Duże wyzwanie startupu Cerebras Systems. Na giełdowym parkiecie zmierzy się z firmą Nvidia

3 miesięcy temu

Producent układów scalonych ze sztuczną inteligencją złożył w poniedziałek prospekt emisyjny w związku z pierwszą ofertą publiczną. Podobnie jak w biznesie, również na giełdzie największym rywalem firmy będzie gigant technologiczny Nvidia.

Cerebras Systems z pewnością nie miałby nic przeciwko osiągnięciu przynajmniej części giełdowego sukcesu Nvidii. Przypomnijmy, iż był czas, w którym to właśnie Nvidia była najdroższą spółką technologiczną na świecie. Spółka Cerebras już niebawem ma być notowana na giełdzie Nasdaq pod symbolem „CBRS”.

Warto przeczytać: Konsekwentny rozwój MediSensonic. Spółka przygotowuje się do IPO i debiutu na GPW

Rywalizacja na nowym terenie

To właśnie Nvidia jest głównym konkurentem rozwiązań oferowanych przez startup. Jej jednostki przetwarzania grafiki wciąż są głównym wyborem branży w celu trenowania i uruchamiania modeli AI. Właściciele Cerebras Systems twierdzą jednak, iż ich układ WSE-3 ma więcej rdzeni i pamięci niż popularny układ H100 konkurencji. Oprócz Nvidii głównymi konkurentami firmy są również AMD, Intel, Microsoft i Google.

Już niedługo równie tłoczno jak na rynku chipów AI zrobi się także na giełdowym parkiecie. Choć w ogólnym rozrachunku rynek IPO firm technologicznych był określany w 2024 roku jako słaby. Może to jednak zmienić pierwsza od 2020 roku obniżka stóp procentowych FED, która spowodowała również wzrosty w indeksie Nasdaq Composite.

Cerebras Systems

Cerebras Systems został założony w 2016 roku. Już w 2021 roku jej wartość przekroczyła 4 mld dolarów. Głównym inwestorem w Cerebras jest firma venture capital Foundation Capital. Co najmniej 5% udziałów posiadają w niej również Benchmark i Eclipse Ventures. Alpha Wave, Coatue i Altimeter.

Wśród inwestorów w startup nie brakuje innych znanych nazwisk. Jest nim również CEO OpenAI Sam Altman, a także współzałożyciel Sun Microsystems Andy Bechtolsheim. Liderami IPO startupu są Citigroup i Barclays.

Warto przeczytać: Usługa płatności odroczonych wejdzie do sklepów stacjonarnych. kooperacja Klarna i Ayden

Idź do oryginalnego materiału