Dysze opryskiwacza na silniejszy wiatr. Jakie zastosować podczas zabiegu?

5 godzin temu

W przypadku standardowych rozpylaczy płaskostrumieniowych warunki w czasie oprysku muszą być niemal idealne, czyli adekwatnie bezwietrzne. Jednakże bardzo często trudno o takowe, ale można się tutaj ratować doborem odpowiednich dysz, które pozwolą na pracę przy lekkim wietrze bez ryzyka znoszenia cieczy opryskowej.

Dysze płaskostrumieniowe są wciąż bardzo popularne, jednak w ich przypadku wedle zaleceń producentów powinno się pryskać maksymalnie do wiatru wiejącego z prędkością do 2 m/s. Co w przypadku, gdy wiatr jest większy?

Dysze antyznoszeniowe

Jednym z najtańszych rozwiązań pozwalających na pracę w warunkach nieco bardziej wietrznych są tzw. rozpylacze antyznoszeniowe. Dzięki zastosowaniu w tego typu rozpylaczach kryzy uzyskano większy stopień odporności na znoszenie kropel przez wiatr w stosunku do standardowego rozpylacza płaskostrumieniowego. To umożliwia pracę przy wietrze do 3 m/s. Ceny tego typu rozpylaczy rozpoczynają się już od 4-5 zł za sztukę jeżeli chodzi o renomowane, atestowane i spełniające normy polskie konstrukcje.

Dysze eżektorowe

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się ostatnimi czasy dysze eżektorowe, które w zależności od modelu i producenta pozwalają na wykonywanie zabiegów ochrony roślin przy wietrze dochodzącym do 6-8 m/s. Rozpylacze eżektorowe emitują krople napowietrzone (w jednej dużej kropli jest zamkniętych kilkanaście mniejszych kropel) rozbijające się po kontakcie z liśćmi roślin na kilkanaście kropel drobnych dzięki czemu są mniej podatne na znoszenie przez wiatr i pozwalają na osiągnięcie wysokiej skuteczność środków ochrony roślin.

Dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy tzw. dysze eżektorowe z podwójnym strumieniem, fot. KW

W przypadku dysz eżektorowych możemy rozróżnić kilka podgrup, czyli standardowe eżektory, wersje kompaktowe i chociażby wersje tzw. twin, czyli wytwarzające dwa strumienie cieczy odchylone pod kątem w kierunku jazdy ciągnika oraz pod kątem w kierunku przeciwnym.

Ceny w przypadku standardowych eżektorów wykonanych z tworzywa rozpoczynają się od około 13-15 zł za sztukę za polskie produkty, a w przypadku wersji Twin będą to ceny od 18 do 20 zł/szt. Produkty zachodnich wytwórców to już ceny średnio około dwa razy wyższe niż polskie odpowiedniki.

Jakie dodatkowe wyposażenie przy eżektorch i dyszach antyznoszeniowych?

Warto mieć na uwadze, iż w przypadku stosowania ww. dysz dobrze jest, aby stosować odpowiedniej wielkości filterki w obudowach rozpylaczy. Te w przypadku dysz antyznoszeniowych powinny mieć wielkość 30 MESH, a przy eżektorowych konstrukcjach minimum 50-80 MESH i najlepiej, aby były to filtry z metalową siateczką, a nie plastykowe. Warto również zadbać o to, aby w opryskiwaczu były filtry międzysekcyjne, gdyż tak wyposażona maszyna pozwoli na bardzo dużą dokładność oprysku bez ryzyka zapchania dysz.

Idź do oryginalnego materiału