Rząd przedstawił konkretne reformy dotyczące portfeli milionów seniorów, obejmujące drugą waloryzację rent i emerytur, bon senioralny oraz gwarantowane świadczenie honorowe. Jednakże, podobnie jak w przypadku umów, w programach rządowych mogą kryć się haczyki.
Po pierwszych 100 dniach nowego rządu prace nad obiecywanymi reformami ruszają pełną parą. Zapowiadane zmiany obejmują wprowadzenie drugiej waloryzacji świadczeń oraz nowego wsparcia dla seniorów potrzebujących opieki. Rząd właśnie ujawnił szczegóły przygotowywanych ustaw.
Druga waloryzacja świadczeń, długo oczekiwana ze względu na gwałtownie rosnącą inflację, będzie miała mechanizm podnoszenia świadczeń dwa razy w roku, gdy inflacja przekroczy 5 proc. Będzie to przeprowadzane na takich samych zasadach jak marcowa waloryzacja i obejmie wszystkie świadczenia na dzień 31 sierpnia.
Bon senioralny, który ma służyć do finansowania opieki nad seniorami w ich domach, będzie dostępny dla osób powyżej 75 roku życia, przy kryterium dochodowym zarówno dla seniora jak i jego rodziny. Nie będą to pieniądze wypłacane do ręki, ale przyznawane w formie opiekuńczych bonów dopasowanych do potrzeb seniora.
Świadczenie honorowe dla 100-latków, które funkcjonuje od 1972 roku, teraz ma zostać uregulowane prawnie. Będzie wypłacane automatycznie po osiągnięciu przez seniora 100 lat, niezależnie od innych świadczeń emerytalno-rentowych, w kwocie stałej niepodlegającej waloryzacji.