Zastrzeżony PESEL stał się narzędziem oszustów. Złodzieje wysyłają do Polaków wiadomości SMS i powołują się na system ochrony polegający na koniecznej weryfikacji osobistego jedenastocyfrowego numeru.
Uważaj na fałszywe SMS-y od mObywatela
mObywatel wykorzystywany jest przez coraz większą grupę Polaków. Jak podawało Ministerstwo Cyfryzacji, tylko w ostatnim czasie aż 100 tys. osób włączyło nową opcję powiadomień push w usłudze Bezpiecznie w sieci. Tak duże zainteresowanie nową ofertą obrazuje całościową skalę popularności rządowej aplikacji.
Tym większy niepokój wywołuje informacja o kolejnych osobach, które dostają od mObywatela wiadomość na temat swojego numeru PESEL. Eksperci z CERT Polska alarmują. To nowa próba oszustwa. Reklama
Zignoruj tego SMS-a i nie odbieraj telefonu
CERT Polska opublikował ostrzeżenie wskazujące na nowy typ oszustwa związanego z mObywatelem i zastrzeżonymi numerami PESEL. Wiadomość SMS imitująca komunikat z rządowej aplikacji informująca o weryfikacji PESEL-u przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i podpisaniu umowy na pożyczkę gotówkowej to sposób działania cyberprzestępców.
Zaraz po otrzymaniu SMS-a od osób podszywających się pod aplikację mObywatel następuje kontakt z rzekomym konsultantem z banku. Najlepiej w ogóle nie odbierać telefonu, gdyż oszust, bazując na emocjach i obawach o swoje pieniądze, będzie wydawał polecenia i przekonywał, iż chce on wyjaśnić całą sytuację. Nie jest to jednak prawda i może zakończyć się utratą nie tylko pieniędzy, ale również przekazaniem danych osobowych i danych do logowania do bankowości internetowej.
Trzeba pamiętać o jednym
Eksperci z CERT Polska przy okazji ostrzeżenia zwracają uwagę na szczegół, który pozwoli na szybkie odróżnienie oszustwa od faktycznego powiadomienia od aplikacji mObywatel.
"Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel. Pamiętaj, iż prawdziwy SMS dotyczący usług ochrony numeru PESEL nie zawiera powodu weryfikacji" - czytamy w komunikacie CERT Polska.
Co ważne, każdy kontakt ze strony oszustów można zgłaszać ekspertom pod numer 8080. Zajmą się oni nie tylko kwestią wyjaśnienia okoliczności działania cyberprzestępców, ale wdrożą także działania mające wyeliminować system docierający do Polaków z próbami kradzieży.