Dla wielu przedsiębiorstw w Polsce, rok 2022 był rekordowy!

1 rok temu

Bank Pekao wypuścił niedawno bardzo szczegółowy barometr sektorowy, w którym podsumował rok 2022. Nie był on taki zły dla polskich przedsiębiorców. W sumie nic dziwnego, PKB mocno wzrosło, a popyt konsumpcyjny krążył po szczytach. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku przychody przedsiębiorców wzrosły rok do roku o aż 32%! Cześć tego oczywiście jest pokłosiem inflacji, ale nie wszystko. Zresztą zyski netto również urosły rok do roku o dobre 19%. Zadłużenie także zwiększyło się nieznacznie. Wskaźnik ogólnego zadłużenia polskich firm podskoczył o 2 punkty procentowe.

Wybrane agregaty i wskaźniki finansowe średnich i dużych przedsiębiorstw1 po pierwszych 3 kwartałach 2022 roku (na tle 1-3Q21)

https://www.pekao.com.pl
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Jakie branże radzą sobie najlepiej?

Bardzo wysoka inflacja okazała się w 2022 roku istotnym motorem zysków i rentowności polskich firm. Duże i średnie przedsiębiorstwa ze wszystkich głównych obszarów gospodarki odnotowały bardzo wysoką, na tle danych historycznych, rentowność kapitałów własnych (ROE). Wniosek może być tylko jeden, spółki poprzez podnoszenie cen były wciąż w stanie skutecznie amortyzować ciążącą na nich presję kosztową, uzyskując w takich warunkach historycznie wysoką rentowność.

Najbardziej rentowne są przedsiębiorstwa z branży handlowej i naprawczej. Tutaj ROE za pierwsze trzy kwartały osiąga wartość prawie 23%! Jest to jednocześnie wzrost o 73,3% względem średniej z lat 2015-2021. Na drugim miejscu jest sektor budowlany. Tutaj średnie i duże firmy zwiększyły swoje ROE o 53%, do 18,8%. Równie imponujący, chociaż nie nominalnie jest rentowność kapitałów własnych firm z branży przemysłowej. Mowa głównie o górnictwie, energetyce i gazownictwie. Ich ROE urósł aż o 110%! Taki wystrzał jest oczywiście pochodną gigantycznego wzrostu cen surowców energetycznych i zwiększonym zainteresowaniem na podpisywanie nowych umów na dostawy energii elektrycznej, w obawie przed przerwami dostaw.

Rentowność kapitałów (ROE) sekcji PKD w pierwszych 3 kwartałach 2022 roku na tle analogicznych okresów lat 2015-2021

Ibidem

Świetne wyniki firm w 2022 roku to przede wszystkim zasługa świetnego pierwszego półrocza, gdy wzrost gospodarczy, a co za tym idzie popyt wewnętrzny i eksport, wykazywały najwyższą dynamikę, umożliwiając firmom przerzucanie rosnących kosztów na odbiorców finalnych.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Rok 2023 będzie już o wiele trudniejszy

Po naprawdę dobrym roku 2022 przedsiębiorców czeka o wiele bardziej wymagający okres. Przez resztę 2023 roku spotkają się ze spowalniającym krajowym i zagranicznym PKB. Dodatkowo inflacja wciąż pozostanie bardzo wysoka. Stopy procentowe najprawdopodobniej nie spadną, a i konflikt za granicą nie zwalnia.

Liczba upadłości polskich firm w latach 2015-2022 i podział według branż

Ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału