Dokąd zmierza ekologia miast?

1 rok temu

Ekologia to temat, który również został poruszonych podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Panel „Dokąd zmierza ekologia miast?” moderowany był przez Aleksandra Paszyńskiego (Wydawca Ecoekonomia.pl) i skoncentrował się na omówieniu aktualnych problemów wprowadzania do miast proekologicznych rozwiązań. W dyskusji udział wzięli: Przemysław Koperski (Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej), Anna Kornecka (Prezes, ESG Impact Network), Ludomir Handzel (Prezydent Nowego Sącza), Paweł Osiewała (Prezydent Sieradza), Marta Zalewska (Dyrektor ds. Relacji Partnerskich i Programu InPost Green City), Marcin Borek (Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych w Polskim Funduszu Rozwoju).

Partnerem panelu był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Jako pierwszy wypowiedział się Przemysław Koperski podkreślając wagę wprowadzania w życie nowych jakościowo rozwiązań, wpływających korzystnie na warunki życia mieszkańców. Wśród nich wymienił takie obszary, jak termomodernizacja, używanie nowoczesnych materiałów np. beton pochłaniający CO2, fotowoltanika, która aktualnie produkuje ok. 12 GW energii z tego 9 z fotowoltaiki prosumenckiej , rozproszone źródła wytwarzania energii, dzięki którym minimalizuje się straty na przesyłach energii. W tym kontekście wskazał, iż o wiele bardziej ekonomiczne byłoby zastąpienie 4-5 wielkich elektrowni przez ok. 300 małych elektrowni, rozproszonych na terytorium kraju.

Innym źródłem zazieleniania terenów miejskich i zmniejszania skali zjawiska betonowania miast jest retencja, czyli zatrzymywanie wody opadowej do podlewania zieleni miejskiej. Zdaniem Anny Korneckiej należy pamiętać o znaczenie aspektu społecznego w działalności na rzecz rozwiązań ekologicznych, które powinny służyć przede wszystkim dobrobytowi i polepszeniu warunków dla mieszkańców miast.

Na przykładzie Nowego Sącza – prezydent miast Ludomir Handzel opowiedział o wadze walki o czyste powietrze w miastach. Wskazał na istniejące ograniczenia np. niewielka dostępność elektro mobilności, wysokie ceny zielonej energii itp. Atutem miasta jest natomiast wprowadzona 4 lata temu Karta Nowosądeczanina, która umożliwiła bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Podkreślił dobrą współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w finansowaniu m.in. termomodernizacji szkół.

Z kolei prezydent miasta – Paweł Osiewała wymienił działania, które doprowadziły do poprawy jakości powietrza w Sieradzu, w tym wymianę 2 tysięcy pieców na instalacje gazowe i pompy ciepła, ciepło systemowe, energię z paneli słonecznych, biomasa itp. Podkreślił również znaczenie działań w zakresie odpowiedzialności biznesu, który inwestuje m.in. w technologie wodorowe czy biogazowe.
Dyrektor Marta Zalewska również podkreślała potrzebę koncentracji działań na polepszeniu jakości powietrza w miastach. Na zakończenie Marcin Borek z PFR wymienił obszary, finansowane ze środków Funduszu, w tym modernizację sieci ciepłowniczych, tworzenie instalacji termicznego przekształcania odpadów .

Idź do oryginalnego materiału