Dwie ogromne inwestycje na Odrze! Miliony euro na transport rzeczny

5 godzin temu

Polski transport rzeczny został objęty unijnym finansowaniem w wysokości aż 100 mln euro. Celem dofinansowania jest modernizacja kluczowych elementów infrastruktury wodnej kraju. W centrum uwagi znalazły się dwie ambitne inwestycje na Odrze, zgłoszone przez Wody Polskie, które poprawią stan żeglugi śródlądowej na drugiej największej polskiej rzece.

Inwestycje na Odrze

W ramach programu FENX.05.07 „Bezpieczeństwo morskie i śródlądowe drogi wodne poza TEN-T” Komisja Europejska przyznała Polsce dofinansowanie na polski transport rzeczny. Dwie pierwsze inwestycje na Odrze, które otrzymają wsparcie, to budowa nowoczesnego jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy, zlokalizowanego w 180,5 km Odry, oraz modernizacja śluz i sterowni w tym samym miejscu, łącznie z przebudową awanportów i całej infrastruktury towarzyszącej. Dzięki tym działaniom poprawie ulegnie nie tylko stan techniczny urządzeń wodnych, ale również ich funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Jak podkreślają przedstawiciele Wód Polskich, nadrzędnym celem obu inwestycji jest zachowanie dotychczasowych parametrów technicznych urządzeń hydrotechnicznych oraz wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej na obszarze ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry i poprawa dostępności ekologicznego transportu wodnego, co jest istotnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju. Co ważne, realizacja tych zadań nie wpłynie na zmianę klasy żeglowności rzeki. Odra pozostanie w swojej dotychczasowej kategorii jako droga wodna śródlądowa.

Wody Polskie zrealizują 2 projekty transportowe na Odrze za 100 mln euro w ramach Funduszy Europejskich.
Kompleksową modernizację przejdzie stopień wodny Ujście Nysy. Powstanie nowy jaz klapowy, unowocześnione zostaną śluzy i sterownia.
Więcej: https://t.co/hR9Polq2h1 pic.twitter.com/Wlp6RGObKH

— Wody Polskie (@WodyPolskie) June 23, 2025

Wody Polskie gotowe do działania

Kompletna dokumentacja projektowa na nowe inwestycje na Odrze została już przygotowana. Wody Polskie czekają teraz tylko na uruchomienie naboru wniosków przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, aby natychmiast rozpocząć proces aplikacji i ruszyć z realizacją inwestycji.

To jednak nie koniec dobrych wieści. Organizacja przygotowała również szereg kolejnych projektów, które mają zostać zrealizowane w ramach tego samego unijnego programu. Wśród nich znajdują się m.in. modernizacja śluzy w Opolu oraz modernizacja Kanału Gliwickiego.

Obecna pula środków – 100 mln euro – nie wystarczy jednak na wszystkie zaplanowane działania. Dlatego konieczne będzie znalezienie dodatkowych źródeł finansowania, aby w pełni zrealizować ambitną wizję rozwoju śródlądowego transportu wodnego w Polsce.

Khatanga wreszcie usunięta z Gdyni! “Usuwamy rosyjski złom z Polski”

Znajdziesz nas w Google News

Idź do oryginalnego materiału