Dlaczego duże odblokowania tokenów są niebezpieczne?

1 tydzień temu

Projekt DeFi dYdX stoi w obliczu kolejnego dużego odblokowania tokenów. Wpływ na cenę może być znaczący.

Odblokowywanie tokenów to mechanizm w sektorze kryptowalut, w którym wcześniej zablokowane lub ograniczone tokeny są uwalniane na rynek. Projekt dYdX przygotowuje się do takiego uwolnienia.

Wiele projektów nie ma jeszcze pełnej podaży tokenów w obiegu, ale odblokowuje je zgodnie z określonym harmonogramem, tak zwanym “harmonogramem nabywania uprawnień”. Oznacza to, iż pierwsi inwestorzy i dostawcy kapitału mogą otrzymać swój uprawniony udział w tokenach dopiero kilka lat po uruchomieniu tokena. Są one zatem ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu w dany projekt.

Wpływ na ceny kryptowalut

W przypadku liniowych odblokowań tokenów, w których tokeny są stale wprowadzane do obiegu, wpływ na ceny jest często wyciszony. Kupujący mają wystarczająco dużo czasu, aby wykupić napływ tokenów. Jest to jednak szczególnie niebezpieczne w przypadku projektów, których tokenomika przewiduje duże uwolnienie podaży tokenów za jednym zamachem.

Jednym z przykładów jest Arbitrum, które w tym roku wypuściło niezwykle wysoką liczbę tokenów, wynoszącą prawie 90 procent całkowitej kwoty w obirgu. Rzadko się to zdarza, zwłaszcza w przypadku udanych projektów, ponieważ zespół chce uniknąć tak nagłych uwolnień tokenów. Wiedząc, iż duża ilość tokenów zostanie wprowadzona do obiegu w najbliższej przyszłości, kupujący są bardziej ostrożni przed inwestycją w projekt. Jednocześnie posiadacze tokenów są zachęcani do sprzedaży swoich aktywów w oczekiwaniu na rozcieńczenie podaży tokenów. To dynamiczne powiązanie często prowadzi zatem do gwałtownej korekty cen.

Arbitrum nie jest jednak jedynym projektem kryptowalutowym, w którym odblokowanie tokenów może wpłynąć na cenę. DYdX stoi w obliczu podobnej sytuacji.

dYdX: Do obiegu trafi więcej tokenów

Projekt dYdX jest szczególnie udany, ponieważ handluje wieczystymi kontraktami futures na ponad 35 różnych kryptowalut. Obsługująe zaawansowane typy kontraktów w pełni on-chain. Ten niszowy produkt w przestrzeni DeFi jest popularny wśród traderów i jest wyraźnie odzwierciedlony w wolumenie obrotu platformy.

Jednak wyniki cenowe dYdX budzą wątpliwości. Po ponadprzeciętnych wynikach podczas bessy, dYdX miał trudności z osiągnięciem nowego poziomu cenowego w tym roku. Chociaż rajd w połowie marca doprowadził cenę do imponującego poziomu 4,50 USD, zabrakło trwałego wsparcia i nastąpiła korekta ceny o ponad 50%.

Odblokowanie tokenów dYdX, źródło Token Unlocks

Może to częściowo wynikać z tokenomiki platformy DeFi. Najbardziej znaczące odblokowanie tokenów dYdX miało miejsce 1 grudnia 2021 roku. Uwolniono wówczas około 70 procent podaży tokenów, co doprowadziło do gwałtownej korekty cen.

Od tego czasu inwestorzy i traderzy musieli stawić czoła comiesięcznym odblokowaniom tokenów o ponad 10 procent w niektórych przypadkach. Kolejne tak duże odblokowanie ma nastąpić 1 maja. Łącznie wydanych zostanie 33,33 miliona tokenów dYdX, co odpowiada 10,72 procent całkowitej podaży tokenów.

Duża część uwolnionych tokenów trafi do inwestorów zalążkowych, którzy osiągnęli już znaczne zyski i prawdopodobnie będą chcieli zrealizować przynajmniej część z nich. Wobec takiej presji sprzedażowej, po przeciwnej stronie po prostu brakuje kupujących, którzy mogliby utrzymać ceny na wysokim poziomie.

Kiedy spodziewać się presji sprzedażowej?

Zmniejszenie presji sprzedażowej prawdopodobnie nie będzie realne przed czerwcem tego roku. Ostatnie duże odblokowanie tokenów przed przejściem na bardziej liniowy harmonogram nabywania uprawnień będzie miało miejsce 1 czerwca 2024 roku. Chociaż cała podaż tokenów dYdX nie znajdzie się w obiegu do lipca 2025 r., miesięczne wzrosty wyniosą zaledwie kilka procent.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Dlaczego duże odblokowania tokenów są niebezpieczne?

Idź do oryginalnego materiału