Do kogo uśmiechnie się szkoła, cios w PiS i mapa polskich milionerów. Co jeszcze w nowym „Wprost”?

3 tygodni temu
Zdjęcie: Okładka Wprost 36/2024, grafika: Paweł Kuczyński 


Ponadto w wydaniu: trzej muszkieterowie w służbie Kaczyńskiego, rządowe przepychanki o aborcję, cenzura dyskusji o płci, kogo wsypie twórca Telegrama, jak funkcjonuje podlaski bimberland, kulisy powstawania „Heweliusza” i wiele innych.


„Do kogo uśmiechnie się szkoła”. Edukacja przeszła z czarnkowskiego mroku w ręce bardziej uśmiechniętych mocodawców. Czy pójdzie za tym jakościowa zmiana w nauczaniu? Są pierwsze przebłyski nadziei – pisze Marta Byczkowska-Nowak.


„Uderzyli, żeby zranić”. – Żeby znowu rządzić, trzeba do tego dotrwać. A już teraz pojawiają się ludzie słabego charakteru, którzy rezygnują z zaangażowania w partię – komentuje dla Joanny Miziołek decyzję PKW w sprawie subwencji jeden z polityków PiS.


„Mapa milionerów”. Liczba milionerów w Polsce rośnie. Dzisiaj już ponad 44 tys. Polaków zarabia przynajmniej 1 mln zł rocznie. Tak wynika z danych 16 izb skarbowych, które pozyskał Szymona Krawiec.


Co jeszcze w nowym „Wprost”


„Trzej muszkieterowie w służbie Kaczyńskiego”. Bogucki, Bocheński, Nawrocki – to podobno politycy, którzy pozostali na krótkiej liście potencjalnych kandydatów PiS na prezydenta. Na czoło wysuwa się ten trzeci – pisze Eliza Olczyk.


„Posłanki odporne na lekceważenie”. Lider PSL w sprawie aborcji proponuje referendum więc posłanka Lewicy kontruje: To może dorzucimy pytanie, czy należy utrzymywać KRUS? O rządowych przepychankach Eliza Olczyk.


„Polowanie na obiekt”. Dr Tomasz Lewandowski i gen. Roman Polko analizują dla Magdaleny Frindt pojawienie się w naszej przestrzeni powietrznej niezidentyfikowanego obiektu i radzą, jakie kroki powinna wykonać Polska.


„Kulminacyjny będzie 2027 rok”. – Proponuję politykom, by na poważnie podeszli do przebudowy całego systemu zarządzania środowiskiem w Polsce – alarmuje w rozmowie z Agnieszką Niesłuchowską prof. Roman Żurek, hydrobiolog.


„Bimberland”. Bimbrowe zagłębie pracuje pełną parą. Proceder przechodzi z pokolenia na pokolenie, mimo kar i nalotów służb. Wtajemniczonym wystarczy telefon, żeby zamówić alkohol z dowozem. Reportaż Piotra Barejki.


„Życie po samobójstwie”. – Musielismy stworzyć zrzutkę, bo żadna firma oficjalnie nie chce wesprzeć osób w żałobie po śmierci samobójczej – tłumaczy w wywiadzie Krystyny Romanowskiej dr Halszka Witkowska, suicydolog.


„Reszta jest milczeniem”. – Odczytałam statement Mai Heban jako sygnał do mediów o tym, kogo można na dyskusję zapraszać: tylko tych, którzy się z nią zgadzają – mówi Krystynie Romanowskiej Kaya Szulczewska, influencerka zajmująca się prawami kobiet.


„Husarze w silnej koalicji”. Dzięki samolotom bojowym F-35A Lightning II dołączamy do europejskiej koalicji myśliwców V generacji. W planach są już kolejne zakupy. Więcej w tekście Łukasza Pacholskiego.


„Durow groźniejszy od ofensywy”. Postawienie twórcy Telegrama mocnych zarzutów kryminalnych to sprytny wybieg, mogący obnażyć poziom infiltracji przez Rosję rynku kryptowalut i mediów społecznościowych – pisze Jakub Mielnik.


„O czym marzą reseciarze”. Nasi zachodni sojusznicy objęli rosyjską przestrzeń powietrzną parasolem ochronnym bo rzekomo boją się eskalacji. Ta troska podszyta jest jednak głębokim fałszem – analizuje Jakub Mielnik.


„Europa w cieniu paktu”. Pakt Ribbentrop-Mołotow ciągle traktowany jest jako mało istotna anomalia. Agaton Koziński o tym, dlaczego rosyjska narracja o porozumieniu Sowietów z nazistami z 1939 r. bierze górę.


„To była mądra decyzja”. – Nieuleczalna choroba, to przeraża mnie najbardziej, a życie choć tak fajne, jest nieprzewidywalne – mówi w wywiadzie Katarzyny Burzyńskiej-Sychowicz Katarzyna Żak, aktorka i wokalistka.


„Ludzie z »Heweliusza«”. Nowa produkcja Netflixa opowiada o największej katastrofie w historii polskiej żeglugi, więc i skala projektu jest bezprecedensowa. Reportaż z planu „Heweliusza” autorstwa Bartosza Czartoryskiego.
Idź do oryginalnego materiału