Dramatyczna sytuacja rolników dotkniętych powodzią, potrzebna jest pomoc!

2 godzin temu
Zdjęcie: Dramatyczna sytuacja rolników dotkniętych powodzią, potrzebna jest pomoc!


Fala powodzi, która przeszła w ostatnim czasie na południu kraju dotknęła nie tylko tereny miejskie, ale też wiejskie. Woda pozalewała szeregi gospodarstw pozostawiając po sobie wiele zniszczeń, a jej skutki będą odczuwalne latami. W wielu przypadkach powódź pozbawiła rolników zapasów żywności dla zwierząt, której dziś potrzebują do wykarmienia ich i dalszej produkcji.

Powódź nie tylko w miastach. Cierpią małe wsie

Poniszczone miasta, będące skutkami powodzi to obraz który media nieustannie pokazują. Warto jednak zwrócić uwagę także na zniszczone wsie, które fala powodzi objęła. Widoczne są pewne dysproporcje między pomocą w popowodziowych miastach a wsiach.

Na terenach miejskich zauważyć można bardzo dużą mobilizację służb – zarówno policji, straży, jak i wojska, natomiast na terenach wiejskich widoczne są jedynie jednostki OSP, które pomagają mieszkańcom funkcjonować w nowej rzeczywistości.

Powódź w Polsce: Zalanych zostało 68 tys. hektarów pól

Szkody większe niż po powodzi w 1997 roku

Leżąca kukurydza na polach, obłocone i przesiąknięte wodą kiszonki, magazyny ze zbożem, poprzesuwane i poniszczone sprzęty rolnicze, masa ziemi przeniesiona przez wodę i nagromadzona w różnych miejscach – to widoki jakie dzisiaj spotykamy na wsiach, które były zalane wodą. Jak relacjonują rolnicy – „Zniszczenia są większe niż po powodzi w 1997 roku”.

Potrzebna pomoc

Rolnicy dotknięci powodzią potrzebują pomocy. Zapasy żywności dla zwierząt, które pozostały na gospodarstwach w wielu przypadkach nie nadają się do zużycia. Pierwsze transporty z potrzebnymi materiałami trafiły już do potrzebujących rolników, niemniej jednak, jak powiedział rolnik, Tomasz Nosol – „woda dopiero schodzi, więc teraz określa się komu i co jest potrzebne”.

Organizacja zbiórek i podział potrzebnych materiałów

Osoby, których dotknęła powódź mogą zgłaszać swoje potrzeby do Izby Rolniczej w Opolu [LINK]. Materiały będą w miarę możliwości dostarczane jak najszybciej – w pierwszej kolejności do odpowiedniej bazy, a następnie produkty zostaną rozdzielone na poszczególne gospodarstwa.

Podoba Ci się nasze zaangażowanie w ważne sprawy dla rolnictwa? Cenisz
jakość naszych treści? Chcesz być aktywną częścią naszej społeczności?
Teraz możesz nas wesprzeć! Postaw nam wirtualną kawę! Dzięki Tobie
zwiększymy wpływ na kształtowanie przyszłości rolnictwa i świadomość
społeczną.


Prenumerując nas, wspierasz nasze działania

PRENUMERUJ

Idź do oryginalnego materiału