Jest taka spółka na giełdzie w USA, która od początku 2024 roku urosła na wycenie o około 600% do około 285 mld USD, i to pomimo iż insiderzy raczej sprzedawali jej akcje, niż je kupowali. Chodzi o akcje Palantir. „Ja nie wiem czym ona się zajmuje” – mówi legendarny analityk. Ostatnio doszło do korekty na jej kursie przez dwie istotne informacje. Co to za fenomen i czy on przetrwa?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego akcje spółki Palantir są fenomenem na Wall Street?
- Na czym polega biznes Palantira?
- Kto stoi za sukcesem firmy Palantir?
- Dlaczego doszło do głębokiej i nagłej korekty na kursie PLTR?
- Co mówią analitycy o spółce Palantir?
Akcje Palantir hitem tej hossy
O około 600% urosła na wycenie amerykańska spółka technologiczna od początku 2024 roku do początku lutego 2025. Jej wycena dobiła do okolic 285 mld USD, ale następnie przyszła głęboka korekta na jej akcjach. Tak wysokie tempo wzrostu ceny akcji w przy tak dużej kapitalizacji (wartości rynkowej) jest czymś niezmiernie rzadkim.
Ta historia będzie jeszcze bardziej tajemnicza, gdy dodamy do niej fakt, iż jest to spółka mocno współpracująca z rządem federalnym USA. A jeszcze dziwniej zrobi się, gdy ujawnimy, iż insiderzy – czyli osoby z wewnątrz spółki z wysokich stanowisk, które mają dostęp do informacji poufnych – raczej podczas tego cenowego rajdu sprzedają akcje tej firmy, a nie kupują…
Warto także dodać, iż wskaźniki wyceny dla spółki są już wręcz absurdalnie wygórowane. Cena do zysku (C/Z) wynosi około 561 (przy medianie 251 za ostatnie 10 lat)! A Forward P/E (przyszły C/Z) około 156. Do tego dorzućmy P/S (cena do sprzedaży) na poziomie 87. To jest czysty absurd, to są „montyphytonowskie” mnożniki. W dużym uproszczeniu wartość wskaźnika C/Z mówi ile lat zabierze spółce zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy równej początkowej inwestycji w akcje spółki. Tak, czyli w przypadku spółki o której mowa to… 561 lat! Biorąc pod uwagę kapitalizację firmy, jest to niebywałe przewartościowanie walorów.
O co tutaj chodzi? Czym zajmuje się spółka Palantir (PLTR) – i dlaczego tak mocno urosła na wycenie? Dlaczego doszło do głębokiej korekty na kursie jej akcji? Co mówią o niej analitycy? Ta spółka i jej historia jest naprawdę fascynująca.

Palantir na tle innych spółek technologicznych (C/Z – oś pionowa, kapitalizacja – oś pozioma). Źródło: GuruFocus

Notowania Palantir na tle Nasdaq 100 – 1 rok. Źródło: TradingView
Ile można zarobić na oprogramowaniu dla służb
„Bitwy wygrywa się, zanim one się zaczną” – takie hasło reklamowe stosuje ostatnio Palantir.
„Firma Palantir została założona w przekonaniu, iż Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i partnerzy powinni wykorzystać najbardziej zaawansowane możliwości techniczne dla swojej obrony i dla dobrobytu” – powiedział swego czasu dr Alex Karp, CEO, Palantir.
Palantir Technologies jest firmą koncentrującą swoją działalność na tworzeniu systemu z wykorzystaniem AI. Wśród jej klientów są służby bezpieczeństwa z państw Zachodu. Flagowym produktem jest Palantir Gotham – platforma oprogramowania, która umożliwia użytkownikom identyfikację wzorców ukrytych głęboko w zbiorach danych, oraz analizę raportów od poufnych informatorów. Innym narzędziem oferowanym przez tę zatrudniającą ponad 3,9 tys. ludzi firmę jest Palantir Foundry – platforma pozwalająca tworzyć centralny system operacyjny (czyli pozwala integrować i analizować istotne dane w jednym miejscu). To tylko dwa z najważniejszych software’owych narzędzi usługowych oferowanych przez PLTR. Firma została założona w 2003 roku i ma siedzibę w Denver w stanie Kolorado.
Interesujące jest to, iż Palantir pierwotnie projektował swoje oprogramowanie do użytku rządowego. Jednak ostatecznie rozszerzył swoją działalność na rynek prywatny (w 2016 r.). Jednak do dziś przychody generowane przez segment rządowy stanowią ponad połowę całkowitych przychodów firmy (najczęściej około 60%). Jest to dość mocnym punktem tego biznesu, bowiem zwykle zamówienia rządowe nie są skorelowane z cyklem gospodarczym, czyli PLTR otrzymuje duże zamówienia z sektora publicznego choćby w czasie recesji. Z drugiej strony, może się to w pewnych okolicznościach obrócić przeciwko niemu.
Palantir niedawno ogłosił zawarcie umowy w zakresie sztucznej inteligencji z firmą xAI Elona Muska, która zbudowała modele AI o nazwie Grok. W listopadzie Palantir i startup Anthropic ogłosiły partnerstwo z Amazon Web Services w celu zapewnienia amerykańskim agencjom wywiadowczym i obronnym dostępu do modeli sztucznej inteligencji Claude 3. Palantir prowadzi rozmowy w sprawie zainwestowania w producenta dronów i systemu Shield AI. W grudniu 2024 rząd federalny przyznał firmie Palantir najwyższą ocenę za usługi przetwarzania danych w chmurze. W IV kwartale 2024 Palantir ogłosił partnerstwo z Booz Allen Hamilton orazz firmą L3Harris – obie działają w sektorze obronnym.
International Data Corporation (IDC) niedawno uznała Palantir za lidera rynku systemu do analityki decyzyjnej, który to rynek ma rosnąć w tempie 40% rocznie do 2028 roku. Z kolei firma Forrester Research określiła PLTR mianem „lidera technologicznego w dziedzinie platform sztucznej inteligencji”.
W 2024 roku Palantir miał 2,9 mld USD przychodów i zarobił 262 mln USD. To oznaczało wzrost sprzedaży o 28% r/r oraz zysku o 121% r/r. Marża zysku poszła w górę z 9,4% do 16,1%. EBITDA w 2024 roku sięgnęła 342 mln USD i była o 123% wyższa, niż w 2023 roku. Na koniec grudnia 2024 spółka miała 2 mld USD w gotówce i 3,1 mld USD w papierach wartościowych (głównie amerykańskich papierach skarbowych) a do tego nie miała zadłużenia. Jej pozycja płynnościowa poprawiła się o 1,5 mld USD w 2024 roku.

Wyniki finansowe spółki Palantir 2023/24. Źródło: finviz.com
Na dzień 21 lutego 2025 PLTR był wyceniony na giełdzie na około 241 mld USD. Wskaźnik C/Z wynosił 553, a wskaźnik C/WK około 49. Wskaźnik P/S sięgał 85. Spółka działa na marży brutto sięgającej 80%, marży operacyjnej wynoszącej 10% i marży zysku na poziomie 16%. (Dane za finviz.com.)
Wróćmy jeszcze na chwilę do absurdalnych wskaźników wyceny, jakie pokazuje PLTR. Załóżmy bardzo optymistycznie, iż spółka zwiększy tempo wzrostu przychodów z obecnych około 30% r/r do około 50% r/r i utrzyma to tempo do 2030 roku. Załóżmy również, iż zwiększa marżę zysku do 30%. Taka rewelacyjna kondycja oznaczałaby, iż w 2030 roku PLTR wygenerowałby około 33 mld USD przychodów i około 10 mld USD zysku. Problem w tym, iż mniej więcej takie wyniki finansowe pokazuje w tej chwili spółka technologiczna Salesforce, a jej kapitalizacja rynkowa wynosi 301 mld USD, czyli ledwie 25% więcej niż w przypadku PLTR.
Korekta na kursie akcji Palantir ma związek z insiderami
Prezesem PLTR jest Alex Karp, którego majątek jest wyceniany na około 10 mld USD. Co ciekawe, Karp jest z wykształcenia filozofem i socjologiem. Zaczynał karierę jako analityk Instytutu Zygmunta Freuda we Frankfurcie. Zaczął inwestować w startupy i akcje po otrzymaniu spadku po dziadku (pochodzi z majętnej żydowskiej rodziny). Zaczął odnosić na tym polu sukcesy, i dzięki temu założył firmę zarządzającą aktywami Caedmon Group. Został zauważony na rynku inwestycyjnym i w 2004 roku, wraz ze znanym inwestorem Peterem Thielem współzałożył spółkę Palantir Technologies.
I to właśnie Karp jest jedną z przyczyn dość głębokiej korekty, do jakiej doszło niedawno na akcjach PLTR. A raczej nie sam Karp, a jego deklaracja, iż zamierza w ciągu 6 miesięcy sprzedać około 10 mln walorów kierowanej przez siebie spółki. Taka deklaracja wygląda jak chęć realizacji zysków, a historia działań insiderów na Wall Street uczy, iż zawsze trzeba zważać na ich kroki w zakresie handlu akcjami, bo często mają dobrego „nosa” i wykonują odpowiednie ruchy w porę.
Ogłoszenie to zbiegło się w czasie z raportem opublikowanym przez „Washington Post”, w którym stwierdzono, iż sekretarz obrony Pete Hegseth poinstruował wyższych rangą przywódców Pentagonu, aby opracowali plany zmniejszenia budżetu obronnego w ciągu najbliższych 5 lat. Jak wiadomo, administracja Donalda Trumpa zaczęła ciąć wydatki rządowe i zmniejszać zatrudnienie w administracji, w celu ograniczenia budżetu. To jest zadanie powierzone Elonowi Muskowi, którego Trump postawił na czele Departamentu Efektywności Rządu (DOGE). Tymczasem Palantir, jak pisaliśmy co roku co najmniej połowę przychodów pozyskuje ze źródeł rządowych, i oczywiście rząd USA jest jednym z jego największych klientów.

Źródło: CyclesFan, X.com
Warto też zauważyć, iż spółka Palantir nie jest jakoś hołubiona przez zarządzających nią specjalistów. To jest niezmiernie ciekawe, iż w trakcie ostatnich 12 miesięcy na 193 transakcje insiderskie aż 138 (czyli około 71%) to były transakcje sprzedaży akcji PLTR – jak podaje Nasdaq. Ze 147 mln akcji, jakimi obrócili insiderzy, aż około 99 mln (67%) zostało sprzedane w obce ręce.

Palantir – aktywność insiderów (luty 2024 – luty 2025). Źródło: Nasdaq.com
Co o spółce Palantir sądzą analitycy?
Analitycy nie są nieomylni, ale zawsze warto ich posłuchać. W końcu są to eksperci ze świata finansów, którzy na co dzień obserwują wybrane spółki. Znają je bardzo dokładnie.
Analityk Wedbush Dan Ives uważa, iż PLTR może stać się firmą o wartości 1 bln USD. To niesamowita prognoza i on wierzy, iż może się to wydarzyć w ciągu ledwie kilku lat, bo do 2030 roku. By tak się stało, kurs Palantira musiałby rosnąć średniorocznie po 29%. Biorąc pod uwagę, iż Wall Street oczekuje 32% wzrostu przychodów PLTR w 2025 r. i 26% w 2026 r., cel ten wydaje się możliwy do osiągnięcia, choć oczywiście będzie trudne.
Brent Thill z firmy Jefferies uważa, iż aktualnie wycena Palantir Technologies jest zbyt wysoka i w pewnym momencie pojawi się „zapalnik” który może spowodować większą wyprzedaż akcji. Uważa on jednak, iż fundamenty PLTR są mocne, a firma radzi sobie bardzo dobrze w porównaniu z konkurentami.
„Akcje PLTR są w miejscu zwanym La-la-land. Jest błogo, jest wesoło, a to dzięki modzie na AI. Tymczasem warto przyjrzeć się innym firmom z branży AI, jak CrowdStrike czy Cloudflare i ich biznesom, potem zerknąć na ich kapitalizację, a potem na kapitalizację Palantira. Palantir jest notowany w tej chwili na takich mnożnikach wyceny, iż to jest po prostu nie do utrzymania i historia uczy ostrożności w takim przypadku” – stwierdził Thill będąc gościem CNBC.
W ostatnich 10 latach tylko 5 spółek technologicznych z Nasdaq, oprócz PLTR, osiągnęło wskaźnik Forward P/S (czyli przyszła cena do sprzedaży) powyżej 40: Asana, Confluent, Snowflake, UiPath i Unity Software. Tylko Snowflake wyszedł powyżej 50 w listopadzie 2021 r., a jak pamiętamy, to był szczyt poprzedniej hossy na ryzykownych aktywach. Po osiągnięciu szczytowych wycen wszystkie 5 walorów spadło na wycenie o ponad 50% w ciągu następnych 12 miesięcy! A maksymalne spadki w niektórych przypadkach sięgały -70%…
Analitycy funduszu Alger Mid Cap Focus Fund w liście do inwestorów zauważają, iż firma Palantir rozszerza portfel swoich kontrahentów i weszła na rynek komercyjny w 2016 roku, dzięki czemu udaje jej się w bardziej stabilny sposób poprawiać wyniki finansowe.
„Uruchomienie platformy AIP, która wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do optymalizacji operacji biznesowych, spowodowało znaczny wzrost i zainteresowanie inwestorów spółką. Uważamy, iż Palantir może być kluczowym partnerem dla nowego Departamentu Efektywności Rządu Stanów Zjednoczonych (DOGE), ponieważ platformy PLTR oparte na sztucznej inteligencji idealnie nadają się do identyfikacji nieefektywności, efektywnej alokacji zasobów i redukcji kosztów” – napisali analitycy Alger Mid Cap Focus Fund.

Rekomendacje dla PLTR od początku IV kw. 2024. Źródło: finviz.com
Z kolei analitycy Morningstar wyceniają akcje PLTR na 90 USD, czyli kilka poniżej obecnych poziomów (około 104 USD na sesji z 21.02.25).
„Naszym zdaniem głównym czynnikiem wpływającym na wartość spółki jest całkowity potencjalny rynek, jaki oprogramowanie Palantir może ostatecznie obsługiwać. Z naszej analizy wynika, iż jesteśmy na wczesnym etapie rewolucji AI. W naszym podstawowym scenariuszu oczekujemy, iż Palantir będzie miał profil wzrostu podobny do innowacyjnych firm programistycznych, takich jak Salesforce. Oczekujemy, iż PLTR zwiększy wydajność. […] Palantir wyróżnia się jako jedyna firma zajmująca się sztuczną inteligencją, która organizuje różne zbiory danych i ułatwia podejmowanie zoptymalizowanych decyzji. Oferuje rozwiązania identyfikujące istotne relacje w zbiorach danych i tłumaczy rozwiązania użytkownikowi końcowemu” – zauważają analitycy Morningstar.
W połowie lutego na temat waloru wypowiedział się także słynny prof. Aswath Damodaran z NYU Stern School of Business. Nie przebierał w słowach i stwierdził, że:
„Palantir jest jedyną spółką, której nie wycenia, ponieważ nie ma pojęcia, co ona tak naprawdę robi”.
Zwrócił tym samym uwagę na niejawny charakter działalności firmy. I to jest także niezmiennie interesujący głos, który warto wziąć pod uwagę, patrząc się na aktywo, jakim są akcje o tickerze PLTR.