Dofinansowanie do usuwania azbestu z dachu 2024. Problem z umową

6 miesięcy temu

15 stycznia zakończył się drugi nabór wniosków o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych zawierających azbest. Rolnicy ubiegający się o dofinansowanie do usuwania azbestu muszą pamiętać o terminach, które ich obowiązują. A z ich dotrzymaniem może być problem — jak sygnalizują Izby Rolnicze.

Nabór, który trwał od 15 grudnia 2023 roku do 12 stycznia tego roku był już drugim zorganizowanym w tym celu przez ARiMR. Pierwszy nabór na wymianę pokryć dachowych odbył się w terminach od 17 października do 15 listopada 2022 r. I to w sprawie uczestników pierwszego naboru o dofinansowanie do usuwania azbestu KRiR pisze do ministra rolnictwa. O co konkretnie chodzi?

Komu przysługuje dofinansowanie do usuwania azbestu?

Ale po kolei. Aby uzyskać dofinansowanie do usuwania azbestu, rolnik musi być osobą fizyczną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu rolników lub być beneficjentem płatności bezpośrednich. Musi również posiadać numer w ewidencji producentów rolnych. Ponadto być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego. O pomoc w drugim naborze nie mogli ubiegać się ci rolnicy, którym przyznano pomoc w ramach pierwszego naboru.

W tym naborze zastosowano również dwa kryteria promujące. Mianowicie jeżeli rolnik ubiegający się o pieniądze, mieszka w gminie o wysokim bezrobociu, uzyska dodatkowo 3 punkty. Młodzi rolnicy (czyli urodzeni po 31 grudnia 1982 r.) dostaną dodatkowo 5 punktów. Rolnicy z największą ilością punktów uzyskają dofinansowanie w pierwszej kolejności.

Ile pieniędzy można dostać?

W drugim naborze stawka pomocy nie uległa zmianie. Czyli wynosiła 40 zł za metr kwadratowy. Do tego maksymalna powierzchnia dachu, na którą można dostać dofinansowanie to 500 metrów kwadratowych. Uzyskać więc można do 20 tys. złotych. Nowością jest natomiast możliwość uzyskania zaliczki w wysokości 50 proc. wartości wsparcia.

Ile złożono wniosków o dofinansowanie do usuwania azbestu?

Jak poinformowała ARMiR po zakończeniu przyznawania wniosków, w drugim naborze wpłynęło ich 45,4 tys. na łączną kwotę 553,38 mln zł. W ramach pierwszego naboru było podobnie. Wówczas o dofinansowanie starało się 47 tys. rolników.

Trzeba zmieścić się w terminach z usuwaniem azbestu

Dofinansowanie przyznawane jest na inwestycje, które nie rozpoczęły się przed złożeniem wniosku. Natomiast cała operacja musi skończyć się do 31 grudnia 2025 r. Co istotne, nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy na dofinansowanie. A z tym ostatnim warunkiem już niektórzy rolnicy, uczestnicy pierwszego naboru, mają problem.

KRiR apeluje do ministra w sprawie azbestu

Jak pisze do ministra rolnictwa przewodniczący KRiR Wiktor Szmulewicz: „niektóre umowy zawarte w ramach pierwszego naboru kończą się już 15 marca 2024 r. Przy czym ze względu na czynniki niezależne od rolników inwestycje nie zostały zakończone”. Jak tłumaczy Szmulewicz, wpłynęło na to wczesne nadejście zimy i warunki atmosferyczne uniemożliwiające prace budowlane. Poza tym brakowało wolnych terminów w firmach realizujących wymiany dachów.

Izby chciałyby wprowadzenia możliwości aneksowania umów oraz przedłużenia inwestycji o co najmniej 6 miesięcy. Proszą ministra o osobistą interwencję, bo jak podkreślają, sprawa jest bardzo pilna.

Źródło: ARiMR, Murator, ZIR

Idź do oryginalnego materiału