Dofinansowanie na rozwój firmy. Aktualne programy PARP

6 miesięcy temu

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała listę aktualnych programów, które umożliwiają określonym podmiotom otrzymanie dofinansowania działalności. Wsparcie Funduszy Europejskich realizowane jest w ramach programów z perspektywy 2021-2027.

Trwają nabory w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Funduszy Europejskich. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców, organizacji badawczych i instytucji publicznych. W ramach perspektywy na lata 2021-2027 można skorzystać z następujących programów: Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW), Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Warto przeczytać: Inwestycje VC w czerwcu. Duże rundy finansowania Quantum Innovations i CampusAI

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW)

Obecna oferta programów FEPW obejmuje:

  • „Wzornictwo w MŚP” – program skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, który zwiększa ich konkurencyjność poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzorniczych. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 3 mln zł.
  • „Platformy startowe dla nowych pomysłów” – działanie, które ma wspomóc startupy z Polski Wschodniej. W jego ramach dostępny jest mentoring, wsparcie finansowe, a także pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.
  • „Zrównoważona mobilność miejska – nabór niekonkurencyjny” – w ramach tej inicjatywy miasta mogą pozyskać środki na zakup bezemisyjnych środków transportu i rozwój infrastruktury.
  • „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji” – wsparcie dla sektora MŚP z Polski Wschodniej w realizacji projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji.
  • „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap II – Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji” – wdrażanie opracowanych w etapie pierwszym rozwiązań.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)

Obecnie można zgłaszać się do następujących naborów:

  • „Startup Booster Poland – oferta dla startupów” – program akceleracyjny dla innowacyjnych mikro i małych przedsiębiorstw na początkowych etapach rozwoju. Oprócz wsparcia mentorów można uzyskać finansowe granty w wysokości do 400 tys.zł.
  • „Ścieżka SMART” oraz „Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność” – oferta dla firm z sektora MŚP, które prace badawczo-rozwojowe i innowacje prowadzą co najmniej na poziomie kraju. Program oferuje wsparcie realizacji projektów modułowych.
  • „Granty na Eurogranty – oferta dla przedsiębiorców” oraz „Granty na Eurogranty – oferta dla organizacji badawczych” – działania ukierunkowane na wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych, poprzez zwiększenie ich udziału w programach UE.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

W ramach FERS realizowane są w tej chwili następujące nabory:

  • „Dostępność Dyrektywa EAA” – ma na celu wybranie podmiotów, które będą realizować projekty szkoleniowo-doradcze w obszarze dostępności. Szczególnie uwzględniać będzie się wymogi prawne, które wynikają z Europejskiego Aktu o Dostępności.
  • „Usługi rozwojowe 4.0 – oferta dla dostawców usług BUR” – dofinansowanie zakupu licencji oraz szkoleń dla podmiotów zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych (BUR).
  • „Akademia HR – oferta dla przedsiębiorców” – szkolenia i doradztwo z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.
  • „GOZ – to się opłaca – oferta dla przedsiębiorców” – promocja do stosowania w przedsiębiorstwach ekologicznych rozwiązań. Program oferuje szkolenia i doradztwo poszkoleniowe, które jest w stopniu całkowitym finansowane z Funduszy Europejskich.
  • „Podniesienie kompetencji kadr Podmiotów BUR” – środki na refundację usług doradczych i szkoleń kompetencyjnych podmiotów BUR i ich pracowników. O wsparcie mogą ubiegać się: przedsiębiorcy, podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego, zatrudnienia i rozwoju kapitału ludzkiego, organizacje pracodawców oraz organizacje związkowe, uczelnie wyższe, a także stowarzyszenia z udziałem jednostek samorządu terytorialnego,
  • „Wsparcie firm w okresowych trudnościach – oferta dla przedsiębiorców” – pomoc firmom we wczesnych etapach problemów, skoncentrowane na formach pozafinansowych. W ofercie programu są szkolenia oraz wsparcie doradcze.

Szczegółowe warunki programów oraz procedura wnioskowania dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Warto przeczytać: Polska mikroprzedsiębiorstwami stoi. Wnioski z nowego raportu PARP

Idź do oryginalnego materiału