Dwuetapowa budowa domu – szybki sposób, by wcześniej zamieszkać we własnym domu.

6 dni temu

Marzysz o własnym domu, ale nie chcesz czekać latami na jego ukończenie? Budowa dwuetapowa to rozwiązanie, które pozwala cieszyć się nowym mieszkaniem znacznie szybciej. Dzięki temu możesz zacząć urządzać wnętrza nowego domu i spędzać czas w komfortowych warunkach jeszcze przed zakończeniem wszystkich prac budowlanych.

Dom przy Imbirowej 8

Na czym polega budowa dwuetapowa?

To metoda, która zakłada podzielenie procesu budowy domu na dwie główne fazy. W pierwszym etapie wykańczamy parter, tworząc funkcjonalną przestrzeń do życia. Drugi etap to wykończenie poddasza, które możemy odłożyć w czasie. Realizacja inwestycji metodą dwuetapową może się odbywać zarówno jeżeli wybierzemy projekty domów parterowych, jak i te z poddaszem jednak zdecydowanie lepiej nadają się do tego budynki piętrowe.

Dlaczego warto wybrać budowę dwuetapową?

Podział prac na etapy niesie ze sobą liczne udogodnienia, zwłaszcza gdy priorytetem jest szybkie zamieszkanie we własnym domu. Inwestor może zacząć korzystać z nowego domu znacznie wcześniej niż przy tradycyjnej budowie. To również znaczna oszczędność, szczególnie na pierwszym etapie wykańczania domu. Nie musimy od razu inwestować całej kwoty. Możemy rozłożyć wydatki w czasie i wykańczać pozostałe części domu w miarę zdolności finansowych i czasowych.

Tempo i zakres prac wykończeniowych można dostosować do dynamicznie zmieniających się potrzeb. Dwuetapowa metoda budowy domu pozwala połączyć szybsze zamieszkanie na swoim z oszczędnościami finansowymi. Mieszkając w zagospodarowanej części budynku jesteśmy w stanie sami wykonać część prac wykończeniowych. Mamy też kontrolę nad ich tempem oraz zakresem czasowym.

Dom przy Głogowej 7 – rzut parteru

Jakie projekty domów najlepiej nadają się do realizacji dwuetapowej?

Aby budowa dwuetapowa była możliwa, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów projektu. Zdecydowanie warto w tym przypadku stawiać na poddasze użytkowe. Dzięki temu będzie można wyraźnie oddzielić część zamieszkałą od niewykończonej. Przeglądając projekty domów szukajmy dodatkowo takich, które posiadają wyraźnie wyodrębniona klatkę schodową. Zdecydowanie łatwiej oddzielić parter od poddasza w takich planach, niż tych które przewidują otwarte schody na poddasze w salonie. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania parteru trzeba wybrać projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze. Może on wtedy służyć jako sypialnia, gabinet lub pokój dziecięcy. Kolejnym niezbędnym elementem jest kompletna łazienka na parterze. To podstawa komfortu codziennego życia niezbędna do normalnego funkcjonowania.

Dom przy Cyprysowej 71

Kiedy można zamieszkać na wykończonym parterze?

Po zakończeniu prac na parterze i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, można zacząć się cieszyć nowym domem. Pamiętaj, iż poddasze powinno być zabezpieczone i umożliwiać bezpieczne poruszanie się. Aby otrzymać decyzję o możliwości zamieszkania w częściowo wykończonym budynku muszą być wykonane podstawowe prace gwarantujące bezpieczeństwo na całym obiekcie. Inwestor musi wykonać zjazd z drogi publicznej, zabezpieczyć barierkami i balustradami schody oraz balkony oraz posiadać wszystkie niezbędne media w budynku. Do uzyskania częściowego odbioru budynku wymagany jest również przegląd kominiarski oraz kompletna dokumentacja budowlana prowadzona przez kierownika budowy.

Budowa dwuetapowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą gwałtownie zamieszkać we własnym domu. Stawiając na adekwatne projekty domów i odpowiednią organizację prac, można cieszyć się komfortem nowego mieszkania znacznie wcześniej niż w przypadku tradycyjnego systemu zleconego.

Post Dwuetapowa budowa domu – szybki sposób, by wcześniej zamieszkać we własnym domu. pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału