Bank Anglii opóźnił początek procesu zacieśniania ilościowego oraz ogłosił interwencyjny skup obligacji długoterminowych. Celem tych działań było obniżenie rentowności, co ratuje brytyjskie fundusze przed paniczną wyprzedażą części aktywów w celu zwiększenia poziomu zabezpieczeń instrumentów pochodnych opartych o stopę procentową. W efekcie, brytyjski funt, który jeszcze przed tygodniem znajdował się pod silną presją sprzedających – w tej chwili koryguje ostatnie spadki. Tymczasem, uczestnicy rynku z coraz większym niepokojem spoglądają w stronę Credit Suisse, który na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów notuje fatalne marże zysku operacyjnego i zysku netto. Problemy banku to pokłosie upadku funduszu Archeos Capital w marcu 2021 roku. W jego wyniku Credit Suisse stracił około 5 mld USD, co stanowiło wówczas około połowę kapitalizacji instytucji. Wciąż niskie stopy procentowe w Europie Zachodniej oraz pogarszająca się jakość portfeli kredytowych sprawiają, iż Credit Suisse w celu poprawy zyskowności może zdecydować się na zakończenie działalności w Ameryce Łacińskiej i zwolnienie części pracowników. Jednocześnie, słabe nastroje na rynku mogą paradoksalnie pomóc w odbiciu. Indeks sentymentu wysyła kontrariański sygnał kupna, jednak należy pamiętać, iż ewentualna korekta na wykresach wcale nie musi oznaczać końca bessy.
Credit Suisse zbankrutuje?
Tymczasem, uczestnicy rynku z coraz większym niepokojem spoglądają w stronę Credit Suisse, który na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów notuje fatalne marże zysku operacyjnego i zysku netto. Problemy banku to pokłosie upadku funduszu Archeos Capital w marcu 2021 roku. W jego wyniku Credit Suisse stracił około 5 mld USD, co stanowiło wówczas około połowę kapitalizacji instytucji. Wciąż niskie stopy procentowe w Europie Zachodniej oraz pogarszająca się jakość portfeli kredytowych sprawiają, iż Credit Suisse w celu poprawy zyskowności może zdecydować się na zakończenie działalności w Ameryce Łacińskiej i zwolnienie części pracowników. Jednocześnie, słabe nastroje na rynku mogą paradoksalnie pomóc w odbiciu. Indeks sentymentu wysyła kontrariański sygnał kupna, jednak należy pamiętać, iż ewentualna korekta na wykresach wcale nie musi oznaczać końca bessy.
Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym skupi się na kluczowym temacie ostatnich dni – dodruk rozbudza nadzieję!
W dzisiejszym video:
- Co adekwatnie zrobił Bank Anglii?
- Które waluty są drogie, a które drogie?
- Czy Credit Suisse to drugi Lehman Brothers?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.