Dynia na ziarno zyskuje na popularności? Zalety uprawy dostrzegają nie tylko polscy producenci

2 godzin temu

W bieżącym roku uprawa dyni bije rekordy, areał tego jesiennego warzywa znacząco powiększył się w porównaniu z ubiegłym sezonem. Zauważalnym trendem jest również coraz większe zainteresowanie producentów uprawą dyni na ziarno. Tendencję tę widać nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Według danych ARiMR, opartych na deklaracjach producentów we wnioskach o płatności bezpośrednie, areał uprawy dyni w bieżącym roku wynosi aż 9 289,19 ha. Wartość ta sprawia, iż jej powierzchnia zwiększyła się o 2 069,70 ha względem poprzedniego roku, a udział polskiej produkcji na arenie europejskiej jest bardzo wysoki.

Producenci dostrzegają wolną niszę na Ukrainie

Zalety uprawy zauważają nie tylko krajowi producenci. Niewątpliwym walorem jest stabilny popyt, ale także możliwość sprzedaży produktu przez cały rok bez obawy o utratę jakości. Cena nasion waha się w granicach 90 UAH/kg. Nie ma żadnych problemów ze sprzedażą, punkty skupu kupują nasiona przez cały rok – czytamy na portalu EastFruit. W przeliczeniu według obecnego kursu walut cena kilograma nasion dyni wynosi na Ukrainie 8,59 zł.

Analiza ukraińskiego producenta Siergieja Kemina, który w przyszłym roku zamierza zwiększyć uprawę dyni w gospodarstwie o 5 hektarów i wybudować nowoczesną suszarnie, jest jasna: średni plon tureckiej i bułgarskiej odmiany wynosi 700 kg suchych nasion. Sprzedając je w cenie 90 UAH/kg, otrzymamy 63 tys. za hektar. Na 1 hektar ponosimy koszty w wysokości około 20 tys. UAH, a więc zysk netto wynosi 43 tys. UAH.

Ceny pestek dyni na polskim rynku

Stawki uzyskiwane przez producentów wysuszonych pestek dyni na polskim rynku mogą różnić się od wartości uzyskiwanych za wschodnią granicą. Cena pestek dyni na rynku hurtowym waha się w tym roku w granicach od 12 do 15 zł za kilogram suchych pestek dyni. Przykładowo, przy plonie wynoszącym 500 kg/ha i średniej cenie 13 zł/kg, rolnik może liczyć na przychód rzędu 6.500 zł/ha – wylicza portal topagrar.pl.

Rosnący popyt na produkty wytwarzane z ziaren dyni zachęca producentów do wyboru tego typu uprawy. Należy pamiętać jednak, iż chociaż uprawa ta nie należy do najtrudniejszych, to wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o agrotechnice, nawożeniu i ochronie.

Źródło: ARiMR, topagrar.pl, east-fruit.com

Idź do oryginalnego materiału