Wspólne konto bankowe może być wygodnym rozwiązaniem dla osób, które wspólnie zarządzają finansami. Pozwala na łatwiejsze kontrolowanie budżetu i realizację zobowiązań finansowych. Jednak zanim dopiszesz współwłaściciela do konta, zastanów się, czy jest to osoba zaufana i w jaki sposób prowadzenie takiego rachunku pomoże Wam w codziennym życiu.
Czym różni się konto wspólne od indywidualnego?
Konto indywidualne przeznaczone jest dla jednej osoby, która ma pełną kontrolę nad zgromadzonymi środkami. Tym samym konto współdzielone umożliwia równorzędne zarządzanie finansami przez dwie, lub więcej osób. Każdy ze współwłaścicieli ma dostęp do rachunku, co oznacza, iż może swobodnie dokonywać operacji bankowych. Opiera się to zatem na pełnym zaufaniu.
Jak otworzyć konto wspólne?
Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie konta wspólnego z drugą osobą, pozostaje jeszcze dopełnienie formalności. I tutaj są dwie drogi postępowania:
- otworzenie konta od razu z drugą osobą – od początku funkcjonuje ono jako konto wspólne,
- dopisanie współwłaściciela do konta, które do tej pory prowadziła tylko jedna osoba.
W celu zrealizowania tego zadania trzeba złożyć w banku stosowny wniosek, pod którym podpiszą się dwie osoby. W ten sposób wyrażą one zgodę na otworzenie wspólnego konta i zobowiążą się do solidarnej odpowiedzialności za zarządzanie nim oraz wykonywanie operacji. Potwierdzeniem tego są podpisane dokumenty, czyli umowa, dająca też dostęp do konta za pośrednictwem bankowości internetowej (każdy ze współwłaścicieli ma indywidualne dane nadane do logowania i korzysta wyłącznie ze swojego prywatnego dostępu). Na etapie podpisywania umowy każda ze stron musi potwierdzić swoją tożsamość, posługując się np. dowodem osobistym.
Dla kogo wspólne konto bankowe jest szczególnie praktyczne?
Wspólne konto bankowe to opcja, która może okazać się korzystna w wielu sytuacjach, dla różnych osób. Pamiętaj, iż nie muszą one być ze sobą spokrewnione, aby prowadzić wspólny rachunek w banku, a to stwarza znacznie więcej możliwości „konfiguracji”. Przypominamy jednak i uczulamy, aby na wspólne konta decydować się wyłącznie z tymi, do których mamy pełne zaufanie. W przeciwnym razie, lepiej rozważyć nadanie im pełnomocnictwa w ograniczonym zakresie.
Dla kogo jest konto wspólne?
- Dla małżeństw i partnerów pozostających w nieformalnych związkach – wspólne konto ułatwia zarządzanie budżetem domowym, opłaty za rachunki oraz oszczędzanie na wspólne cele.
- Dla współkredytobiorców – osoby spłacające kredyt hipoteczny mogą w ten sposób efektywniej zarządzać wspólnymi zobowiązaniami i kontrolować terminy zapadalności rat oraz wysokość zadłużenia.
- Dla rodzin – rodzice mogą dopisać do konta dorosłe dzieci, by ułatwić im zarządzanie finansami seniorów.
- Dla opiekunów – osoby opiekujące się starszymi rodzicami mogą wspólnie zarządzać środkami przeznaczonymi na opiekę i leczenie.
Prawa i obowiązki współwłaścicieli konta bankowego
Po dopisaniu drugiej osoby do konta obie mają równorzędny dostęp do zgromadzonych środków w takim samym zakresie. Mogą:
- zlecać przelewy i dokonywać płatności kartą (imienną, oddzielną dla wszystkich użytkownika),
- wypłacać gotówkę,
- korzystać z bankowości internetowej i mobilnej,
- ustawiać polecenia zapłaty oraz zlecenia stałe.
Należy pamiętać, iż współposiadacz odpowiada również za zobowiązania wynikające z rachunku, w tym ewentualne debety czy opłaty bankowe.
Czy można usunąć współwłaściciela z konta? Jak to zrobić?
Zmiana rachunku z konta wspólnego na indywidualne może być konieczna np. w przypadku rozwodu, utraty zaufania do drugiej osoby lub zmiany sytuacji finansowej. W każdej chwili możesz zdecydować się na ten krok, czasem choćby bez zgody drugiej osoby. Inną opcją niż „odłączenie” współposiadacza jest wypowiedzenie umowy konta i otworzenie nowego wyłącznie na swoje dane.
Tu procedury będą różnić się w zależności od banku, więc warto zasięgnąć porady doradcy klienta i w ten sposób przejść przez ten proces.
Inną sytuacją, w której konto wspólne zmienia się w indywidualne jest śmierć jednego z właścicieli. Wtedy konto może zostać przekazane drugiej osobie lub podlegać postępowaniu spadkowemu (zależnie od regulaminu banku i zapisów w umowie).
Czy warto posiadać konto wspólne?
Decyzja o prowadzeniu wspólnego konta powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza w kwestiach zaufania oraz odpowiedzialności za zobowiązania finansowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto rozważyć alternatywę w postaci upoważnienia do rachunku zamiast współwłaścicielstwa.
Jeśli jednak ma ono służyć wspólnym celom, okaże się wygodnym narzędziem do zarządzania finansami. Wymaga świadomego podejścia i znajomości potencjalnych konsekwencji.