Zdaniem Fabio Panetty zmienność kryptowaluty i aspekty technologii blockchain sprawiły, iż aktywa cyfrowe nadają się tylko do hazardu.
W swoich ostatnich wypowiedziach urzędnik sugeruje, iż w niedalekiej przyszłości aktywa cyfrowe będą wykorzystywane przede wszystkim do hazardu.
Panetta: „Kryptowaluty są niedoskonałe”
Występując na konferencji Banku Rozrachunków Międzynarodowych, która odbyła się 23 czerwca br. Panetta powiedział, iż postrzeganie kryptowalut przez inwestorów jako solidnego magazynu wartości zaczęło zanikać pod koniec 2021 r. i w 2022 r., kiedy to całkowita kapitalizacja rynkowa spadła o ponad 1 bilion dolarów. Według urzędnika wysoce niestabilny charakter aktywów kryptograficznych sprawił, iż nadają się one do hazardu i powinny być traktowane jako takie przez globalnych prawodawców.
– Ze względu na swoje ograniczenia kryptowaluty nie rozwinęły się w innowacyjną i solidną formę finansowania, ale zamiast tego przekształciły się w szkodliwą – powiedział Panetta. – Ekosystem kryptowalut jest pełen niedoskonałości rynku i negatywnych efektów zewnętrznych i z pewnością doświadczy dalszych zakłóceń na rynku, chyba iż zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia regulacyjne – dodał
Zdaniem Panetty decydenci polityczni powinni uważać na wspieranie branży, która do tej pory nie przyniosła żadnych korzyści społecznych i coraz bardziej stara się zintegrować z tradycyjnym systemem finansowym, zarówno w celu uzyskania legitymacji jako części tego systemu, jak i w celu przejęcia go. Urzędnik jest zdania, iż bezpieczeństwo, skalowalność i decentralizacja transakcji kryptowalutowych jest nieosiągalna. Z kolei niezmienność łańcuchów bloków jest negatywnym aspektem przestrzeni, ponieważ transakcje często nie mogą zostać odwrócone.
Naciskanie balonu
Jako przykłady „fundamentalnych niedociągnięć ekosystemu” Panetta podał upadek FTX, a także pozew wniesiony przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd przeciwko Binance. – Entuzjaści kryptowalut powinni pamiętać, iż nowa technologia nie sprawia, iż ryzyko finansowe znika – wyjaśnił. – To jak naciskanie balonu z jednej strony: zmieni kształt, aż pęknie z drugiej strony. A jeżeli balon jest wypełniony gorącym powietrzem, może unosić się przez chwilę, ale w końcu pęknie – podkreślił.
Przypomnijmy, iż wcześniej Panetta poparł część planów Europejskiego Banku Centalnego dotyczących potencjalnego cyfrowego euro. Zaproponował również zakazanie aktywów kryptograficznych o nadmiernym śladzie ekologicznym w ramach wysiłków na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom dla środowiska.