Dolar i Euro, Co Dalej z Kursem? Kupować czy Sprzedawać? Moje Prognozy Dla Walut Na III Kwartał 2024

2 miesięcy temu

Rynki walutowe wciąż budzą wiele emocji, a prognozy dotyczące kursu dolara i euro na III kwartał 2024 roku są tematem wielu dyskusji. Inwestorzy zastanawiają się, czy warto teraz kupować, czy może lepiej sprzedawać te najważniejsze waluty. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym trendom, czynnikom wpływającym na kursy walut oraz moim przewidywaniom na nadchodzące miesiące.

Regularnie podaję wam swoje prognozy dotyczące walut. Czy trzeci kwartał 2024, to w końcu dobry moment na kupowanie dolarów albo euro? Może jednak lepiej jeszcze trochę się wstrzymać i poczekać, bo polski złoty dalej będzie się umacniać?

Kursy walut naprawdę da się da do pewnego stopnia przewidzieć. Trzy miesiące temu, gdzie mówiłem o prognozach na drugi kwartał dla dolara i euro skończyłem mówiąc, że:

„Za kilka miesięcy zobaczymy dolara maksymalnie w okolicach 3,8 PLN, a euro na dość zbliżonych poziomach co obecnie”.

Minęły trzy miesiące. Gdzie dziś jesteśmy? W momencie tamtej publikacji euro było notowane… dokładnie tak samo, jak obecnie. Dolar również, a jego maksymalne umocnienie sięgnęło co prawda nie 3.80, a 3.90, ale sądzę, iż można to uznać za wystarczająco trafioną prognozę.

W 2022, gdy wszyscy bali się dolarów po 6 złotych, my uspokajaliśmy, iż dolar będzie taniał, a nie drożał. Z kolei w grudniu 2023, gdy już niektórzy wieszczyli dolara po 3 złote po tak silnym umocnieniu, ponownie studziliśmy nastroje mówiąc, iż „największe umocnienie złotego się skończyło”. Kursy walut, o ile nie występują, żadne kompletnie niemożliwe do przewidzenia wydarzenia, jak np. wojny czy pandemie, naprawdę da się na ogólnym poziomie prognozować. Tym razem nie jest inaczej.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jaka przyszłość czeka euro i dolar ?https://dnarynkow.pl/w-jakiej-walucie-warto-oszczedzac-w-czym-trzymac-pieniadze-euro-dolar-a-moze-cos-innego/
Od czego zależy kurs dolara i euro?https://dnarynkow.pl/jaki-bedzie-kurs-dolara-euro-czy-franka-trzy-proste-triki-na-przewidzenie-waluty/
Czy to dobry moment na kupowanie dolara lub euro?https://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-walutomat

Dolar i Euro, Co Dalej z Kursem? Kupować czy Sprzedawać? Moje Prognozy Dla Walut Na III Kwartał 2024

Zyskaj od 3 do 20 darmowych akcji dzięki Freedom24

Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!

Załóż konto
Kupuj akcje bez prowizji przez XTB

Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!

Załóż konto
Wymieniaj waluty przez Walutomat!

Obniż prowizję za wymianę o 50%!

Załóż konto

Prognozy na trzeci kwartał 2024

Prognoza sprzed kwartału znowu trafiona. Tylko co może czekać nas dalej? Globalna sytuacja gospodarcza się trochę pokomplikowała w porównaniu z tym, co wiedzieliśmy trzy miesiące temu, więc obecne przemyślenia będą chyba najbardziej narażone. Mimo wszystko spróbujmy.

Jeszcze kwartał temu sporo napływających danych gospodarczych wskazywało na to, iż z perspektywy globalnej świat najgorsze ma za sobą i wchodzi w delikatne ożywienie gospodarcze. Globalne ożywienie powinno wspierać waluty, takie jak złoty, a jednocześnie dalszy brak silnych obniżek stóp procentowych przez USA, czy Europę trochę to bilansować na tyle, iż w zasadzie nic się nie zmieni. Tak też się stało.

Problem w tym, iż dane gospodarcze, które napłynęły przez ostatnie trzy miesiące trochę spowolniły to zapowiadana globalne ożywienie. Amerykanie nie zwiększają zakupów tak mocno, jak mieli, a tamtejszy poziom sprzedaż detalicznej, czyli tego, co kupują zwykli Amerykanie, ewidentnie złapała zadyszkę.

Nominalna i Realna Sprzedaż Detaliczna w USA

Jednocześnie dane z tamtejszego rynku pracy się trochę pogarszają. Stopa bezrobocia idzie minimalnie w górę, a i europejska gospodarka traci minimalnie impet odbicia. Paradoksalnie jednak to wcale nie są wybitnie złe informacje dla polskiego złotego.

Zamówienia w Przemyśle w Niemczech (r/r) oraz PMI dla Przemysłu

Polska Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie i twardo powtarza, iż żadnych obniżek stóp procentowych w 2024 roku nie planuje. Jak nigdy wcześniej przekaz dotyczący tego, jak będzie się kształtować koszt pieniądza w Polsce nie był tak klarowny. Inflacja w Polsce wydaje się być co prawda pod kontrolą. choćby wstępne odczyty za czerwiec 2024 pokazały wynik na poziomie 2.6% r/r. Od 5 miesięcy inflacja roczna jest więc w celu NBP.

Co wpłynie na kurs dolara?

Dołek inflacji miał już jednak miejsce. Sama konstrukcja inflacji sprawia, iż w zasadzie pewne jest jej odbicie w drugiej połowie roku. Zagadką pozostaje jedynie, jak mocne będzie to odbicie. Większość prognoz zamyka się do maksymalnie 6%, co dawałoby inflacją całoroczną na poziomie lekko ponad 3,5% i jest argumentem dla RPP, żeby wstrzymywać się z obniżkami stóp do końca tego roku.

Niezmiennie więc wiemy, iż stopy procentowe w Polsce nie spadną i kiedy udostępniałem Wam moje prognozy walutowe na drugi kwartał pod koniec marca, to świat ponownie nie wierzył w to, iż amerykański bank centralny swoje stopy obniży. Przy lekko słabnących danych z amerykańskiej gospodarki, to wcale nie jest już takie pewne.

Dziś rynek finansowy uważa, iż stopy w USA obniżone zostaną we wrześniu i grudniu. Ja również sądzę, iż chociaż jedna obniżka w tym roku będzie i nie chodzi choćby o jej skalę, ale o przekaz, jaki za sobą poniesie. choćby jedna symboliczna obniżka da jasny sygnał, iż „zaczynamy cięcia”, a to już wygeneruje dostosowanie się rynku walutowego i będzie miało wpływ na kursy.

Prognozowane Prawdopodobieństwo Zmian Stóp Procentowych wg CME FedWatch Tool

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Najważniejszy element dla złotego

Polski inwestor MUSI wbić sobie do głowy, iż kurs złotego jest naprawdę mocno uzależniony od tego, jak kształtuje się kurs euro do dolara i to na dziś jeden z głównych czynników, który będzie według mnie kształtować złotego w trzecim kwartale. Zależność walutową całej polskiej gospodarki można by opisać jako ogromna pozycja długa na parze EUR/USD.

W efekcie kurs złotego zachowuje w stosunku do dolara bardzo podobnie do tego, jak zachowuje się euro. Różnice nie dotyczą kierunku, ale co najwyżej siły osłabienia albo umocnienia. Tymczasem, jeżeli faktycznie rynek zacznie z powrotem zakładać, iż czekają nas jednak mocniejsze albo szybsze obniżki stóp procentowych w USA, to i euro zacznie się umacniać.

Bardzo interesujący wykres zrobił w tym temacie Daniel Kostecki. Indeks zmienności dla kursu EURUSD jest dziś na najwyższym poziomie od początków 2023 roku. Na jego bazie można oczekiwać, iż kurs EUR/USD w skrajnym scenariuszu zaliczy albo rajd do poziomu 1,12 albo spadek do 1,02 w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.

Analiza Techniczna EUR/USD z Wskaźnikami Zmienności

Każdy z tych ruchów miałby duże konsekwencje dla złotego. W pierwszym przypadku oznaczałby umocnienie złotego do choćby 3,80 w stosunku do dolara, a w drugim możliwe osłabienie złotego do choćby 4,30 za dolara.

Problem w tym, iż indeksy zmienności nie przewidują kierunku. Mimo to i tak, to bardzo wartościowa informacja. W zasadzie od listopada 2023, czyli już prawie 9 miesięcy kurs złotego waha się w przedziale 3,90 do 4,10 za dolara i coraz więcej wskazuje na to, iż czas tego wąskiego przedziału się powoli kończy. Tylko nie wiadomo, w którą pójdziemy stronę i dlatego na początku zaznaczyłem, iż prognoza na najbliższe trzy miesiące będzie dla mnie jedną z najtrudniejszych do tej pory.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Po ile dolar i euro w trzecim kwartale 2024?

Mimo wszystko myślę, iż w będzie to raczej wyłamanie w tym wypadku na korzyść złotego, a poziom około 3,80 za dolara będzie dla złotego, tym czym w czwartym kwartale 2022 był poziom 5 zł za dolara – wtedy szczytem walutowej paniki, a teraz szczytem walutowej euforii.

Realnie oznacza to powrót do tego, co mieliśmy 5 lat temu i wyzerowanie problemów związanych z pandemią, a potem wojną. Polską walutę niezmiennie dalej wspierają jeszcze transfery z EU i stały napływ kapitału zagranicznego. W przypadku euro, umocnienie powinno być już słabsze i nie spodziewałbym się spadku większego niż do poziomu około 4,20.

Podsumowując więc, od niemal 9 miesięcy twierdziłem, iż złoty utrzyma się na podobnych poziomach, a największa fala umocnienia za nami. Teraz sądzę, iż czeka nas jeszcze jedno uderzenie umocnienia złotego. Nie będzie ono tak silne, jak kiedyś i będzie głównie powiązane ze zmianą kursu EUR/USD. Jest to jednak prognoza, które jestem po raz pierwszy od dwóch lat najmniej pewny. Nie chcę jednak zostawić was z mało znaczącą informacją, iż „w tym kwartale powinniśmy zobaczyć większy ruch, ale nie wiem w którą stronę”. Za swoje prognozy trzeba brać odpowiedzialność ;).

Dziś więc bym jeszcze dolara i euro nie kupował, ale jeżeli faktycznie mam rację, to około września / października może być na to w końcu dobry moment.

Zobaczymy, czy tym razem walutowa prognoza trafi potem na listę tych najlepszych, czy najgorszych. Daj znać w komentarzu, co Ty o niej sądzisz. Po ile zobaczymy dolara i euro za trzy miesiące?

Promocja od Walutomatu dla czytelników DNA

Jeśli jednak jedziesz na wakacje, to i tak potrzebujesz euro albo dolarów i nie będziesz czekać do września. Tu do gry wchodzi Walutomat i jego promocja dla was.

Standardowa prowizja w Walutomacie to 0,2% wartości wymiany, a korzystając z linka do założenia konta https://bit.ly/dna-walutomat możesz ją dodatkowo obniżyć o połowę! Do tego wszystko jest dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ja na wakacje korzystam i bardzo sobie chwalę

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału