Dynamika produktu potencjalnego w latach 2025-2027 ukształtuje się na przeciętnym poziomie 2,9% r/r, nieco poniżej wieloletniej średniej, wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„Zgodnie z bieżącą projekcją, dynamika produktu potencjalnego w latach 2025-2027 ukształtuje się na przeciętnym poziomie 2,9% r/r, a więc nieco poniżej wieloletniej średniej” – czytamy w „Raporcie o inflacji”.
Pozytywnie na potencjał krajowej gospodarki będzie oddziaływać rozłożony w czasie wpływ wzrostu inwestycji w latach 2025-2026, podwyższających dynamikę kapitału produkcyjnego, oraz założony napływ migrantów zwiększający podaż pracy, podał bank centralny.
„Negatywnie na dynamikę potencjalnego PKB w horyzoncie projekcji będą natomiast wpływać zmiany w strukturze demograficznej populacji Polski. Jest to odzwierciedlone w zakładanym spadku liczby osób w wieku produkcyjnym, ograniczającym liczbę osób aktywnych zawodowo oraz, w konsekwencji, liczbę pracujących” – czytamy dalej.
Dynamika produktu potencjalnego określa tempo wzrostu gospodarczego nie powodujące narastania presji inflacyjnej. Może on pochodzić ze wzrostu podaży pracy, zasobu kapitału produkcyjnego lub wydajności czynników produkcji, podał NBP.
Projekcja stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje o poziomie stóp procentowych NBP. Projekcja lipcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od II kw. 2025 r. do IV kw. 2027 r. – punktem startowym projekcji jest I kw. 2025 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,25%, z uwzględnieniem danych dostępnych do 9 czerwca 2025 r. (cut-off date).
Potencjalny Produkt Krajowy Brutto to poziom produktu krajowego brutto, który byłby osiągnięty w warunkach równowagi ekonomicznej, tj. bez inflacji, przy pełnym wykorzystaniu aparatu wytwórczego i siły roboczej (przy pełnym zatrudnieniu). Ze względu na nieobserwowalny charakter potencjalnego PKB nie istnieje jedna, zalecana metoda jego szacowania.
Źródło: ISBnews