Dynamiczna Rewolucja na Rynku Energii
Rynek energii, a w szczególności rynek energii elektrycznej ulega dużym przeobrażeniom od kilkunastu lat. Największe przyspieszenie nastąpiło w ostatnim czasie za sprawą transformacji technologicznej, pojawiających się nowych regulacji opartych o politykę klimatyczną Unii Europejskiej, w tym Polski, ale również za sprawą zmieniających się potrzeb i zachowań odbiorców energii. Rodzi to szereg wyzwań, z którymi muszą poradzić sobie wszyscy uczestnicy rynku, ale stwarza też ogromny potencjał biznesowy, dla wielu z nich, w tym spółek obrotu. Dostrzeżenie tych szans zrodziło pomysł na stworzenie podmiotu, który podejmie rękawicę i wykorzysta nadarzające się możliwości.
W roku 2021 spotkanie współzałożycieli funduszu Harvent Capital Artura Kawy i Dariusza Kalinowskiego z zarządzającym jedną ze spółek obrotu na rynku energii Pawłem Bakunem zaowocowało powołaniem spółki Optimen Energy. Od tej chwili już Partnerzy Biznesowi zaangażowali się w stworzenie przedsięwzięcia wyróżniającego się na rynku energii zarówno rolą jaką ma pełnić spółka na rynku energii jak i podejściem i organizacją biznesu. Optimen Energy postawił sobie zadanie zaadresowania kluczowych trendów ujawniających się na rynku energii.
Zielona Energia z Wyzwaniami, ale i Możliwościami
Na pierwszy ogień poszły odnawialne źródła energii, których spektakularny przyrost wygenerował długą listę wyzwań przed którymi stają zarówno wytwórcy, spółki obrotu jak i operatorzy sieci dystrybucyjnych. Należą do nich rozproszenie źródeł i ich różnorodność oraz pogodo-zależność, które zainstalowane w dużej skali wpływają z jednej strony na topologię sieci dystrybucyjnej oraz potrzeby jej dostosowania, a z drugiej strony generują duże ryzyko dla obrotu energią. Dodatkowo źródła te mogą być instalowane jako źródła autonomiczne przyłączone do sieci (zazwyczaj moce powyżej 1 MW) jak i źródła zlokalizowane na lub przy obiektach odbiorców (zazwyczaj moce poniżej 1 MW).
Spółka obrotu energią, która będzie w stanie skojarzyć wytwórców i odbiorców oraz odpowiednio określić i zarządzać ryzykiem handlowym związanym z nieprzewidywalną produkcją bez wpływu na procesy biznesowe odbiorców dostrzeże szerokie pole do działania. Jej rola jest nieoceniona, szczególnie w zakresie udostępnienia nowej kategorii kontraktów na sprzedaż energii (np. Power Purchase Agreement - PPA) jak i na wprowadzenia elastycznych modeli rozliczeniowych (np. opartych o ceny indeksowane do notowań giełdowych lub mniej znane rozliczenia transzowe). - Wytwórcom spółka obrotu może zapewnić zarówno odpowiednie raportowanie regulacyjne i handlowe, jak i przejęcie obowiązków związanych z bilansowaniem, co jest bardzo pożądane przez właścicieli niewielkich farm fotowoltaicznych lub wiatrowych.
Efektywność Energetyczna jako Klucz do Oszczędności
Kolejnym obszarem będącym miejscem generowania wartości jest coraz ważniejsza dla odbiorców efektywność energetyczna, która o ile jest racjonalnie wdrażana zapewnia w niedługiej perspektywie istotne oszczędności finansowe i środowiskowe. Zdolność identyfikacji obszarów oszczędności energii w przedsiębiorstwie, jak i dalsze ich generowanie wymaga znajomości zarówno zagadnień ściśle energetycznych, jak i zaawansowanych kompetencji analitycznych. Uwzględnienie jednocześnie zielonej energii pochodzącej ze źródła lokalnego lub zdalnego może dać zaskakujące efekty finansowe. Część z tych oszczędności może być uzyskiwana bez konieczności angażowania kapitału. Niektóre jednak kapitału inwestycyjnego wymagają, ale choćby o ile tak jest, to okresy zwrotu z inwestycji w efektywność energetyczną w przytłaczającej większości zamykają się w okresie od jednego roku do czterech lat.
Dodatkowo aktywni odbiorcy, którzy posiadają zdolność do dynamicznego zarządzania swoim zużyciem mogą doskonale wpisać się w usługi elastyczności, do których należy zarządzanie stroną popytową (Demand Side Response - DSR) w Rynku Mocy, które działa na rynku już kilka lat i dostarcza odbiorcom środki finansowe w zamian za ich gotowość wsparcia systemu energetycznego (wspomniana elastyczność odbioru). Dobrze przygotowana spółka obrotu energią może więc pełnić rolę zarówno podmiotu wspierającego analizę i identyfikację obszarów oszczędności u odbiorcy, ale także agregatora usług elastyczności, gdyż posiada do tego wszystkie niezbędne narzędzia i kompetencje.
Centralna Rola Spółek Obrotu w Nowym Systemie Energetycznym
Zderzenie rozproszonych wytwórców z rozproszonymi odbiorcami, wielość form dostarczania i rozliczania energii, konieczność zarządzania ryzykiem wytwarzania i zużycia energii, a także inżynieria finansowa związana z inwestycjami w rozwiązania energetyczne (źródła, magazyny, efektywność energetyczna) dają wyjątkową szansę podmiotom takim jak spółki obrotu. Wskazuje na to ich absolutnie centralna rola w systemie energetycznym. Bez spółek obrotu nie można sprzedać energii ze źródła, nie można kupić energii od wytwórcy lub na giełdzie. Szacowanie i rozpraszanie ryzyka handlowego, w tym ryzyka bilansowania, szczególnie dla pogodo-zależnych rozproszonych źródeł energii byłoby również niemożliwe.
Ze swoimi rozbudowanymi funkcjami pozyskiwania, kolekcjonowania i przetwarzania bardzo dużej ilości danych spółki obrotu zapewniają rozliczenia pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku energii. Nowe technologie dokładają kolejne wyzwania. Usługi systemowe, czy magazyny energii nie mogą być realizowane bez płynącej informacji o zużyciu i produkcji energii oraz odpowiednim -zarządzaniu. To rozszerza perspektywę dla spółek obrotu wzmacniając ich rolę w systemie energetycznym, ale też zwiększając ich odpowiedzialność wobec wszystkich kluczowych uczestników tego systemu: wytwórców, odbiorców jak i operatorów systemów dystrybucyjnych i przesyłowych. Twórcy Optimen Energy w tym właśnie dostrzegają potencjał budowy nadzwyczajnej wartości w porównaniu do wcześniej pełnionej roli na rynku energii przez tego typu spółki.
Innowacje Napędzają Rozwój Optimen Energy
Optimen Energy wdrożył szereg innowacyjnych produktów adresujących zmieniające się potrzeby uczestników rynku, w tym ścisłe kojarzenie wytwórców i odbiorców w ramach kontraktów PPA, stosowanie elastycznych i różnorodnych form rozliczeniowych (cen indeksowanych do notowań, rozliczeń transzowych, cen stałych oraz rozwiązań mieszanych), a także uruchomił sprzedaż usług wpisujących się w politykę ESG (Environment, Social, Governance) takich jak certyfikowana zielona energia, usługi oszczędnościowe czy usługi elastyczności.
Tak kompleksowe portfolio produktowe wymaga rozwoju odpowiedniej sieci partnerskiej, w której skład wchodzą zarówno bezpośrednie jak i pośrednie kanały sprzedaży. Spółka współpracuje w tym zakresie z zewnętrznymi agentami i brokerami, ale też angażuje w akwizycję klientów firmy wykonawcze, dla których taka kooperacja jest dodatkowym elementem budowania wartości. Optimen Energy wykorzystuje wszystkie nowoczesne sposoby dotarcia do klientów, począwszy od kanału telefonicznego i online-owego na bezpośredniej sprzedaży kończąc.
Spółka bardzo dużą wagę przykłada do budowy optymalnej organizacji. Zapewnienie wysokiej jakości obsługi klientów na etapie ich pozyskania i dalej bieżącej obsługi wymaga zapewnienia odpowiednio przygotowanych i przeszkolonych zasobów wewnątrz firmy. Przetwarzanie dużych ilości danych, wielowymiarowe analizy biznesowe i projekcje finansowe oraz aktywne wykorzystywanie dostępnych produktów na towarowej giełdzie energii i innych platformach obrotu skłoniło do stworzenia silnych kompetencji analitycznych i finansowych. Ze względów bezpieczeństwa, ale także w celu prowadzenia szybkich i sprawnych operacji spółka wdrożyła szereg procesów głównych i wsparciowych dla takich funkcji jak sprzedaż, obsługa, zakupy energii i rozliczenia. Odpowiednia dbałość o jakość portfela klientów i partnerów (np. scoring) zapewnia bardzo wysoką spłacalność zobowiązań. Nie bez znaczenia jest też dbanie o wysoką jakość standardów i kompetencji profesjonalnych wszystkich członków zespołu zatrudnionego w Optimen Energy.
Wszystko to pozwoliło na bardzo szybkie zwiększanie skali działalności. Pod koniec roku 2022 r. spółka uzyskała koncesję na obrót energią elektryczną. W roku 2023 rozpoczęła się akwizycja klientów i uruchomienie kluczowych procesów biznesowych niezbędnych do obrotu energią i świadczenia innych usług. Spółka dzięki świadczeniu usług oszczędnościowych i usług elastyczności generuje wartość dodaną co pozwala na uzyskanie wyższej marży niż marża w sektorze obrotu energią. Tak kompleksowe podejście do budowy wartości jest unikalnym sposobem do zapewnienia stabilnego zwrotu z inwestycji oraz odróżnia spółkę od innych spółek działających na rynku energii elektrycznej.
Kierunek Rozwój: Partnerstwa, Cyfryzacja i Nowe Usługi
Spektakularny przyrost bazy klientów, wolumenu obrotu oraz przychodów powoduje, iż spółka przez cały czas poszukuje kolejnych partnerów handlowych (agentów, brokerów) i technicznych (dostawców) do współpracy. Efektywne podejście do zarządzania akwizycją i zakupami energii wymaga też dalszej cyfryzacji i automatyzacji wielu procesów biznesowych co przełoży się na zwiększenie efektywności operacji.
Dalszy rozwój produktów będzie skierowany na obszary usług systemowych takich jak zarządzanie stroną popytową, usługi elastyczności, usługi rozliczeniowe i arbitraż cenowy dla źródeł i magazynów energii oraz usługi oszczędnościowe obejmujące oprócz analizy - sterowanie zużyciem, a więc także większe wykorzystanie rozwiązań ICT (Information and Communication Technologies). Nie bez znaczenia dla spółki i jej klientów jest zdolność do pozyskiwania finansowania zarówno z funduszy publicznych jak i prywatnych dla wskazanych przedsięwzięć inwestycyjnych.
Inwestorzy Patrzą z Nadzieją na Rynek Energii
Z perspektywy inwestycyjnej rynek energetyczny jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Szeroka paleta obszarów rozwojowych takich jak źródła i magazyny energii, efektywność energetyczna oraz usługi dystrybucyjne i systemowe to tylko najbardziej oczywiste przykłady, w ramach których istnieje całe bogactwo szczegółowych rozwiązań. Transformacja technologiczna dodatkowo napędza powstawanie nowych usług i daje rozległą perspektywę inwestycyjną dla różnych inwestorów. Nie należy również zapominać, iż polityka klimatyczna niesie ze sobą konieczność dostosowania do niej zachowań uczestników rynku, w tym odbiorców energii.
W wyniku opisanych trendów i zmian regulacyjnych zmienia się rola obecnych przedsiębiorstw działających na rynku ale też pojawiają się nowi gracze. Do takich zmian należy zaliczyć agregatorów, drobnych wytwórców energii, właścicieli magazynów energii, operatorów małych sieci dystrybucyjnych czy dostawców usług ładowania. W wyniku tego pojawiają się coraz bardziej skomplikowane i różnorodne rozwiązania dla odbiorców, dla których niezbędne jest rozpoznanie, szczegółowe analizy i wsparcie, co determinuje potrzebę coraz większej profesjonalizacji dostawców usług (rynek profesjonalistów) oraz wdrażanie całkowicie nowych, niestandardowych rozwiązań.
Biorąc to wszystko pod uwagę Optimen Energy zdecydował się na wdrożenie unikatowej strategii opartej na:
- centralnej roli koncesjonowanej spółki obrotu kojarzącej wytwórców i odbiorców (elastyczne dostosowane rozliczenia, zielone rozproszone źródła i magazyny, zarządzanie ryzykiem, arbitraż cenowy),
- zwiększaniu efektywności energetycznej odbiorców (identyfikacja obszarów efektywności energetycznej, uczestniczenie w usługach systemowych i generowanie dodatkowej wartości),
- umożliwianiu odbiorcom wypełnianie wymagań środowiskowych (ograniczanie śladu węglowego, taksonomia ESG).
Dzięki temu wizja spółki zawarta w sentencji “oszczędzaj z nami pieniądze, energię i czas, a zneutralizujesz wpływ Twojego biznesu na środowisko” przyciągnie do niej zarówno klientów, partnerów jak i kolejnych inwestorów.
Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu: [email protected] .
Odwiedź naszą stronę: www.optimen.pl