kwartale 2024 roku to głównie firmy deweloperskie miały decydujący wpływ na liczbę nowych nieruchomości w naszym kraju.
W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku liczba oddanych do użytku lokali mieszkalnych spadła o 12 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Firmy deweloperskie zrealizowały tylko o 4 proc. mniej lokali niż rok wcześniej, natomiast inwestorzy indywidualni, głównie gospodarstwa domowe budujące na własne potrzeby, wybudowali aż o 22,5 proc. mieszkań mniej.
Jak wygląda w tej chwili polski rynek nieruchomości?
Osłabienie wyników kwartalnych w obu grupach inwestorów, deweloperów i gospodarstw domowych, było głównie spowodowane niższą liczbą mieszkań oddanych w styczniu br. Warto także zaznaczyć, iż w pierwszym kwartale 2024 r. liczba uzyskanych pozwoleń na nowe inwestycje była o 33 proc. wyższa niż w rok temu. Większość tych pozwoleń, bo ponad 72 proc., uzyskały firmy deweloperskie.
To kolejny dowód na to, iż deweloperzy nie mają na polskim rynku nieruchomości na co narzekać. W pierwszym kwartale br. rozpoczęli oni budowę o 79 proc. więcej mieszkań niż w poprzednim roku. Skala tego ożywienia jest porównywalna z poziomem z pierwszego kwartału 2021 roku.
Jednocześnie nie sposób nie zauważyć, iż w pierwszym kwartale 2024 roku liczba oddanych do użytkowania mieszkań spadła w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednakże zanotowano wzrost liczby mieszkań, na których uzyskano pozwolenia budowlane lub zgłoszono projekty budowlane, oraz liczby rozpoczętych budów.
W okresie od stycznia do marca br. oddano do użytkowania 48,8 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 11,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Z tego deweloperzy dostarczyli do eksploatacji 29,4 tysiąca mieszkań, co oznacza spadek o 4,0 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast inwestorzy indywidualni dostarczyli na rynek 18,2 tysiąca mieszkań – to spadek o 22,5 proc. w porównaniu z 2023 r. Łącznie firmy deweloperskie i inwestorzy indywidualni odpowiedzialni byli za 97,8 proc. wszystkich nowo oddanych mieszkań. Dodajmy, iż pozostałe formy budownictwa stanowiły jedynie 1,1 tysiąca mieszkań.
Liczba pozwoleń na budowę rośnie
W pierwszym kwartale 2024 roku uzyskano pozwolenia budowlane lub zgłoszono projekty budowlane dla 69,0 tysięcy mieszkań, co oznacza wzrost o 32,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę dla 50,0 tysięcy mieszkań, co stanowi wzrost o 44,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia na budowę dla 17,6 tysięcy mieszkań, co stanowi wzrost o 12,7 proc. W ramach tych form budownictwa uzyskano pozwolenia lub zgłoszono projekty budowlane dla 97,9 proc. wszystkich mieszkań, a pozostałe formy budownictwa stanowiły 1,4 tysiąca mieszkań.
W okresie od stycznia do marca 2024 roku w Polsce rozpoczęto budowę 60,1 tysięcy mieszkań, co stanowi wzrost o 55,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Deweloperzy rozpoczęli budowę 42,0 tysięcy mieszkań, co oznacza wzrost o 79,3 proc. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 17,0 tysięcy mieszkań, co stanowi wzrost o 16,1 proc. Wszystkie te formy budownictwa stanowiły łącznie 98,2 proc. ogólnej liczby rozpoczętych budów, a pozostałe formy budownictwa stanowiły 1,1 tysiąca mieszkań.