Pochodzący z lat 20. XX wieku dworzec w Żyrardowie zmieni swoje oblicze. PKP S.A. podpisały porozumienie z miastem, za pomocą którego dworzec będzie służył nie tylko pasażerom kolei, ale i lokalnej społeczności.
Dzięki sygnowanemu dziś (20.06.) dokumentowi Polskie Koleje Państwowe S.A zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji w Żyrardowie, pod warunkiem wynajęcia prze miasto przestrzeni na dworcu po jego przebudowie. Budynek po modernizacji przestanie być obiektem służącym tylko obsłudze pasażerów, ale zgodnie z planami bedą się w nim mieścić m.in. biblioteka ora prowadzony przez Urząd Miejski punkt obsługi mieszkańców. Funkcje dworcowe zostaną przeniesione a parter wschodniego skrzydła, gdzie będzie zlokalizowana przestrzeń obsługi podróżnych wraz ze specjalna poczekalnia da najmłodszych pasażerów. Usługi miejskie będą świadczone w zachodnim skrzydle dworca i na piętrze.
– Cieszę się, iż spółka PKP S.A., którą nadzoruję w ministerstwie przywróci Świetność dworca w Żyrardowie. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu z prezydentem Krzysztofem Chrzanowskim niebawem ruszy długo wyczekiwana przebudowa dworca kolejowego. Nie tylko odzyska on historyczny blask, ale również połączy w sobie obsługę podróżnych z usługami miejskimi. Jestem przekonany, iż po zakończeniu inwestycji stanie się on również obiektem nowoczesnym, komfortowym, a także przyjaznym wszystkim podróżnym, w tym osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z dziećmi. Jestem przekonany, iż wyremontowany dworzec będzie kolejna piękna wizytówką Żyrardowa – mówi Maciej Malecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
– Formuła współpracy, polegająca na tym, iż PKP S.A. modernizuje dworzec, a samorząd wynajmuje na nim powierzchnie, sprawdziła się już w wielu miejscach w Polsce. Przykładami mogą być dworce Węgliniec, Katy Wrocławskie czy Kraków Swoszowice, gdzie powstało centrum kultury. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu dworzec w Żyrardowie w niedalekiej przyszłości polaczy w sobie obsługę podróżnych z usługami ważnymi da mieszkańców miasta – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A
– Niezmiernie cieszy mnie porozumienie podpisane z PKP S.A. Samorząd Żyrardowa od dawna zabiegał o modernizacje budynku dworca, który jest jednym z piękniejszych pod względem architektonicznym obiektów naszego miasta. Nie ulega wątpliwości, iż dworzec to wizytówka każdego miasta, więc tym bardziej zależy nam, aby był to budynek spieniający obecne standardy obsługi pasażerów, tętniący życiem, przyjazny podróżnym i mieszkańcom – mówi Lucjan Krzysztof Chrzanowski, prezydent Żyrardowa.
Podpisanie porozumienia otwiera drogę do inwestycji, którą będzie kompleksowa przebudowa historycznego, bo pochodzącego z lat 20. XX wieku, dworca. Budynek został wybudowany według projektu architekta Romualda Millera w tzw. stylu narodowym, będącym mieszanką polskiego dworu szlacheckiego z motywami renesansu i baroku. w tej chwili inwestycja jest a etapie przygotowania, ale już niebawem, bo jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku, planowane jest ogłoszenie postepowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej.
Po zakończeniu prac nad projektem poznamy jej szczegółowy zakres. Jednak już dziś możemy powiedzieć, iż będzie to kompleksowa przebudowa dworca z poszanowaniem dla jego zabytkowego charakteru. Po modernizacji poprawi się estetyka budynku i jego otoczenia. Wnętrza będą bardziej funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, a także do potrzeb wszystkich podróżnych, w osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. Z kolei dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu, a sam obiekt stanie się bardziej przyjazny środowisku.
Dworzec w Żyrardowie został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w sierpniu 2022 roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. Planowany wstępnie termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to 2026 rok.
Źródło: PKP PLK
Fot: SektorKolejowy