Dopłaty bezpośrednie 2024. Na razie 640 tys. wniosków w ARiMR

4 miesięcy temu

W związku z postulatami rolników, termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024 został wydłużony. Dotychczas złożono ich zaledwie 600 tys. Dowiedz się więcej, kiedy upływa czas na wnioski.

MRiRW komunikuje, iż szef resortu Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024. Poznaj terminy, formy składania takich wniosków i zmiany, które zaszły w ostatnich dniach.

Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

Dopłaty bezpośrednie 2024 przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty rolne o powierzchni co najmniej 1 ha. Dodatkowo ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Również gospodarze, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów mogą liczyć na wsparcie. Jednak muszą spełniać warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Nastąpiły zmiany

W tym roku katalog dostępnych płatności jest zbliżony do tego z poprzedniego roku. Natomiast Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada dodanie nowych opcji. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie dopłat bezpośrednich 2024 dla małych gospodarstw, które podobnie jak w poprzednim roku, mają być dostępne dla rolników zarządzających do 5 ha gruntów rolnych. Ponadto będą również zmiany w zasadach dotyczących warunkowości.

W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć:

  • zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości,
  • większej swobody w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5 proc. w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1),
  • większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6),
  • uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7),
  • zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8).

Warto podkreślić, iż Parlament Europejski zatwierdził zmiany 24 kwietnia br. na ostatnim posiedzeniu swojej kadencji. Następujące zmiany wejdą w życie kolejnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, tj. do końca maja. Będą przy tym obowiązywać z mocą wsteczną. To znaczy, iż rolnicy będą mogli je stosować, składając wnioski także za rok bieżący.

Dopłaty bezpośrednie 2024. W jakiej formie składać wniosek?

Aby skorzystać z pomocy dopłat bezpośrednich 2024, należy złożyć wniosek za pośrednictwem internetowej aplikacji eWniosekPlus. Jest ona dostępna na Platformie Usług Elektronicznych.

Do 14.05.24., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa odnotowała ok. 640 tysięcy złożonych dokumentów. Warto wiedzieć, iż rolnicy, którzy nie dysponują komputerem, mogą otrzymać pomoc techniczną od pracowników ARiMR. Dodatkowo wszelkie pytania i wątpliwości można kierować na infolinię Agencji. W tym roku podobnie jak w poprzednich, bezpłatne wsparcie oferowane jest przez ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024

W związku z postulatami rolników, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024.

Nabór składania wniosków o dopłaty bezpośrednie miał się zakończyć dzisiaj, czyli 15 maja. Tymczasem decyzją szefa resortu nabór potrwa do 1 lipca 2024. Z kolei na wprowadzenie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca br.

Wnioski będzie można składać jeszcze choćby do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc.

Natomiast termin składania wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich — płatności dla małych gospodarstw i ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” zostaje bez zmian, tj. 31 sierpnia.

Źródło: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału