Dofinansowanie paneli słonecznych. Tyle można dostać na fotowoltaikę

18 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Montaż paneli słonecznych umożliwia obniżenie rachunków za energię elektryczną. Warto wiedzieć, iż zwykle inwestycja zwraca się dopiero po kilku latach. Owo przedsięwzięcie nie jest tanie, jednak można wziąć udział w programie umożliwiającym uzyskanie dofinansowania. Skąd otrzymać wsparcie na fotowoltaikę? Odpowiadamy.


Program "Mój prąd". Kto może otrzymać dopłatę?


"Mój prąd" to program umożliwiający otrzymanie dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynami energii i magazynami ciepła. Skierowany jest do osób, które rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net-billing. W dużym skrócie – ów system polega na tym, iż prosument sprzedaje do sieci niewykorzystaną nadwyżkę wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii.
Beneficjenci programu mogą otrzymać dopłatę w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota dotacji jest uzależniona od określonej grupy beneficjentów oraz rodzajów zamontowanych urządzeń. Należy podkreślić, iż instalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 roku muszą być wyposażone w magazyn energii elektrycznej bądź magazyn ciepła. Istotne jest to, by przed zakupem i montażem odpowiednich urządzeń upewnić się, czy spełniają one wymagania określone w specyfikacji zapisanej w programie. W przeciwnym razie wniosek o dofinansowanie może zostać odrzucony. Reklama


Zgodnie z informacjami przekazanymi na stronie internetowej programu: "Łączna maksymalna wysokość dofinansowania wynosi nie więcej niż 28 000,00 zł dla jednego Punktu Poboru Energii". Co ważne – nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 2 września 2024 roku do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków z puli.


Program Czyste Powietrze. Czy można jeszcze otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki?


Niedawno ruszył nabór wniosków do nowej edycji programu Czyste Powietrze. W związku z owym przedsięwzięciem istnieje możliwość uzyskania dotacji na termomodernizację czy wymianę kotła. A jak jest z panelami słonecznymi?


W poprzednich odsłonach rzeczonego programu można było otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki. Jednak okazuje się, iż w nowej edycji Czystego Powietrza zaszły pewne zmiany. W opublikowanym na stronie programu załączniku nr 2 do Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" – Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania nie wymieniono mikroinstalacji fotowoltaicznej, tak jak miało to miejsce przy okazji poprzednich odsłon programu. Tym samym uzyskanie wsparcia na tego rodzaju rozwiązanie nie jest już możliwe.
Idź do oryginalnego materiału