Kanadyjska spółka Central European Petroleum dokonała odkrycia dużego złoża ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim 6 km od Świnoujścia. Firma poszukuje partnerów z którymi może rozwinąć wydobycie i dokonywać dalszych prac eksploracyjnych.
„Szacuje się, iż odkryte złoże Wolin East zawiera 22 mln ton wydobywalnych węglowodorów w postaci ropy naftowej i kondensatu oraz 5 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej. Zgodnie z powyższym oszacowaniem, złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Wolin East stanowi największe konwencjonalne złoże węglowodorów odkryte dotychczas w Polsce i jedne z największych konwencjonalnych złóż ropy naftowej odkryte w Europie w ostatniej dekadzie” – stwierdziła spółka w komunikacie. Łączne zasoby koncesji Wolin oceniane są na ponad 33 mln ton ropy wydobywanej i kondensatu oraz 27 mld metrów sześć. gazu ziemnego możliwego do wydobycia.
Central European Petroleum jest kanadyjską firmą z siedzibą w Calgary. To w sektorze naftowym firma raczej poszukiwawczo-eksploracyjna, choć zajmuje się także ich wydobyciem. Udziałowcami większościowymi są inwestorzy z Norwegii. Koncesję Wolin obejmującą obszar 593 km kw. posiada jej spółka zależna CEP – Central European Petroleum.
Firma twierdzi, iż poza otworem wiertniczym Wolin East 1 (WE1), na którym dokonano odkrycia, istnieje spory potencjał poszukiwawczy zarówno formacji geologicznej dolomitu głównego, jak i w czerwonym spągowcu zalegającym głębiej.
Co ciekawe, otwór wiertniczy został wykonany poprzez platformę jack-up na wodach o głębokości 9,5 metra, a więc bardzo płytkich, z głębokością pionową 2715 metrów. Pomiary wykazały istnienie 62 metrowej kolumny węglowodorów i zgodne ułożenie złoża, co oznacza, iż rozpoczęcie wydobycia nie będzie utrudnione.
„Dokonaliśmy bardzo dużego odkrycia ropy naftowej we wschodnim regionie Wolina, potwierdzonego odwiertem. To złoże jest największym odkryciem ropy w całej Europie w ciągu ostatnich 10 lat. Jedno z największych złóż w Polsce – Barnówko-Mostno-Buszewo (BMB) – zawiera około 400–500 mln baryłek ropy przy współczynniku odzysku na poziomie ok. 25%, co daje szacunkowo 100 mln baryłek możliwych do wydobycia. W naszym przypadku mówimy o złożu tej samej wielkości, jeżeli nie większym niż BMB” – powiedział PAP Biznes prezes i dyrektor generalny CEP Rolf G. Skaar.
Jak stwierdził w komunikacie podsekretarz stanu i Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos, odkrycie złoża węglowodorów Wolin East, mimo iż jeszcze sporo czasu zajmie przygotowanie, przedłożenie i zatwierdzenie jego dokumentacji jest bardzo istotne bowiem może oznaczać przełom w rozpoznawaniu „obszarów dotąd wciąż niedostatecznie zbadanych, jak Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku”.
„Jeśli odkrycie to zostanie ostatecznie potwierdzone to złoże Wolin East może stać się największym odkrytym do tej pory w Polsce złożem ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego” – dodał, zauważając, iż zagospodarowanie tego obiektu może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i zmniejszenia jej uzależnienia od zewnętrznych dostawców węglowodorów.
Jak powiedział PAP Biznes prezes Rolf Skaar, Central European Petroleum po tym odkryciu rozpoczyna poszukiwanie polskich i międzynarodowych partnerów, którzy umożliwią rozpoczęcie wydobycia ropy i gazu z koncesji Wolin oraz dalsze poszukiwania. Firma rozmawiała już m.in. z PGNiG.
„Kiedy rozpoczniemy wydobycie, podwoimy – a być może potroimy – dzienną produkcję ropy w Polsce. To będzie miało istotny wpływ na krajową produkcję ropy i będzie bardzo korzystne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po rozpoczęciu produkcji zwiększymy również krajową produkcję gazu o około 20%. Potwierdziliśmy ostatnio szacunki na poziomie 16,5 mld metrów sześciennych gazu” – powiedział prezes Central European Petroleum. Zapotrzebowanie Polski na ropę wynosi około 700 tys. baryłek dziennie. Krajowa produkcja zapewnia ok. 16-18 tys. baryłek dziennie, a 95% ropy jest importowane.
Optymizm w kwestii złoża studzi nieco Jakub Wiech, dziennikarz i analityk zajmujący się rynkiem energii.
„Mili Państwo, ale z tym „WIELKIM ZŁOŻEM ROPY” to dajcie spokój. Tam ma znajdować się 22 mln ton ropy (rocznie zużywamy ok. 27 mln ton) oraz 5 mld m sześć. gazu (rocznie zużywamy ok. 17 mld m sześć., niedługo będziemy zużywać ok. 20 mld m sześć.). To nam starczy na kilka miesięcy. Fakt, złoże jest spore, jak na polskie warunki, ale Kuwejtem nie będziemy” – napisał w poście na X.
Według informacji uzyskanych przez ISBiznes.pl nie chodzi jednak tylko o to złoże, ale o fakt, iż warunki geologiczne wskazują na to, iż niedaleko, jeszcze po polskiej stronie, mogą znajdować się dalsze duże kawerny z ropą i gazem łatwymi do wydobycia, co znacznie zwiększyłoby wydajność pola wydobywczego. Stąd CEP szuka partnerów do zagospodarowania obecnego złoża i kontynuowania poszukiwań.