W czwartek 24 kwietnia Donald Tusk, a także Krzysztof Paszyk i Adam Bodnar spotkali się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji. Zespół pracujący pod nadzorem Rafała Brzoski spotkał się by, omówić postępy i kolejne kroki. Przekazano, iż tylko około 17 proc. pomysłów odrzucono ze względu na konieczność ochrony stabilności budżetu państwa. Donald Tusk jeszcze w czasie trwania prezentowania kolejnych postulatów deregulacyjnych skomentował cały proces. Optymizmu nie zabrakło.
Reklama
Deregulacja trwa, Donald Tusk komentuje
Donald Tusk nie ukrywa, iż nie brakuje mu optymizmu w sprawie procesu deregulacji. Premier opublikował na portalu X wymowny wpis dotyczący tego tematu. "Przełom deregulacyjny staje się faktem" - napisał szef rządu.
"Mniej barier i przepisów, więcej swobody i powszechna cyfryzacja, domniemanie niewinności podatnika, urzędy służące obywatelom, nie odwrotnie, ponad 100 deregulacyjnych ustaw w trzy miesiące - czyli wielka zmiana ustrojowa. Jesteśmy gotowi!" - dodał Donald Tusk.
Po prezentacji proponowanych zmian deregulacyjnych Donald Tusk podsumował spotkanie stwierdzeniem, iż "deregulacja to sposób życia", a nie "jednorazowa akcja". - Mam nadzieję, iż niezależnie od tego kto czym się zajmie intensywniej w najbliższej trochę dalszej przyszłości, iż jesteśmy w sumie jednak umówieni na długi marsz, którego finałem będzie Polska jako państwo o najmniejszej ilości barier, najmniejszej ilości obciążeń, najmniejszej ilości zbędnych regulacji w całej Europie. Wydaje mi się, iż jest to początek drogi, ale jesteśmy na dobrej drodze - mówił Donald Tusk.
Mniej biurokracji, więcej logiki. Rząd zapowiada redukcję nadregulacji i uproszczenia w prawie spadkowym
Podczas konferencji towarzyszącej prezentacji postulatów deregulacyjnych w ramach inicjatywy "SprawdzaMY", padło jasne wskazanie: Polska musi ograniczyć nadmiarową legislację do wymaganego minimum wynikającego z prawa unijnego. Jak podkreślono, zbyt często krajowe przepisy wykraczają poza ramy narzucone przez Brukselę, co obciąża obywateli i przedsiębiorców.
Wśród przykładów wymieniono m.in. przepisy dotyczące operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego oraz regulacje związane z rynkiem kryptowalut. - Sprawdzimy, czy wdrożone rozwiązania nie idą zbyt daleko. jeżeli nie ma fundamentalnego uzasadnienia dla nadmiarowych wymogów, będziemy je ograniczać - tylko do tego, co wymaga od nas Unia - podkreślono podczas spotkania.
Drugim, bardzo konkretnym obszarem uproszczeń, mają być zmiany w procedurach związanych z dziedziczeniem nieruchomości. w tej chwili osoby, które odziedziczą mieszkanie czy działkę, muszą najpierw uzyskać z urzędu skarbowego zaświadczenie o uregulowaniu podatku, a dopiero potem mogą udać się do notariusza. Ten proces ma zostać skrócony.
- Dziś trzeba pójść do notariusza, ale zanim to zrobimy - konieczne jest uzyskanie urzędowego potwierdzenia zapłaty podatku. Tymczasem notariusz, przy podpisywaniu aktu, może sam złożyć deklarację i dopełnić formalności podatkowych - wyjaśniono. W nowym modelu wystarczy jeden krok: wizyta u notariusza, bez konieczności wcześniejszych wizyt w urzędzie skarbowym. To kolejny element wskazany w ramach szerszej polityki uproszczeń legislacyjnych, która ma sprawić, iż kontakt obywatela z państwem stanie się prostszy, bardziej przewidywalny i mniej czasochłonny.
Propozycje deregulacyjne zespołu Rafała Brzoski
Polacy poznali kolejne postulaty pojawiające się w ramach procesu deregulacji powierzonego Rafałowi Brzosce. W czwartek (24.04) podczas spotkania przedstawiono 49 ułatwień dla obywateli i MŚP na ścieżce legislacyjnej. "Zamiast dodawać kolejne tysiące maszynopisu do obowiązujących setek tysięcy - będziemy obserwować odchudzanie. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 89 roku. Cieszę się również ze stanowiska Pana Premiera, by prace nad deregulacją i projektami rozwojowymi absolutnie nie miały pieczątki partyjnej" - mówił Rafał Brzoska.
Wśród zaprezentowanych przez zespół Rafała Brzoski propozycji deregulacyjnych znalazły się konkretne zmiany w obszarze ochrony zdrowia, usług społecznych oraz ochrony konsumentów. Internetowe Konto Pacjenta ma zyskać nowe funkcjonalności, w tym możliwość szybkiego dostępu do wyników badań online. Zapowiedziano również wdrożenie tzw. "pakietu kolejkowego", który ma usprawnić zarządzanie ruchem pacjentów w publicznych placówkach zdrowia. Uproszczenia obejmą także sferę gospodarczą - planowana integracja baz danych KRS, CEIDG i VAT ma skrócić czas obsługi firm i ułatwić prowadzenie działalności. W obszarze ochrony konsumentów przewidziano skuteczniejsze zabezpieczenia przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami finansowymi, a także uproszczenie zasad w e-commerce, które zwiększą bezpieczeństwo zakupów online. Zmiany mają objąć również procedury pośmiertne - banki uzyskają automatyczny dostęp do informacji o śmierci posiadacza rachunku, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów przez rodzinę.
Agata Jaroszewska