Duncan Trenholme: „Wzrost kursu Bitcoina zwiększa popyt na kryptowalutowe instrumenty pochodne”

11 miesięcy temu

Duncan Trenholme, globalny współszef ds. aktywów cyfrowych w firmie TP Icap, największego na świecie dealera międzybrokerskiego, twierdzi, iż coraz więcej osób fizycznych i firm poszukuje produktów kryptograficznych.

W rozmowie z dziennikarzami serwisu DL News Trenholme ujawnił, w jaki sposób jego klienci poszukują instrumentów pochodnych Bitcoin i Ethereum.

Moda na kryptowaluty?

Jak zauważył, na początku 2023 r. w kryptograficznym świecie miał miejsce kamień milowy, który adekwatnie pozostał niezauważony. To właśnie wtedy CME Group stała się największą giełdą kontraktów futures na Bitcoin. – To było olbrzymie wydarzenie. Myślę, iż ogólnie nie mówi się o tym wystarczająco dużo. Wynika z tego wniosek, iż bardziej tradycyjne firmy finansowe, więcej firm instytucjonalnych, firmy hurtowe wchodzą na rynek kryptowalut – powiedział.

Zjawisko to może być początkiem trendu, które zdaniem Trenholme będzie narastać w 2024 r. – gdy twarda granica między tradycyjnymi finansami a kryptowalutami zacznie się zacierać. Widać to również po liczbach, jakimi dysponuje TP Icap. – Obserwujemy stały napływ klientów (…),, którzy chcą pozyskać aktywa cyfrowe i handlować nimi – przyznaje ekspert.

Niewątpliwie na wzrost zainteresowania w jego firmie wpływ miał skandal związany z działalnością firmy FTX. Trenholme twierdzi, iż choć w listopadzie handel uległ spowolnieniu, przedsiębiorstwo odnotowało wzrost aktywności handlowej w zakresie hurtowych regulowanych kryptowalutowych instrumentów pochodnych przez ostatnie półtora roku. – Grudzień był dla nas bardziej aktywny niż listopad po stronie instrumentów pochodnych – wyjaśnił.

On sam przewiduje, iż w 2024 r. nastąpi jeszcze większe zainteresowanie klientów światem kryptowalut. – Spodziewamy się większego skupienia na pozagiełdowych instrumentach pochodnych, kontraktach terminowych bez dostawy i opcjach pozagiełdowych – powiedział.

Ważne elementy układanki

Przypomnijmy, iż w 2023 r. nowojorskie stowarzyszenie handlowe o nazwie ISDA (czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Derywatów) wprowadziło kluczową terminologię dotyczącą aktywów cyfrowych. Trenholme zauważył również, iż kolejnym dużym krokiem dla całej branży było wprowadzenie pierwszych międzynarodowych numerów identyfikacyjnych papierów wartościowych dla aktywów cyfrowych. Numery ISIN są warunkiem wstępnym rozliczania, raportowania i rozliczania transakcji. – Pomogło to wprowadzić kryptowaluty do tradycyjnych struktur handlowych i pomogło zwiększyć popyt klientów – przyznał.

Idź do oryginalnego materiału