Dopłaty do silosów 2024. Nowy termin realizacji

11 miesięcy temu

Dopłaty do silosów zyskały przedłużenie terminu realizacji i złożenia wniosku o płatność końcową. w tej chwili trwa finalizacja projektu KPO w tym zakresie. Sprawdź, do kiedy należy się z tego wywiązać, aby otrzymać pieniądze.

Dopłaty do silosów są częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Rolnicy już od wielu miesięcy przynaglali do wydłużenia terminu budowy i montażu silosów zbożowych. Argumentowali to trwającym na rynku zbóż i rzepaku kryzysem. I wreszcie ministerstwo rolnictwa przychyliło się do apeli gospodarzy.

Dopłaty do silosów – zmiana terminu realizacji w 2024 r.

W środę, 7 lutego br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o przedłużeniu do 31 października 2024 r. terminu na realizację przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową. Dotyczy on rolników deklarujących wcześniejszy termin realizacji inwestycji niż 31 października 2024 r.

Ważną informacją jest brak potrzeby zawierania aneksu do umowy zawartej z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Co istotne, ogranicza to formalności i nie marnuje rolnikom cennego czasu. By otrzymać to wsparcie w bieżącym roku, należało złożyć wniosek w naborze A.1.4.1 KPO w terminie od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. W bieżącym miesiącu ARiMR przyjęła już 13 tysięcy wniosków o płatność końcową.

Kto i na co może się starać o wsparcie?

Prawo do dodatkowych pieniędzy mają rolnicy, którzy otrzymali płatności bezpośrednie w 2022 r. Ponadto do działki, na której planują realizację inwestycji, muszą posiadać prawo do dysponowania na cele budowlane. Wsparcie w ramach KPO otrzymać można do budowy lub wyposażenia silosów. Dotyczy ono również transportu jego elementów i montażu na miejscu docelowym. Aby otrzymać pieniądze, należy kupić nowy silos lub jego integralne części. Wsparcie obejmuje np. zakup oprogramowania, czujników temperatury czy wilgotności. Przeznaczyć je można także na sfinansowanie nowych dmuchaw, wentylatorów czy nagrzewnic elektrycznych. Dopłata dotyczy także kupna rur załadunkowych lub spedycyjnych oraz ich podpór.

Jakie dopłaty do silosów?

Standardowo dofinansowanie będzie realizowane w formie refundacji maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Jednakże młodzi rolnicy mogą liczyć na wyższą stawkę wynoszącą do 60%. Zwrot kosztów zakupu może nastąpić maksymalnie do kwoty 50 tys. zł. Tymczasem gospodarze do 40. roku życia mogą ubiegać się o zwrot do 60 tys. zł.

Obecnie trwa realizacja dopłat do silosów. Niestety, nie wszyscy potrzebujący zdążyli złożyć we właściwym terminie celowe wnioski. Wpłynie to niekorzystnie na ich budżet i kondycję gospodarstw. Stale rosnące koszty silosów nie współgrają z malejącymi relatywnie dochodami producentów żywności.

Więcej o dopłatach dla rolników przeczytasz tutaj.

Źródło: MRiRW

Przeczytaj także: Cena rzepaku MATIF w lutym 2024. Czy będzie lepiej?

Idź do oryginalnego materiału