Dolar wraca do sił. Co przyniesie tydzień?

4 tygodni temu

Najważniejszym wydarzeniem rynkowym ubiegłego tygodnia była bez wątpienia decyzja monetarna Rezerwy Federalnej. Fed nie zaskoczył i utrzymał stopy procentowe bez zmian, co w pierwszej chwili zostało odczytane przez rynek jako gołębi ruch ze strony decydentów. Jednak w trakcie kolejnych sesji po decyzji, dolar amerykański zaczął zyskiwać na wartości. Czy ten trend się utrzyma?

Zmniejszenie tempa redukcji bilansu

Istotną zmianą wynikającą z ostatniego posiedzenia Rezerwy jest obniżenie prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego oraz podniesienie projekcji poziomu inflacji w Stanach Zjednoczonych. Fed zdecydował się również na zmniejszenie tempa redukcji bilansu, co wsparło byczy sentyment na rynku akcji oraz doprowadziło do wzrostu cen złota, które w minionym tygodniu ustanowiło nowe, historyczne szczyty na wykresie.

Podniesione prognozy inflacyjne oraz projekcja stopy bezrobocia, wraz z oczekiwaniami wolniejszego wzrostu gospodarczego podnoszą ryzyko scenariusza stagflacji w Stanach Zjednoczonych, jednak zdaniem Fed – zmiany prognoz bilansują się i wciąż uzasadniają potencjalne obniżki stóp w kolejnych miesiącach tego roku.

Zmiana w nastawieniu Fed dyktowana jest nie tylko ostatnimi decyzjami administracji Donalda Trumpa, ale przede wszystkim – zmianą w danych makroekonomicznych. Sprzedaż detaliczna w USA w lutym wzrosła zaledwie o 0,2% – znacznie poniżej prognoz – co wskazuje na rosnącą ostrożność konsumentów. Zarówno bieżący wskaźnik zaufania jak i oczekiwań spadły do poziomów porównywalnych z kryzysem w 2008 oraz spowolnieniem w 2022 roku. Czy obecna siła dolara amerykańskiego może się utrzymać?

W dzisiejszym webinarze ekonomista XTB Michał Stajniak poruszy tematy:

  • Czy decyzja Fed wesprze dolara na dłużej?
  • Czy zabraknie płynności na rynku?
  • Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo z analizą sytuacji na rynku metali szlachetnych.

O prowadzącym

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału