Dolar i Euro, Co Dalej z Walutami? Czy To Czas Kupować? Moje Prognozy Na IV Kwartał 2024!

3 godzin temu

Wiecie, co jest lepsze od posiadania racji! Posiadanie racji kilka razy z rzędu. Dokładnie tak można podsumować prognozy walutowe, którymi do tej pory dzieliłem się z wami na tym kanale. Teraz podam wam kolejne. Ostatnie kwartały to ciągłe umacnianie się złotego. Czy w końcu czwarty kwartał okaże się momentem, gdy dolar i euro trochę odbiją? A może to dalej nie jest dobry czas na kupowanie obcych walut, a polska waluta nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa? Dokładnie na te pytania poznasz odpowiedź w tym materiale.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Po ile będzie dolar i eurohttps://dnarynkow.pl/w-jakiej-walucie-warto-oszczedzac-w-czym-trzymac-pieniadze-euro-dolar-a-moze-cos-innego/
Czy warto kupować dziś dolary?https://dnarynkow.pl/jaki-bedzie-kurs-dolara-euro-czy-franka-trzy-proste-triki-na-przewidzenie-waluty/
Co wpływa na kurs dolara i eurohttps://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Dolar i Euro, Co Dalej z Walutami? Czy To Czas Kupować? Moje Prognozy Na IV Kwartał 2024!

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://www.walutomat.pl/landing/world/

Najpierw… czas na trochę samochwalenia. Tak na wszelki wypadek, gdyby niektórym umknęły poprzednie prognozy walutowe na tym kanale.

Listopad 2022? Zajmujemy mocne stanowisko wbrew większości, iż nie będzie żadnego dolara po 6 złotych i to czas wielkiego umocnienia złotego.

Grudzień 2023? Mówimy, iż to koniec wielkiego umocnienia złotego i w najbliższym czasie nie ma, co liczyć na wielkie zmiany kursów.

Kwiecień 2024? Powtarzamy prognozę z grudnia

Lipiec 2024? Mówimy, iż mimo wszystko spodziewamy się jeszcze jednej fali umocnienia złotego do choćby 3.80 za dolara. BUM! 4/4. Wniosek? Kursy walut naprawdę da się da do pewnego stopnia prognozować i przewidywać! Nie co do grosza ani co do dnia, ale punkty tzw. przegięcia są jak najbardziej realne do prognozowania! No to teraz zastanówmy się wspólnie… co można zaprognozować na ostatni kwartał 2024. Czy w końcu przyszedł czas na inwestowanie w dolary i euro?

Obniżki Stóp Procentowych w USA i Ich Wpływ na Złotego

Od czasu ostatniego materiału z prognozami sporo się zmieniło. Przede wszystkim zamknęliśmy okres niepewności. Amerykański bank centralny dołączył do światowych obniżek stóp procentowych i we wrześniu obniżył swoje stopy o 50 punktów bazowych do poziomu 4.75 – 5.00%.

Do tej pory od wielu kwartałów jedynie ciągle przerzucaliśmy się informacjami, iż obniżki już wkrótce, iż to właśnie oczekiwanie na nie prowadzi do umacniania się złotego. Mechanizm jest prosty. Fed komunikował, iż zbliża się do obniżek, a nasza Rada Polityki Pieniężnej twarda powtarzała, iż nie ma mowy o żadnych obniżkach stóp w 2024 roku, a i w 2025 roku są niepewne.

Połączenie takich komunikatów to idealna mieszanka dla wzmacniania jednej z walut. W tym wypadku złotego. Tłumaczyłem to już na uproszczonym przykładzie wiele razy, ale chyba nic nie zaszkodzi przytoczyć go jeszcze raz.

Jeśli masz do wyboru dwa kraje, gdzie jeden, nazwijmy go A będzie Ci oferować oprocentowanie 6%, a drugi, nazwijmy go B 3%, to sporo inwestorów będzie decydowało się na wymianę waluty kraju B na walutę kraju A i ulokowanie środków na 6%. Taki wzmożony popyt na walutę kraju A będzie prowadzić do jej umacniania względem B. W naszym przykładzie to właśnie Polska była od 2 lat krajem A.

Rozbieżności w stopach procentowych, zwłaszcza gdy są tak duże muszą prowadzić do zmian na rynku walutowym. Tu jednak dochodzimy do ciekawych wniosków na przyszłość. Otóż rynek zawsze reaguje z wyprzedzeniem na rzeczywistość. Wszystko polega na wycenie oczekiwań. jeżeli te oczekiwania potem rozjeżdżają się z rzeczywistością, to najwyżej rynek dokonuje jakichś korekt w wycenie. Tymczasem oto co dziś oczekuje rynek od Amerykańskiego Banku Centralnego. Obniżenia stóp procentowych do poziomu 2.75-3.00% w ciągu kolejnych 12 miesięcy!

Prognozy stóp procentowych USA na 2024-2025 (CME FedWatch Tool)

Zyskaj od 3 do 20 darmowych akcji dzięki Freedom24

Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!

Załóż konto
Kupuj akcje bez prowizji przez XTB

Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!

Załóż konto
Wymieniaj waluty przez Walutomat!

Obniż prowizję za wymianę o 50%!

Załóż konto

Oczekiwania Rynkowe i Możliwa Recesja

To obniżka o 2 pełne punkty procentowe w 12 miesięcy. Wysoko postawiona poprzeczka. Bardzo wysoko. Powód takich oczekiwań jest bardzo prosty. Ponownie coraz więcej osób oczekuje, iż jednak czeka nas recesja w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Tak wielka skala obniżek stóp procentowych bez recesji byłaby czymś nierealnym. Większość rynku realnie spodziewa się wiec dziś, iż gospodarka popłynie.

Szanse na recesję do czerwca 2025 – 50/50 (Soft Landing vs Hard Landing)

Tym bardziej iż Fed na dziś twierdzi, iż w tej chwili dla nich długoterminowa neutralna stopa procentowa to właśnie 3%, ale z dojściem do niej do końca 2026 roku. Widać to na tzw. dot plot, który pokazuje oczekiwania każdego członka decyzyjnego komitetu o tym, jak będą kształtować się według niego stopy procentowe na koniec 2025, 2026 czy 2027.

Projekcja stóp procentowych do końca 2026 roku (redukcje łącznie o 250 punktów bazowych)

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Rzeczywistość kontra Prognozy Rynkowe

Oczywiście to nie jest żadna deklaracja i wszystko może się zmienić. ALE pokazuję to, żebyście zrozumieli, iż o ile nic się złego w gospodarce nie wydarzy, to członkowie Fed mówią „stopy 3% do końca 2026”. Tymczasem rynek mówi „stopy 3% do końca 2025 roku”. Ktoś się myli i nie ma absolutnie żadnej reguły, iż to rynek ma tutaj rację.

A jeżeli nie ma? jeżeli jednak rynek nie ma racji i recesji jednak NIE będzie, to okazuje się, iż mocno przestrzelił ze swoimi oczekiwaniami co do tempa obniżek stóp procentowych. Patrząc na poprzednie cykle obniżek stóp realizowanych przez Fed, to mniej więcej do 50 dnia sesyjnego po pierwszej obniżce, czyli przez kolejne 1-2 posiedzenia decyzje Fed są spójne z rynkowymi oczekiwaniami. Potem jednak, gdy okazuje się, iż jednak recesji dalej nie ma… to następuje solidna kalibracja oczekiwań.

Obniżki stóp Fed: recesja vs brak recesji od 1984

Innymi słowy – jeżeli rynek myli się odnośnie do recesji, to oczekuje zbyt dużych obniżek i będzie musiał te oczekiwania skalibrować i zacznie to robić za około 3 miesiące. jeżeli będzie je kalibrować w górę, to razem ze zbliżającymi się realnymi obniżkami stóp w Polsce, które już teraz spodziewane są najpóźniej w połowie 2025 roku sytuacja złotego zacznie się odwracać.

Nie będzie to szalony odwrót ani wielkie osłabienie, ale główne wsparcie dla naszej waluty wynikające z omawianej przeze mnie od 1.5 roku dysproporcji w stopach procentowych… zniknie. To jest scenariusz, który dla mnie na dziś jest o wiele bardziej prawdopodobny, bo żadne realne dane nie wspierają dziś rynkowych oczekiwań o rzekomo nadchodzącej w 2025 roku recesji.

Aktualne Wskaźniki Ekonomiczne w USA i Brak Oznak Recesji

Mam kilka swoich ulubionych wskaźników „recesyjnych”, których trendy zawsze śledzę przy własnych prognozach. Pomijam już choćby prognozę wzrostu całego PKB dla USA o 3.1% w trzecim kwartale 2024, co oznaczałoby choćby dalsze przyspieszanie gospodarki, ale skupiam się na trendach w istotnych danych składowych.

Szacunek PKB na III kwartał 2024 wg Atlanta Fed: 3,1%

Produkcja przemysłowa, realne dochody gospodarstw domowych, realna sprzedaż detaliczna, zatrudnienie… wszystkie te cztery wskaźniki są w tej chwili albo na swoich szczytach albo niezmiennie na ścieżce wracającej do szczytów. Nie opadającej.

Wskaźniki gospodarcze USA (2007–2025)

Od końcówki 2022 roku światowa gospodarka ciągle się poprawia i mam wrażenie, iż obecne nawoływanie o recesji wynika głównie z braku świadomości, iż może nie tyle książkowa recesja, ale ogromne spowolnienie gospodarcze już miało miejsce. Również w USA. Tylko było to w 2022 roku. Tak, formalnie nie było wtedy recesji na ogólnym poziomie gospodarki, ale mieliśmy małe recesje w kolejnych po sobie sektorach. To wprost wpływ i efekt zaburzeń cykli gospodarczych w świecie po-covidowym.

W efekcie nie dostaliśmy osłabienia wszędzie, ale osłabienie w jednym sektorze, a potem w kolejnym, a potem w kolejnym i w tym czasie ten pierwszy już odrabiał straty itd. Każdy niby zaliczył recesję, ale cała gospodarka jej nie zaliczyła. Ot taka recesja Schrödingera. Była i jej nie było jednocześnie. Sądzę, iż wielu osobom to umyka i nie będąc tego świadomymi dalej czeka na tą recesję nie dostrzegając, iż przeszła obok nich.

Wpływ Kursu EUR/USD na Polskiego Złotego

Z drugiej strony mamy też Europę. Od dawna i co materiał jak do znudzenia będę wam powtarzać, iż zachowanie złotego jest również uzależnione od zachowania się pary walutowej EUR/USD.

Polski inwestor MUSI wbić sobie do głowy, iż kurs złotego jest mocno uzależniony od tego, jak kształtuje się kurs euro do dolara. Zależność walutową całej polskiej gospodarki można by opisać jako ogromna pozycja długa na parze EUR/USD.

W efekcie kurs złotego zachowuje w stosunku do dolara bardzo podobnie do tego, jak zachowuje się euro. Różnice nie dotyczą kierunku, ale co najwyżej siły osłabienia albo umocnienia.

Do pełnej układanki kursowej potrzebujemy więc jeszcze przemyślenia, co może wydarzyć się w Europie, skoro poglądy na USA już znamy. Europejski Bank Centralny jest według mnie o wiele bliżej potencjalnego ścinania stóp procentowych z celem pobudzania gospodarki. Europa w przeciwieństwie do USA faktycznie znajduje się w przedłużającej się stagnacji i w końcu wypadałoby coś z tym zrobić.

Niemiecki przemysł wprost modli się o jakiś stymulus. Tamtejsza produkcja przemysłowa jest o 15% niższa niż na koniec 2017 roku. To dana, która dobrze oddaje prawdziwą skalę przemysłowej katastrofy w Niemczech.

Wpływ sektorów na produkcję przemysłową w Niemczech (2015–2024

Jeśli więc okazałoby się, iż rynek przestrzelił z oczekiwaniami odnośnie do obniżek stóp w USA i nie docenia potencjału obniżek w Europie, to w dłuższym terminie dostalibyśmy kolejny element potencjalnie osłabiający złotego, czyli brak dalszego umacniania się pary EURUSD. Zaznaczam jednak, iż to teorie, które mogą być uwzględniane przez rynek dopiero, za wspomniane już około 2 miesiące.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Prognozy dla Euro i Dolara w Najbliższych Miesiącach

Sądzę więc, iż przez najbliższe trzy miesiące czeka nas stabilizacja walutowa na podobnych poziomach, co obecnie. Dolar powinien więc poruszać się w przedziale od 3.75 do 3.95, co może wydawać się szerokim, ale bez przesady. 5-procentowe pasmo wahań w kwartale, gdzie czekają nas wybory prezydenckie w USA, to coś naturalnego.

W przypadku euro z kolei spodziewałbym się bardziej zawężonego wahania od 4.25 do 4.30. Jedno i drugie prowadzi nas do prostej konkluzji, iż największy potencjał umocnienia złotego jest na razie według mnie za nami i powinniśmy szukać stabilizacji na obecnych poziomach.

Ostrzegam jednak, iż to wcale nie oznacza, iż po ustabilizowaniu się zaraz wystrzelimy z powrotem w górę. Dobrze ustabilizowany kurs potrafi trzymać się na podobnych poziomach przez bardzo długi czas. jeżeli ktoś jednak planuje kupować dolary po obecnych cenach około 3.80, to nie jest to już według mnie nic strasznego. W przeciwieństwie do kupowania go po 4.80.

A jak już kupować dolary albo euro, to najlepiej robić to jak najtaniej! Tu do gry wchodzi Walutomat i jego promocja dla was. Standardowa prowizja w Walutomacie to 0,2% wartości wymiany, a korzystając z linka do założenia konta, możesz ją dodatkowo obniżyć o połowę! Tak, tak o połowę. Do tego wszystko jest dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Zobaczymy, czy tym razem walutowa prognoza po raz piąty z rzędu okaże się trafiona. Daj znać w komentarzu, co Ty o niej sądzisz. Po ile zobaczymy dolara i euro za trzy miesiące?

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://www.walutomat.pl/landing/world/

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału