Dynamiczny wzrost zainteresowania akcjami w III kw.

3 miesięcy temu

Jak wynika z danych z najnowszego kwartalnego raportu Puls Inwestora Indywidualnego opublikowanego na platformie eToro, w ciągu ostatnich trzech miesięcy znacząco wzrósł odsetek polskich inwestorów indywidualnych posiadających akcje, podczas gdy liczba inwestorów posiadających gotówkę spadła.

W pigułce:

  • Odsetek polskich inwestorów indywidualnych posiadających w swoim portfelu zagraniczne akcje znacznie wzrósł w Q3 w porównaniu z Q2
  • Akcje lokalnych spółek cieszyły się zainteresowaniem 63 proc. inwestorów (wzrost z 48 proc.), a akcji zagranicznych 40 proc. (wzrost z 30 proc.)
  • Polscy seniorzy przewodzą w inwestowaniu w akcje – ta grupa odnotowała największy wzrost kwartał do kwartału jeżeli chodzi o krajowe akcje w portfelu – wzrost z 47 proc. do 70 proc.

Akcje zyskują na popularności

W badaniu 10 000 inwestorów indywidualnych przeprowadzonym w 12 krajach wzięło udział 600 polskich respondentów. Liczba właścicieli akcji notowanych na lokalnym rynku wzrosła o ponad 31 proc, z 48 proc. do 63 proc., podczas gdy liczba polskich inwestorów posiadających akcje spółek notowanych na rynkach międzynarodowych skoczyła o 40 proc., z 30 proc. do 42 proc. Jednocześnie liczba posiadaczy aktywów gotówkowych spadła z 66 proc. do 64 proc.

Tabela przedstawia zmiany w alokacji klas aktywów wśród polskich inwestorów w III kw.

Klasa aktywów % polskich inwestorów indywidualnych którzy posiadali dane aktywo w II kw. % polskich inwestorów indywidualnych, którzy posiadają dane aktywo obecnie
Akcje międzynarodowe 30% 43%
Akcje lokalne 48% 63%
Surowce 31% 33%
Obligacje krajowe 50% 52%
Obligacje międzynarodowe 23% 30%
Krypto 32% 53%
Gotówka 66% 64%
Waluta 39% 39%

Źródło: opracowanie eToro

Komentując dane Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce, powiedział:

W trzecim kwartale zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania akcjami wśród polskich inwestorów. Dotyczyło to zarówno akcji krajowych, jak i zagranicznych. Głównym czynnikiem była dobra koniunktura oraz wzrosty na warszawskim parkiecie. Od października 2023 roku do końca czerwca 2024 WIG i WIG20 wzrosły o prawie 40%, co jest szczególnie istotne po kilku latach słabszych wyników. Dodając do tego wzrosty na globalnych rynkach – S&P 500 wzrósł od początku roku o ponad 20% – oraz gorączkę na akcjach spółek technologicznych i AI (akcje Nvidii wzrosły w tym roku o 138%), otrzymujemy idealny przepis na wzrost zainteresowania rynkiem akcji.”

Seniorzy wracają do akcji

Podczas gdy inwestorzy z praktycznie każdej grupy pokoleniowej zwiększyli w ciągu trzeciego kwartału swoje zaangażowanie w akcje, trend ten jest najbardziej widoczny wśród inwestorów seniorów (osób w wieku 55+). Seniorzy posiadający akcje notowane na rynku krajowym odnotowali wzrost o 49 proc. kwartał do kwartału (z 47 proc. do 70 proc.), podczas gdy ci inwestujący w spółki notowane na giełdzie zagranicznej odnotowali wzrost o 117 proc (z 12 proc. do 26 proc.).

Trend ten był znacznie mniej widoczny wśród najmłodszej grupy polskich inwestorów, pokolenia Z, w wypadku których w ciągu ostatnich trzech miesięcy odsetek posiadających akcje lokalne i międzynarodowe wzrósł odpowiednio o 5 proc i 7 proc.

Tabela przedstawia zmiany w alokacji kapitału własnego i gotówki wśród różnych pokoleń polskich inwestorów indywidualnych

Grupa wiekowa % Zmiana kwartał do kwartału wśród posiadaczy akcji lokalnych % Zmiana kwartał do kwartału wśród posiadaczy akcji międzynarodowych % Zmiana kwartał do kwartału wśród posiadaczy gotówki
Gen Z 17% 33% 2%
Millennials 33% 40% 0%
Gen X 20% 26% -13%
Boomersi 58% 222% 0%

Źródło: opracowanie eToro. *Zaokrąglono do najbliższej całkowitej różnicy procentowej

Majtkowski dodał:

„Największy wzrost zainteresowania akcjami zanotowaliśmy wśród inwestorów w wieku 55+. Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż to inwestorzy, którzy z uwagi na zbliżającą się emeryturę, powinni częściej wybierać produkty gotówkowe. Teraz jednak postawili mocno na akcje, bowiem, jak się wydaje, chcą nadrobić ostatnie lata stracone na polskim rynku akcyjnym. Dodatkowo żyjemy coraz dłużej, więc to pokolenie ma dziś więcej czasu w inwestowanie i niekoniecznie przed 60. rokiem życia musi wybierać wyłącznie produkty gotówkowe. Spory wzrost zainteresowania akcjami obserwujemy również wśród Millenialsów, którzy mają najwięcej środków i czasu, co sprzyja inwestowaniu w akcje. Natomiast Generacja Z już wcześniej intensywnie inwestowała w akcje.”

Idź do oryginalnego materiału