Do 2030 r. blockchain może pomóc zaoszczędzić choćby 10 mld dolarów!

1 rok temu

Spośród 300 specjalistów ds. finansów ankietowanych w 45 krajach, 97 proc. uważa, iż blockchain odegra kluczową rolę w szybszych systemach płatności w ciągu najbliższych trzech lat.

Badanie opracowane przez sieć płatności cyfrowych Ripple we współpracy z amerykańską Radą Szybkich Płatności. (FPC), zostało przeprowadzone wśród 300 specjalistów ds. finansów z 45 różnych państw i z różnych sektorów, takich jak fintech, bankowość, media, technologie konsumenckie i handel detaliczny.

„Blockchain będzie standardem”

Aż 97 proc. ankietowanych – od analityków po dyrektorów i prezesów – jest głęboko przekonanych, iż technologia blockchain odegra kluczową rolę w ułatwianiu szybszych systemów płatności w ciągu najbliższych trzech lat. Co więcej, ponad połowa respondentów zgodziła się co do tego, iż najważniejszą korzyścią płynącą z kryptowalut jest możliwość obniżenia kosztów. 50 proc. badanych uważa, iż niższe koszty płatności – zarówno w kraju, jak i za granicą – są główną korzyścią kryptowalut.

Uwzględniona w raporcie firma analityczna Juniper Research, która się fintechami, przewiduje, iż wykorzystanie blockchain w globalnych transakcjach przyniesie bankom znaczne oszczędności w ciągu najbliższych sześciu lat. „Popieramy ten pogląd, wskazując na potencjał blockchaina do znacznego zwiększenia oszczędności dla instytucji finansowych przeprowadzających transakcje transgraniczne – szacuje się, iż do 2030 r. wyniosą one 10 miliardów dolarów” – oświadczyli przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Ponieważ rynek handlu elektronicznego stale się rozwija, a firmy priorytetowo traktują rynki międzynarodowe, oczekuje się, iż płatności transgraniczne będą rosły w nadchodzących latach. Do 2030 r. spodziewany jest znaczny wzrost liczby międzynarodowych transakcji płatniczych. Oczekuje się, iż globalne przepływy płatności transgranicznych osiągną 156 bilionów dolarów – napędzane przez 5-procentową złożoną roczną stopę wzrostu.

Rozbieżności co do użycia CBDC

Wśród uczestników badania panował rozdźwięk co do tego, kiedy większość sprzedawców przyjmie płatności w walucie cyfrowej. Podczas gdy 50 proc. ankietowanych było przekonanych, iż większość sprzedawców przyjmie płatności kryptowalutowe w ciągu najbliższych trzech lat, istniały różne poziomy pewności co do tego, czy nastąpi to w ciągu następnego roku.

Idź do oryginalnego materiału