Do kiedy przyjmują wnioski na 800 plus? Musisz pamiętać o tym terminie

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News Polityka


Obecnie trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Choć samo świadczenie przysługuje na każde dziecko, to jednak złożenie wniosku po terminie może skutkować późniejszą wypłatą świadczenia. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o 800 plus, żeby nie stracić ciągłości wypłat?


Ostatnie dni na złożenie wniosku o 800 plus


Od 1 lutego 2025 r. można składać wnioski o przyznanie świadczenia 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Aby jednak zachować ciągłość wypłat i otrzymać dodatkowe 800 zł już w czerwcu, wniosek o świadczenie trzeba złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2025 r.


Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, to ZUS przez cały czas przyzna i wypłaci świadczenie, ale w innym, późniejszym terminie. Terminy wypłat świadczenia 800 plus w zależności od miesiąca złożenia wniosku wyglądają następująco:


● wniosek złożony od 1 do 31 maja 2025 r. - ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec, najpóźniej do 31 lipca 2025 r.,
● wniosek złożony od 1 do 30 czerwca 2025 r. - ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec, najpóźniej do 31 sierpnia 2025 r.,Reklama
● wniosek złożony od 1 do 31 lipca 2025 r. - ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 września 2025 r.,
● wniosek złożony od 1 do 31 sierpnia 2025 r. - ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od sierpnia, najpóźniej do 31 października 2025 r.


Komu przysługuje 800 plus?


Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Prawo do świadczenia mają rodzice dziecka, opiekunowie prawni i faktyczni, rodziny zastępcze oraz dyrektorzy niektórych placówek, m.in. opiekuńczo-wychowawczych.
Świadczenie 800 plus nie będzie natomiast przysługiwać, jeżeli:
● dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
● dziecko przebywa w instytucji zapewniającej pełne, nieodpłatne utrzymanie,
● dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
● rodzinie lub członkowi rodziny przysługuje za granicą podobne świadczenie.


Co więcej, od końca 2024 r. wprowadzono również nowy warunek przyznawania świadczenia. w tej chwili bowiem, aby otrzymać 800 plus dziecko musi realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka), obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. W praktyce oznacza to, iż dzieci, które nie uczestniczą w edukacji, nie otrzymają świadczenia 800 plus.


Jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 800+?


Wnioski o świadczenie 800 plus można składać wyłącznie przez internet dzięki portalu PUE ZUS, aplikację mZUS, portalu Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną wybranych banków.
W niektórych przypadkach do wniosku trzeba będzie dołączyć dodatkowe dokumenty, takie jak m.in.:
● orzeczenia sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka
● zaświadczenie sądu lub ośrodka adopcyjnego w sprawie toczącego się postępowania adopcyjnego dziecka,
● orzeczenie sądu o ustaleniu opieki naprzemiennej,
● dokument potwierdzający prawo do pobytu i pracy w Polsce (dotyczy cudzoziemców).


Przed wysłaniem wniosku warto sprawdzić, czy aby na pewno dobrze wypełniliśmy wszystkie pola. Każdy, choćby mały błąd we wniosku może bowiem opóźnić rozpatrzenie sprawy i przyznanie świadczenia.
WB
Idź do oryginalnego materiału