Długa lista wyzwań przed resortem zdrowia. Nowa minister będzie miała co robić

1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Jolanta Sobierańska-Grenda zastąpi Izabelę Leszczynę na stanowisku ministra zdrowia - taką decyzję ogłosił w środę premier Donald Tusk. Jako menadżerka i radca prawny ma być symbolem odpolitycznienia całego Ministerstwa Zdrowia. Czym będzie się musiała zająć? Poprzednie kierownictwo resortu zaczęło wiele ważnych reform.


Jest antykoncepcja awaryjna, ale znieczulenie do porodu to już fikcja. Jest reforma szpitalnictwa, ale bez realnego skrócenia kolejek do lekarzy. Jest nowa profilaktyka, ale przez cały czas rosną kolejki na SOR-ach, a w szpitalach brakuje pielęgniarek. Lista wyzwań dla nowej minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy jest długa.


Reforma szpitalnictwa w powijakach


W Sejmie są już pierwsze przymiarki do większej reformy szpitalnictwa, zakładającej głównie konsolidację szpitali. MZ chce dać placówkom medycznym możliwość rezygnacji z prowadzenia nierentownego oddziału, gdy te same świadczenia dostępne są w sąsiednim szpitalu. Reklama


Zadłużenie polskich szpitali szacowane jest na 27 mld zł, a te zmiany mogą przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej części z nich. W większych miastach konsolidacja placówek nie powinna być problemem, ale w mniejszych miejscowościach nietrudno się obawiać problemu z dostępnością lekarzy.


Nowa minister z pewnością będzie musiała wziąć to pod uwagę, ale reforma szpitalnictwa to przecież nie tylko długi szpitali. Problemów nie brakuje. To przez cały czas m.in.:
rosnące kolejki do lekarzy,malejąca liczba pielęgniarek,przepełnione Szpitalne Oddziały Ratunkowe,podwyżki płac dla POZ.
Niezmiennie wzywaniem dla MZ jest także budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Poprzednie kierownictwo resortu zdrowia było o krok od przyjęcia planu finansowego NFZ na 2026 r., który zgodnie krytykowała opozycja.
Mimo zwiększenia dotacji dla NFZ w 2025 roku, niektóre szpitale powiatowe pod jego koniec ograniczały przyjęcia na planowane zabiegi. Izabela Leszczyna tłumaczyła wówczas, iż składka zdrowotna jest zbyt mała, jednak rozumie ona, iż nie może być wyższa.


Co z podwyżkami w ochronie zdrowia?


Waloryzacja płac w ochronie zdrowia co roku ma miejsce 1 lipca. W czerwcu br. resort zaproponował jednak zmianę tego mechanizmu, czemu wyraźnie sprzeciwili się związkowcy. Izabela Leszczyna zatwierdziła wówczas przekazanie 18 mld zł m.in. na ten cel w perspektywie 12 miesięcy, jednak bez gwarancji podwyżek w lipcu.
Związkowcy zauważają, iż podwyżki ponownie nie dotyczą lekarzy na kontraktach, a weryfikacja tych problemów i samych kontraktów medyków pozostanie kolejnym wyzwaniem dla minister Sobierańskiej-Grendy.


Antykoncepcja awaryjna jest, znieczulenia brak


Jedna z pierwszych zmian wprowadzonych przez resort zdrowia pod kierownictwem Izabeli Leszczyny było przywrócenie finansowania in vitro i dostępności antykoncepcji awaryjnej w aptekach:


- Przepisy te ośmieliły farmaceutów do wystawiania recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną i zaktywizowały ich na tym polu. w tej chwili w pilotażu wystawianych jest kilkadziesiąt tysięcy takich recept w skali roku - mówi Interii Biznes Ministerstwo Zdrowia.
Liczba zrealizowanych recept na antykoncepcję awaryjną w pierwszym kwartale 2025 roku w porównaniu do ostatniego kwartału 2024 roku wzrosła o ponad 9 proc., informuje Centrum e-Zdrowia. Inne zmiany ważne dla kobiet kuleją już nieco bardziej:
- Od 1 lipca 2024 r. weszły w życie zmiany, które poprawią dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodach naturalnych. Zmienił się bowiem model rozliczania świadczeń znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodach naturalnych - tłumaczy nam MZ.
Po zmianach premia za udział znieczuleń we wszystkich porodach w danej placówce może wynosić od 12 do 21 proc. Realnie te przepisy jednak kilka zmieniły, bo nie stało się nic, aby zwiększyć dostępność anestezjologów na polskich porodówkach.


Czeka także e-Rejestracja i lista leków refundowanych


Izabela Leszczyna kilkakrotnie aktualizowała listę refundacyjną nowych terapii i leków. przez cały czas jednak brakuje decyzji w sprawie, o której informowaliśmy już w październiku ubiegłego roku. Rodzice i lekarze domagają się rozszerzenie refundacji podskórnego leku na hemofilię także dla dzieci powyżej 2. roku życia. Mówią o nowej erze życia bez bólu i szpitalnej codzienności dla wielu chorych. Być może nowa minister wysłucha apeli rodziców w tej i innych kwestiach związanych z refundacją.
Szumnie zapowiadane było także wejście w życie centralnej e-Rejestracji i utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego (bezpłatna, natychmiastowa pomoc bez skierowania). W ramach e-Rejestracji do końca 2025 roku trwa pilotaż, w którym online można umówić się na cytologię, mammografię i pierwszą wizytę u kardiologa. Premier Donald Tusk oczekuje od nowej minister, iż zmiany w tej kwestii przyspieszą, a niedługo e-Rejestracja będzie powszechna.
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Idź do oryginalnego materiału