Globalne rynki: optymizm po stronie USA i Chin
Porozumienie przewiduje 90-dniowe wstrzymanie najostrzejszych restrykcji handlowych. Cła amerykańskie na Chiny spadną z 145 proc. do 30 proc., natomiast chińskie na USA z 125 proc. do 10 proc.
Informacja ta wywołała umocnienie dolara o ponad 1 proc. i wsparła aktywa ryzykowne. Dodatkowym impulsem dla rynku była wiadomość o porozumieniu handlowym USA i Wielkiej Brytanii.
Eksperci Ebury zwracają uwagę, iż Rezerwa Federalna nie spieszy się z decyzjami o cięciach stóp procentowych. Ich zdaniem rynek skupi się teraz na danych makroekonomicznych, zwłaszcza na wtorkowym raporcie o inflacji w USA za kwiecień.
Polska: jastrzębi NBP wspiera złotego
Złoty w ostatnim tygodniu zyskał na wartości po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp procentowych o 50 pb do 5,25 proc. Według analityków Ebury, najważniejsze były sygnały z konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Choć inflacja spada, Glapiński podkreślił ryzyko wzrostu cen i zasugerował, iż kolejne obniżki stóp mogą nastąpić najwcześniej latem lub jesienią. W efekcie rynek ograniczył oczekiwania na szybkie dalsze cięcia, co wsparło notowania złotego.
W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na pierwszym odczycie dynamiki PKB Polski za I kwartał, który poznamy 15 maja.
Strefa euro: ograniczone perspektywy dla unijnej waluty
Według analityków Ebury optymizm związany z pakietem fiskalnym w Niemczech i porozumieniami handlowymi ogranicza ryzyko recesji w strefie euro. Jednak brak twardych danych gospodarczych sprawia, iż inwestorzy przez cały czas są ostrożni.
Skutki ceł USA mogą być mniej dotkliwe, niż pierwotnie zakładano. W tym tygodniu brak ważnych publikacji ze strefy euro może sprawić, iż kurs euro będzie reagować głównie na wydarzenia globalne.
USA: inflacja i sprzedaż detaliczna na celowniku
Twarde dane z rynku pracy wskazują na brak masowych zwolnień, mimo zahamowania wzrostu zatrudnienia. Prezes Fed Jerome Powell jest spokojny w ocenach sytuacji i nie spieszy się z decyzjami o cięciach stóp procentowych. najważniejsze dla oceny sytuacji będą publikacje inflacji oraz sprzedaży detalicznej.
Wielka Brytania: zaskakująco jastrzębi Bank Anglii
Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pb, jednak analitycy Ebury zwracają uwagę, iż przekaz był wyjątkowo jastrzębi. Dwoje członków Komitetu Polityki Pieniężnej opowiedziało się za pozostawieniem stóp bez zmian. Eksperci Ebury podkreślają, iż ograniczony wpływ ceł na gospodarkę Wielkiej Brytanii oraz silne dane z rynku pracy wspierają funta, który w ubiegłym tygodniu był jedną z najmocniejszych walut.
Przeczytaj także:
- Silne euro: jak aprecjacja waluty wpływa na gospodarkę strefy euro?
- Polskie drogi jednymi z najbezpieczniejszych w Europie? Wszystko zależy od perspektywy
- Nowy układ sił na rynkach. Globalni gracze odsuwają się od dolara
- Złoto bije rekordy. Dlaczego nie mamy do czynienia z bańką spekulacyjną?