Dyskusja o ścieżce obniżek w marcu, cięcia możliwe do 100 pb w tym roku

4 dni temu

Przy okazji kolejnej projekcji inflacyjnej banku centralnego w marcu powinna pojawić się przestrzeń do dyskusji o ścieżce obniżek stóp procentowych, zaś same cięcia mogą wynieść w tym roku do 100 pb, najprawdopodobniej w krokach po 25 pb, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

„Wygląda na to, iż rzeczywiście chyba coraz bardziej będziemy mówić, będziemy chyba się przekonywać może nawzajem też w Radzie, iż ta przestrzeń na obniżki 100% w tym roku jednak będzie, ale nie w lutym. To to to na pewno za wcześnie. Mam nadzieję, iż w marcu będziemy będziemy mogli porozmawiać o o jakiejś o jakimś jakiejś ścieżce, o jakiejś przestrzeni na to luzowanie” – powiedział Kotecki w podcaście PB Brief.

Przypomniał, iż w marcu Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje kolejną projekcje inflacyjną.

„Zakładam, iż ona jednak pokaże dochodzenie do celu gdzieś w końcu tego roku, może na początku przyszłego, ale to już to już będzie trwałe dochodzenie do celu, nie chwilowe; co oznaczałoby rzeczywiście, iż stopa na poziomie 5,75% to jest już dosyć mocno restrykcyjna polityka pieniężna w takiej sytuacji” – ocenił członek RPP.

Kotecki powtórzył, iż nie należy spieszyć się z obniżaniem stóp procentowych i dokonywać decyzji o skokowych cięciach.

„Natomiast ja jednak widziałbym przestrzeń na cały rok […] choćby do 100 pb – obniżenie tych stóp z 5,75% na 4,75%. Przy czym [byłoby to] rozłożone na kilka miesięcy, pewnie w krokach po 0,25 pkt proc., czyli w jakiś czterech krokach do końca roku” – podsumował członek Rady.

W grudniu Kotecki mówił, iż Rada powinna być ostrożna w luzowaniu monetarnym w 2025 r. i obniżyć stopy procentowe o maksymalnie 100 pb.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału