Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w Polsce żyje około 9,3 miliona emerytów i rencistów, co stanowi niemal jedną czwartą całego społeczeństwa. Grupa ta może liczyć na wiele udogodnień, które ułatwiają codzienne życie. Darmowe przejazdy, zniżki na bilety i inne korzyści oferowane w gminach i przez przewoźników kolejowych sprawiają, iż dla wielu seniorów transport publiczny staje się dostępniejszy. Te rozwiązania nie tylko odciążają budżet domowy, ale i zachęcają do aktywności i podróży. Jakie warunki trzeba spełnić, by korzystać z tych przywilejów?
REKLAMA
Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu
Czy emeryci mogą jeździć za darmo? Muszą spełnić kryterium wieku
Zasady przyznawania darmowych przejazdów różnią się w zależności od lokalizacji. W Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu osoby, które ukończyły 65 lat, mogą podróżować bez dodatkowych opłat. W innych miejscach, takich jak Warszawa i Poznań, prawo do darmowych przejazdów przysługuje seniorom powyżej 70. roku życia. Warto podkreślić, iż wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub legitymację emeryta i inny dokument ze zdjęciem, aby potwierdzić uprawnienia.
Ci emeryci, którzy nie spełniają kryterium wieku, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. W Warszawie osoby powyżej 65. roku życia mogą kupić roczny bilet za symboliczne 50 zł. Z kolei w Szczecinie kobiety po 55. roku życia i mężczyźni po 60. roku życia korzystają z 50-proc. zniżki na bilety jednorazowe i okresowe.
Darmowa komunikacja dla seniorów. Nie wszyscy pojadą za darmo - zdjęcie ilustracyjne. PIKSEL/Istock.com
Czy legitymacja emeryta uprawnia do zniżki na PKP? Tak i warto z tego korzystać
Emeryci, którzy ukończyli 60 lat, mogą korzystać z ulg oferowanych przez PKP Intercity. Stała oferta "Bilet Seniora" zapewnia 30 proc. zniżki na przejazdy krajowe we wszystkich kategoriach pociągów, zarówno w 1, jak i 2 klasie. Zniżka obowiązuje również na popularne połączenia Pendolino i TLK. Dodatkowo emeryci mają prawo do dwóch przejazdów rocznie z ulgą 37 proc. w 2 klasie wszystkich kategorii pociągów PKP Intercity w komunikacji krajowej.
Zobacz też: E-Doręczenia od 1 stycznia 2025 r. Czym są? Dla kogo? Kto ma obowiązek korzystania z e-Doręczeń?
Warto jednak pamiętać, iż podróż "tam" i "z powrotem" liczone są jako dwa osobne przejazdy. Aby skorzystać z obu ulg, wystarczy podczas zakupu biletu lub kontroli w pociągu okazać odpowiedni dokument – dowód osobisty lub legitymację emeryta, w tym tę elektroniczną. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.