Chorwacja to jedno z ulubionych zagranicznych miejsc na wypoczynek wśród Polaków. Okazuje się, iż jest szansa, by nabyć tam własną nieruchomość za symboliczne 13 centów. Brzmi zbyt dobrze? To prawda. W rzeczywistości trzeba spełnić kilka wymogów, by w ogóle być rozpatrywanym jako kandydat do nabycia takiej nieruchomości. Niektórzy już na starcie tracą jakiekolwiek szanse. Kto zatem może starać się o domy w Chorwacji za grosze?
Domy w Chorwacji za grosze. Komu się to opłaca?
Kilka miesięcy temu było głośno o włoskich gminach, które oferowały zakup domu za symboliczne 1 euro. Oczywiście okazało się, iż był to raczej sprawny marketing, który miał zrobić szum wokół nieruchomości, ale faktycznie była szansa nabycia domu w atrakcyjnej cenie. Zdaje się, iż podobną drogą postanowił pójść Legrad. To małe miasteczko, liczące około 2000 mieszkańców, graniczy z Węgrami i od upadku monarchii austro-węgierskiej w 1918 r. odnotowuje spadek liczby ludności.
W styczniu urzędnicy gminni ogłosili, iż dostępna jest kolejna partia domów za symboliczne 13 centów. Okazuje się bowiem, iż program, którego celem jest zwiększenie liczby ludności, funkcjonuje już od 2018 roku. Program jest kontynuowany, bo jak przekonują władze lokalne, jest skuteczny. Lokalne media informowały, iż od rozpoczęcia programu w 2018 r. odnotowano wzrost liczby dzieci. Wzrost był na tyle znaczący, iż konieczne był zbudowanie nowego przedszkola.
W 2021 roku władze miasta Legrad wystawiły na sprzedaż 19 domów i opuszczonych placów budowy po cenie 1 kuny (od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja przystąpiła do strefy euro). Jak informuje Reutersa, sprzedano siedemnaście egzemplarzy.
Gdzie jest haczyk?
Domy za grosze w Chorwacji nie są oczywiście dla wszystkich. Władze lokalne stawiają kilka wymagań potencjalnym kupcom. Przede wszystkim, by móc kupić jeden z domów za 13 centów, kandydaci muszą mieć mniej niż 45 lat, pozostawać w związku małżeńskim lub pozamałżeńskim i nie być karani. Ale to nie wszystko. O domy za grosze mogą ubiegać się osoby, które jeszcze nie posiadają żadnej nieruchomości. Przepisy nie precyzują jednak, czy dotyczy to tylko nieruchomości na terenie Chorwacji, czy również tych posiadanych za granicą.
Pomimo licznych warunków do spełnienia, wciąż oferta wydaje się całkiem atrakcyjna. Zatem gdzie jeszcze może być problem? Okazuje się, iż domy na sprzedaż są w różnym stanie i nie są to tzw. nieruchomości „pod klucz”. Często remont takiego domu to spory koszt dla nabywcy. Dlatego, żeby nie odstraszyć potencjalnych kupców, gmina oferowała partycypacje w kosztach niezbędnych napraw.
W pierwszych latach programu gmina zadeklarowała, iż w ramach wsparcia dołoży 25 000 kun (około 3558 dolarów) na pokrycie kosztów niezbędnych remontów. Później miasto gwarantowało pokrycie 20% ceny lub do 35 000 kun (około 5056 dolarów). Na ten moment nie jest jasne, czy podobne wsparcie będzie kontynuowane.