Nabór wniosków na „Inwestycje przyczyniające się do poprawy klimatu i środowiska” cieszy się ogromnym zainteresowaniem rolników. Czy każdy będzie miał szansę na dofinansowanie? Jakie znaczenie ma kolejność zgłoszeń?
Nabór wniosków o wsparcie na inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, według Grzegorza Ignaczewskiego – eksperta ds. dopłat bezpośrednich i Wspólnej Polityki Rolnej oraz doradcy w dziale dotacji, niewątpliwie pozostaje przebojem sezonu jesiennego. Zarówno rolnicy, doradcy, jak i firmy branżowe oferujące maszyny, które można potencjalnie sfinansować w ramach pomocy, żyją tym naborem. Zagadnienia z nim związane omówiono podczas webinarium pt. „Jedyna szansa na dofinansowanie zakupu maszyn! O co chodzi w programie wsparcia inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu”, które zorganizowała redakcja topagrar.pl.
Czy nabór wniosków zostanie zakończony przed czasem?
Wielu rolników obawia się dziś, uwzględniając przykre doświadczenia związane z zeszłorocznym naborem wniosków na rolnictwo 4.0, iż i tym razem pula środków przeznaczonych na dofinansowanie zostanie wyczerpana, a możliwość ubiegania się o wsparcie przepadnie. Warto zaznaczyć, iż zainteresowanie pozostaje bardzo wysokie, jednak w aktualnym naborze wszyscy producenci będą mieli szansę. Jak to możliwe?
– Mogę Państwa od razu uspokoić, iż regulamin naboru, który określa warunki i sposób przeprowadzenia przyjmowania wniosków nie daje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa takiej możliwości, aby zamknąć nabór przed upływem wyznaczonej daty, czyli przed dniem 20 listopada – uspokaja Grzegorz Ignaczewski.
Czy kolejność zgłoszeń ma znaczenie?
Wysokie zainteresowanie ze strony rolników stwarza obawy, iż wsparcie otrzyma tylko określona grupa producentów. Warto przy tym pamiętać, iż kolejność zgłoszeń nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Nie trzeba być pierwszym, a więc dobrą praktyką będzie skrupulatne przygotowanie i sprawdzenie wniosku przez złożeniem.
Na ten moment do ARiMR wpłynęło blisko 1300 wniosków. W ramach przypomnienia, nabór prowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Potrwa do 20 listopada 2024 roku.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Wsparcie mogą uzyskać rolnicy indywidualni oraz ich grupy. Warto przy tym zaznaczyć, iż każda grupa musi składać się z co najmniej trzech osób, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw. – Nie muszą to być osoby, które ustanowią pomiędzy sobą spółkę, czy też inną sformalizowaną formę współpracy. Wystarczy, iż na potrzeby wspólnego ubiegania się o przyznanie pomocy podpiszą umowę zgodnie z wzorem, który udostępniła ARiMR – tłumaczy Grzegorz Ignaczewski.
Rolnicy – przyszli beneficjenci – powinni gospodarować na maksymalnie 300 ha. – o ile mówimy o grupie rolników, to oczywiście dotyczy to każdego z indywidualnych rolników wchodzących w skład wspólnie wnioskującej grupy, natomiast nie całej grupy. Łącznie możemy mieć więcej niż 300 hektarów, natomiast każdy z indywidualnych rolników wchodzących w grupę tej wielkości przekroczyć nie może – wyjaśnił specjalista.
ARiMR wymaga ponadto od rolników, którzy ubiegają się o wsparcie, specjalistycznego szkolenia prowadzonego przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Warto jednak zaznaczyć, iż producenci mogą zobowiązać się do jego ukończenia przed złożeniem wniosku o płatność. Szkolenie dotyczy zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.
Ile może uzyskać rolnik?
Maksymalna wysokość pomocy przysługująca indywidualnemu rolnikowi w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027, jak przekazuje ARiMR, wynosi 200 tys. zł. Wsparcie przyznaje się w dwóch formach. W przypadku budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych jest to ryczałt określany według kosztów jednostkowych. Natomiast przy pozostałych inwestycjach wsparcie ma charakter refundacji części kosztów kwalifikowalnych. Standardowy poziom dofinasowania wynosi do 65 proc. Natomiast grupa rolników może otrzymać zwrot poniesionych wydatków w wysokości choćby 80 proc.
Niebawem zdradzimy więcej informacji na temat inwestycji przyczyniających się do poprawy klimatu i środowiska.