W polskim systemie edukacji znajdziemy zarówno przedszkola publiczne, jak i niepubliczne. W tym drugim przypadku rodzice muszą ponosić zdecydowanie większe koszty. To oczywiście miesięczne czesne, do którego musimy doliczyć również inne opłaty – związane z wyżywieniem, komitetem rodziców, itp. Na szczęście można jednak liczyć na dofinansowanie do przedszkola niepublicznego. Jak się o nie starać i kto może z niego skorzystać? A co na ten temat powinny wiedzieć osoby, które chciałyby prowadzić przedszkole niepubliczne?
- Finansowanie przedszkola niepublicznego
- Sposoby i źródła finansowania przedszkola niepublicznego
- Jaka może być wysokość czesnego w przedszkolu niepublicznym?
- Dotacja z gminy – dofinansowanie do przedszkola niepublicznego
- Ile wynosi dotacja oświatowa z gminy? Dofinansowanie działalności przedszkola niepublicznego
- Kryteria niezbędne do otrzymania dofinansowania dla przedszkola niepublicznego
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Finansowanie przedszkola niepublicznego
Utrzymanie przedszkola niepublicznego i umożliwienie codziennego funkcjonowania to spore koszty. Możemy wyróżnić główne źródła finansowania takiej działalności:
- czesne, czyli pieniądze otrzymywane co miesiąc od rodziców
- dotacje z gminy, przysługujące na każde dziecko uczęszczające do przedszkola
- dofinansowanie z funduszy europejskich
Osoby myślące o rozpoczęciu prowadzenia przedszkola niepublicznego powinny dobrze policzyć wszystkie koszty i związane z działalnością wydatki. Najczęściej wymagane jest pozyskanie pieniędzy z obu wspomnianych wcześniej źródeł.
Sposoby i źródła finansowania przedszkola niepublicznego
W większości przedszkoli niepublicznych głównym źródłem utrzymania jest czesne wpłacane przez rodziców. Podstawą do pobierania takiej opłaty przez przedszkole jest umowa podpisana z rodzicami. Dokładne zapisy dotyczące tego, co wpływa na wysokość miesięcznego czesnego znajdziemy zwykle w statucie przedszkola. Taki dokument jest jednak wyłącznie uzupełnieniem umowy cywilnoprawnej, nie może więc stanowić podstawy do naliczania takich, a nie innych opłat w ramach czesnego.
Jaka może być wysokość czesnego w przedszkolu niepublicznym?
Ustalenie wysokości miesięcznego czesnego należy do zadań osób zarządzających przedszkolem niepublicznym. Wiele zależy od renomy przedszkola, ale także od lokalizacji, oferowanych zajęć dodatkowych, czy innych warunków. W mniejszych miejscowościach rodzice ponoszą zwykle koszt nieprzekraczający 1000 złotych miesięcznie, a choćby znacznie mniej. W dużych miastach przedszkola w dobrej lokalizacji i z dobrą opinią mogą kosztować choćby trzy lub cztery tysiące złotych na miesiąc.
Dodatkowym kosztem będzie wyżywienie, zwykle około 20 złotych dziennie. W niektórych przedszkolach niepublicznych dodatkowo płatne są różne zajęcia, wycieczki i podobne atrakcje. Polskie przepisy, przede wszystkim Kodeks Cywilny, nie ingerują w treść umowy i zawarte w niej zapisy. Można więc powiedzieć, iż koszt przedszkola może być niemalże dowolny. Oczywiście – zbyt drogie przedszkole nie znajdzie prawdopodobnie wystarczającej liczby chętnych.
Prowadzenie przedszkola nie jest traktowane w świetle przepisów jako działalność gospodarcza. Mimo to rodzic traktowany jest w tym przypadku jak konsument korzystający z usług jakiejś firmy. Przysługują mu więc związane z tym prawa i pewna ochrona prawna. W związku z tym m.in. umowa wiążąca rodziców i przedszkole może podlegać kontroli UOKiK. Osoby ustalające treść takiej umowy powinny więc zastosować się do wszelkich zasad, przede wszystkim unikać niedozwolonych klauzul. Należy do nich m.in. zapis o możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy na skutek zaległości w płatności, czy naliczanie w związku z tym odsetek, które przekraczałyby dwukrotnie stopę referencyjną NBP.
Najlepsze sposoby na oszczędności w tym roku
PrzeczytajDotacja z gminy – dofinansowanie do przedszkola niepublicznego
Tu przede wszystkim warto podkreślić jasno pewną istotną informację. Dofinansowanie do przedszkola niepublicznego otrzymuje placówka, nie rodzic. W związku z tym możliwe jest jednak, iż czesne za przedszkole będzie niższe.
Pieniądze na dofinansowanie do przedszkola niepublicznego pochodzą z dotacji, którą przyznaje gmina, powiat, województwo. Celem przekazania pewnych środków jest realizacja konkretnych celów. W tym przypadku jest to kształcenie, wychowanie i zapewnienie dzieciom opieki.
Prywatne przedszkole musi spełnić pewne warunki, aby otrzymać dofinansowanie. Są określone w w Ustawie o finansowaniu zadań oświatowych z 27 października 2017 roku.
Ile wynosi dotacja oświatowa z gminy? Dofinansowanie działalności przedszkola niepublicznego
Wysokość gminnego (lub z innej jednostki samorządu terytorialnego) dofinansowania do przedszkola niepublicznego jest z góry ustalone. Taka placówka może otrzymać 75% sumy dofinansowania na każde dziecko, która przysługuje w danym miejscu przedszkolu publicznemu. Stawki są ustalane odgórnie i z wykorzystaniem specjalnego algorytmu.
W przypadku uczniów niepełnosprawnych wysokość dotacji jest natomiast identyczna dla przedszkoli publicznych i niepublicznych. Warto zaznaczyć też, iż każde przedszkole spełniające kryteria ustawowe musi otrzymać stosowne dofinansowanie od gminy.
Kryteria niezbędne do otrzymania dofinansowania dla przedszkola niepublicznego
Niepubliczne przedszkole (przedszkole prywatne) musi spełnić następujące warunki, aby otrzymać dotację z gminy:
- złożenie wniosku o dotację do 30 września roku poprzedzającego rok otrzymania dofinansowania
- posiadanie wpisy do ewidencji szkół i placówek oświatowych
- wprowadzenie do systemu informacji oświatowej danych o liczbie uczniów i innych (do 30 września)
Podsumowanie artykułu
Zapisując dziecko do niepublicznego przedszkola, rodzice muszą się liczyć ze zwiększonymi opłatami. W stosunku do przedszkola publicznego zwykle taka placówka okazuje się droższa. W dużych miastach i popularnych lokalizacjach różnica może być kilkukrotna. Poza miesięcznym czesnym, ważnym źródłem dofinansowania przedszkola niepublicznego jest też gminna dotacja. Władze przedszkola muszą spełnić określone warunki. Wtedy otrzymają dotację w wysokości 75% dofinansowania na dziecko, które w danym miejscu przysługuje w placówce publicznej. Stawka jest natomiast taka sama w przypadku uczniów niepełnosprawnych.
Najczęściej zadawane pytania
Głównymi źródłami są czesne od rodziców, dotacje z gminy oraz pieniądze z funduszy unijnych.
Stawka wynika z przepisów i specjalnego algorytmu. Dla przedszkola prywatnego jest to ¾ środków przysługujących przedszkolu publicznemu na dziecko. Dla dzieci niepełnosprawnych jest to natomiast taka sama wysokość.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/edukacja/finansowanie-placowek-wychowania-przedszkolnego
- https://livekid.com/pl/blog/dofinansowanie-na-otwarcie-przedszkola-prywatnego/