Dynamiczny rozwój AI niesie istotne wyzwania. Chodzi o cyberzagrożenia i ryzyko prawne [RAPORT]

1 dzień temu

Bieżący rok zdominowany był przez rozwój sztucznej inteligencji, na przykład w obszarze inżynierii oprogramowania.

Wzrosła także liczba najbogatszych osób, a firmy zaczęły coraz mocniej inwestować w reshoring. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z kluczowych raportów Capgemini w 2024 roku.

Reindustrialization of Europe and the US

W obliczu globalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw coraz więcej firm decyduje się na reshoring, czyli przenoszenie produkcji bliżej rynków krajowych. w tej chwili aż 47 proc. dużych przedsiębiorstw w Europie i USA już podjęło takie działania, a 72 proc. opracowuje lub wdraża strategie reindustrializacji. Kluczowymi motywami są zwiększenie odporności na zakłócenia działalności, wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego oraz realizacja celów klimatycznych, co wpływa na odbudowę pozycji przemysłowej konkretnych regionów.

Reindustrializacja przyczynia się również do rozwoju zrównoważonych i innowacyjnych technologii. Aż 62 proc. organizacji inwestuje w rozwiązania wspierające ekologiczne podejście, takie jak gigafabryki produkujące baterie czy wykorzystanie technologii 5G, GenAI i digital twin. Inicjatywy te pomagają w redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększaniu efektywności procesów produkcyjnych, a także stymulują postęp technologiczny.

Proces reindustrializacji stwarza również nowe możliwości na rynku pracy. Firmy coraz częściej poszukują osób z zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi, takimi jak zarządzanie łańcuchami dostaw, analiza danych czy znajomość sztucznej inteligencji. Prognozuje się, iż udział takich specjalistów wzrośnie z 31 proc. w tej chwili do 53 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

World Wealth Report 2024

Globalny majątek wzrósł w 2023 roku o 3,8 biliona USD (+4,7 proc.), osiągając rekordowe 86,8 biliona USD. Według Capgemini liczba zamożnych osób z grupy określanej jako High-Net-Worth Individuals (HNWI) zwiększyła się o 5,1 proc., do 22,8 miliona, odzwierciedlając silne tendencje wzrostowe mimo niestabilności rynkowej. Największy wzrost odnotowano w Ameryce Północnej, gdzie majątek wzrósł o 7,2 proc., a liczba HNWI o 7,1 proc.. Pozostałe regiony, takie jak Azja i Pacyfik (+4,2 proc. majątku) czy Europa (+3,9 proc.), również zyskały, z wyjątkiem Afryki, która zanotowała minimalne spadki.

Raport wskazuje na zmianę priorytetów HNWI – osoby zamożne z tej grupy, coraz częściej koncentrują się na inwestowaniu w celu pomnażania majątku. Aż dwie na trzy osoby, w porównaniu do 2023 roku, planowały zwiększyć inwestycje w kapitał prywatny w 2024 roku, co ma stymulować wzrosty na rynkach, w tym w Afryce, która w tej chwili odczuwa niedobór inwestycji zagranicznych. Zamożne osoby korzystają ze swojej elastyczności, dostosowując się do zmieniających warunków rynkowych i poszukując nowych możliwości zysku.

Eksperci przewidują, iż wzrost zamożności wyhamuje w 2024 roku, głównie z powodu czynników geopolitycznych, takich jak wybory w USA i Europie oraz nowe regulacje w obszarze mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji. Raport podkreśla jednak, iż HNWI przez cały czas pozostają siłą napędową innowacji i zmian na rynkach globalnych.

Gen AI in software

Generatywna sztuczna inteligencja (Gen AI) gwałtownie zyskuje na znaczeniu w branży inżynierii oprogramowania. w tej chwili wspiera 25 proc. zadań związanych z projektowaniem, tworzeniem i testowaniem, a prognozy wskazują, iż w ciągu dwóch lat 85 proc. specjalistów będzie korzystać z tych narzędzi. Gen AI automatyzuje proste, powtarzalne zadania, co pozwala pracownikom skupić się na bardziej kreatywnych i wartościowych aspektach pracy. Mimo iż obecne wdrożenia są na wczesnym etapie, organizacje już dostrzegają korzyści, takie jak wzrost innowacyjności, poprawa jakości systemu i wydajności pracy programistów i programistek.

Jednym z głównych zastosowań Gen AI jest nie tylko pisanie kodu, ale również modernizacja oprogramowania, projektowanie UX oraz usprawnienie komunikacji z nietechnicznymi zespołami. Czas zaoszczędzony dzięki sztucznej inteligencji firmy planują przeznaczyć na rozwój nowych funkcji oraz podnoszenie kwalifikacji swoich zespołów, a nie redukcję zatrudnienia. Powstają nowe stanowiska, takie jak AI Developer czy Generative AI Architect, co wskazuje na ewolucję rynku pracy w kierunku większej specjalizacji w obszarze technologii AI. Dynamiczny rozwój AI niesie jednak istotne wyzwania. Aż 63 proc. specjalistów i specjalistek przyznało się do korzystania z nieautoryzowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, co naraża organizacje na cyberzagrożenia i ryzyko prawne.

Gen AI stoi więc u progu rewolucji, a jej przyszłość to rozbudowane i wszechstronne systemy, które będą czymś więcej niż tylko pojedynczym narzędziem. Dopiero takie rozwiązania, wspierane przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, odpowiednie zabezpieczenia i wyraźnie określone regulacje prawne, będą w stanie w pełni zaspokoić potrzeby biznesowe na szeroką skalę.

Idź do oryginalnego materiału