Dopłaty do wapna w 2024 r. w innej formie

3 tygodni temu

Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie cieszył się niewątpliwie dużym zainteresowaniem wśród rolników. Od zawieszenia programu minęło już trochę czasu. Mimo to producenci wciąż liczą na to, iż dopłaty do wapna pojawią się jeszcze w 2024 r. Czy jest na to szansa? MRiRW przedstawiło sprawę jasno.

Dopłaty do wapnowania to wsparcie, na które szczególnie liczą rolnicy. Mimo dużego zainteresowania programu przez cały czas nie wznowiono. Pojawiają się jednak sygnały, które świadczą o tym, iż dopłaty do wapna 2024 już są dostępne dla rolników. Jednak uzyskuje się je na nieco innych zasadach.

Jaki los dopłaty do wapnowania?

Do sprawy wznowienia dopłat do wapnowania wróciła Wielkopolska Izba Rolnictwa, która zainterweniowała w tej sprawie do MRiRW. Resort rolnictwa odpowiadając WIR, podkreślił, iż wielokrotnie zwracał się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o wznowienie dopłat do wapna. Z informacji podanych przez MKiŚ wynika, iż na realizację Programu w latach 2019–2024 NFOŚiGW przeznaczył kwotę 300 000 000 zł. Z kolei, łączna kwota pochodząca z tytułu umów udostępnienia środków podpisanych przez NFOŚiGW z WFOŚiGW wyniosła 299 940 669,19 zł. Co oznacza, iż budżet przeznaczony na dopłaty do wapnowania został praktycznie wyczerpany.

Niemniej jednak istnieje szansa, iż dopłaty do wapna 2024 powrócą. Zależy to jednak od dostępności środków w budżecie NFOŚiGW, które będą mogły być redystrybuowane na ten cel.

Czy będą dopłaty do wapna 2024?

MRiRW przypomina również rolnikom, iż dopłaty do wapna 2024 są dla nich dostępne pod inną postacią. Resort rolnictwa ma tu na myśli ekoschematy. W Planie Strategicznym WPR od 2023 r. rolnicy mogą skorzystać z ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Znajduje się w nim m.in. praktyka Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie z wapnowaniem.

W ramach tej praktyki dostępne jest wsparcie przyznawane raz na 4 lata do gruntów o pH ≤ 5,5, które poddano wapnowaniu. Pod warunkiem jednak, iż rolnik w ciągu 4 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności nie uzyskał z NFOŚiGW decyzji o dopłatach do wapnowania.

Źródło: www.wir.pl

Idź do oryginalnego materiału